idealna szkoła -rozwiązania trochę sci-fi

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

spflg77
Posty: 2
Rejestracja: 2021-03-15, 17:17
Kto: rodzic
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

idealna szkoła -rozwiązania trochę sci-fi

Postautor: spflg77 » 2021-03-15, 17:33

Witam serdecznie,
jestem ojcem 2 dzieci - 7 klasa i 2 ogólniaka. Ale również jestem inżynierem, który wrócił na studia magisterskie i który zastanawia się nad tym jak ułatwić Państwu pracę w szkole online. Mam taki pomysł na pracę magisterską aby stworzyć projekt nowoczesnej platformy do nauki zdalnej. Kwestia jest taka jak zapanować nad grupą 30 dzieci, z których tylko część uważa na lekcji, część gra, kilkoro śpi? Dlatego mam dla Państwa propozycję. Napiszcie w wolnej chwili jaką funkcjonalność mogłaby mieć taka platforma, z której Państwo korzystacie codziennie, aby Wasza praca stała się łatwiejsza, bardziej efektywna, co przełoży się na poziom wiedzy naszych dzieci. Co byście chcieli mieć a nie macie, lub co mogłoby działać inaczej, lepiej. Na razie nie skupiajmy się na kwestiach technicznych tylko bardziej na samych pomysłach. Być może niektóre będą nie do zrealizowania...ale liczy się chęć zmiany.
Będę wdzięczny za wszelkie opinie.!

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: idealna szkoła -rozwiązania trochę sci-fi

Postautor: Michalll_95 » 2021-03-16, 07:39

W mojej opinii te platformy, które funkcjonują są wystarczające z moich przedmiotów. Do lekcji jest aplikacja do wideokonferencji, do przesyłania zadań dziennik elektroniczny i poczta służbowa. Z perspektywy nauczania plastyki i techniki to wystarczające. W moim przypadku sam projektuje dodatkowe pomoce, mam też podstawe umiejętności z zakresu tworzenia stron internetowych i programowania, więc nieco mi to ułatwia.

Możnaby oczywiście stworzyć jakiś spójny system dla szkół, w którym wszystkie te elementy byłyby w jednym miejscu: wideokonferencja, plany lekcji, korespondencja tekstowa, pobieranie i oddawanie prac domowych, system do sprawdzianów i kartkówek. Aktualnie te rzeczy są w różnych miejscach. Zwykle modyfikowanie planu lekcji, tworzenie doraźnych zastępst jest dość czasochłonne, a spójny system ułatwiłby to.

spflg77
Posty: 2
Rejestracja: 2021-03-15, 17:17
Kto: rodzic
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: idealna szkoła -rozwiązania trochę sci-fi

Postautor: spflg77 » 2021-03-16, 09:35

Michalll_95 dziękuję za odpowiedź. To już jakiś początek. A czy gdyby można było zaprezentować podczas lekcji nauczycielowi poniższe informacje to byłaby to jakaś pomoc?:
- uczeń jest lub ucznia nie ma przed kamerką (mimo że np kamerka jest wyłączona)
- uczniowe tracą zainteresowanie lekcją
- uczniowie ściągają podczas klasówki
- konkretni uczniowie są wyjątkowo zmęczeni, rozkojarzeni.
Czy takie informacje miałyby jakąs wartość?
Są techniczne możliwości, żeby zbierać takie dane. Sam przyłapałem moją córkę na tym że śpi podczas pierwszej lekcji i po rozmowie ze znajomymi wiem, że to się obecnie zdarza bardzo często. Jeśli uczeń wyłączy kamerkę to jakie macie Państwo metody na sprawdzenie czy on faktycznie tam jest.

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: idealna szkoła -rozwiązania trochę sci-fi

Postautor: Michalll_95 » 2021-03-20, 11:43

To o czym Pan pisze technicznie jest faktycznie do wykonania, tylko w mojej opinii nie jest to dobre rozwiązanie dla całego procesu uczenia się i wychowania. Nauczyciel, który dysponowałby techniką sprawdzenia, czy uczeń nie odszedł od komputera, czy nie przysypia, czy ściąga czy nie, mógłby niestety zmechanizować swoje czynności, pomijając już sam fakt czy tak wysoki stopień weryfikacji zachowań poprzez technologię do tego przystosowaną jest zgodny z prawem.

Doświadczenie zdalnej edukacji pokazuje, że przekładanie tradycyjnych sprawdzianów, kartkówek nie niesie praktycznie żadnych korzyści dla rozwoju wielu uczniów, a dla nauczyciela wystawiane oceny nie sa miernikiem postępów wiedzy i umiejętności dziecka. Stworzenie systemu, który miałby temu przeciwdziałać faktycznie jest możliwy, ale może lepiej pójść w kierunku mniej behawioralnym, a bardziej ku autonomii ucznia.

Jak tak teraz się zastanawiam to bardzo dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie w takim systemie automatycznego trybu egzaminowania ustnego. Z danego materiału uczeń miałby kilka minut na wideo rozmowę z nauczycielem, a następnie program przełączałby na kolejnego ucznia z listy. Zwykla rozmowa uniemożliwiłaby ściąganie, a ponadto nauczyciel mógłby dopytać się ucznia o coś i sam uczeń też "poza kryteriami oceny" mógłby dodać coś indywidualnego i wartościowego.

Trzeba szukać rozwiązań nowych, wykorzystać twórczo nową cyfrową sytuację, a nie wracać do tradycyjnego systemu kształcenia.

Izusia
Posty: 11
Rejestracja: 2020-11-30, 11:03
Kto: student
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: śląskie

Re: idealna szkoła -rozwiązania trochę sci-fi

Postautor: Izusia » 2021-04-09, 22:08

Bardzo ciekawy wątek i też wydaje mi się, że jest to jak najbardziej możliwe do wykonania.

likoo
Posty: 3
Rejestracja: 2021-04-11, 10:16
Kto: uczeń
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: pomorskie

Re: idealna szkoła -rozwiązania trochę sci-fi

Postautor: likoo » 2021-04-11, 10:19

nie ma idelanej :) niesety ale jest taka byle dla ciebie była najlepsza

widlo
Posty: 6
Rejestracja: 2021-05-28, 17:42
Kto: uczeń
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: idealna szkoła -rozwiązania trochę sci-fi

Postautor: widlo » 2021-05-28, 17:55

kazda jest dobra metoda ;p


Wróć do „Pogaduszki”