Bezczelni uczniowie umieszczający sprawdziany w internecie !

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Bezczelni uczniowie umieszczający sprawdziany w internecie !

Postautor: iTulka » 2010-08-13, 14:29

haLayla pisze:mówienie, żeby ludzie poszli żebrać świadczy tylko o Twojej nieczułości jak i zadufaniu


haLayla, to jest zależne od systemu wartości człowieka. Ja wolałabym żebrać, niż ukraść, poprosić niż zabrać. I dla mnie kradzież jest z założenia rzeczą nieetyczną, co nie znaczy, że potępiam zachowanie ludzi kradnących z głodu! Jeśli ktoś woli ukraść, niż poniżyć się - jego sumienie. System wartości jest w dużej mierze ukształtowany na podłożu wiary/wyznania. Jeżeli od małego znam przykazanie "nie kradnij", a jednocześnie wiem, że Chrystus miłował biednych, głodnych, żebrzących, to postaw się w mojej sytuacji i pomyśl, co zalecę osobie głodnej: żebranie czy kradzież? Nie możesz mi zarzucić, że dlatego jestem nieczuła i zadufana.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Bezczelni uczniowie umieszczający sprawdziany w internecie !

Postautor: haLayla » 2010-08-13, 14:50

Zastanów się nad tym, co czuje osoba, która musi posunąć się do tego, by zdobyć jedzenie. Jest najczęściej zażenowana samym faktem, że musi się przyznać, że tej pomocy potrzebuje. Jeżeli ma do wyboru żebranie, czyli pokazanie wszem i wobec: zobaczcie! nie udało mi się życie!, oraz kradzież, która nawet w przypadku przyłapania, nie pójdzie szerszym echem w świat, to zapewne wybiera kradzież. Ja wolałbym ukraść bułkę, ze świadomością, że mogę ponieść wszystkie tego konsekwencje, niż prosić obcych ludzi, by mi dali jeść.

Ja zaś osobie głodnej dałbym jeść, a nie powiedział: idź żebrać.
<3

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Bezczelni uczniowie umieszczający sprawdziany w internecie !

Postautor: iTulka » 2010-08-13, 15:00

haLayla pisze:Ja zaś osobie głodnej dałbym jeść, a nie powiedział: idź żebrać.


Ja też. Ale tym bardziej nie powiedziałabym: idź kraść. Rozumiem, że żebranie jest poniżające i większość osób, które znam wybrałaby podobną drogę jak Ty w patowej sytuacji. Dla mnie pokora i poniżenie świadczą jednak o godności.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Bezczelni uczniowie umieszczający sprawdziany w internecie !

Postautor: haLayla » 2010-08-13, 15:26

Dla mnie nie. Wg mnie ludzie potrzebujący i tak czują się wystarczająco zawstydzeni. Wstydzą się swoich problemów, swojego ubóstwa i dlatego starają się to ukryć przed społeczeństwem. Ty proponujesz ludziom, by rozgłaszali na prawo i lewo: jesteśmy biedni!, nazywając to świadectwem godności. Nie ukrywam, trochę mnie to dziwi, a trochę i śmieszy, że poniżenie świadczy o godności. Poniżenie oznacza właśnie odebranie cząstki tej godności, która jest przyrodzona każdemu człowiekowi.

Odpowiadając jeszcze na wcześniej argumenty innych forumowiczów, muszę dodać, że za to, iż są osoby głodne i bezdomne odpowiadamy my wszyscy, bo jako społeczeństwo zawiedliśmy ich. Nie ważne, czy ktoś jest leniwy, uzależniony od substancji odurzających, czy po prostu miał w życiu pecha - nie powinien chodzić głodny, podczas gdy reszta społeczeństwa gromadzi dobra luksusowe.
<3

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Bezczelni uczniowie umieszczający sprawdziany w internecie !

Postautor: malgala » 2010-08-13, 15:53

haLayla pisze:Wg mnie ludzie potrzebujący i tak czują się wystarczająco zawstydzeni. Wstydzą się swoich problemów, swojego ubóstwa i dlatego starają się to ukryć przed społeczeństwem.

Masz rację. Dokładnie to samo czułam, gdy w pożarze straciłam cały swój dotychczasowy dorobek. Bardzo trudno było prosić o pomoc i również trudno ją przyjmować.
Kolejny dowód, to list Ani, który cytowałam w wątku http://www.45minut.pl/forum/topics9/pomozmy-vt7413.htm

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Bezczelni uczniowie umieszczający sprawdziany w internecie !

Postautor: haLayla » 2010-08-13, 16:25

miwues pisze:
haLayla pisze:Jeżeli ma do wyboru żebranie, czyli pokazanie wszem i wobec: zobaczcie! nie udało mi się życie!, oraz kradzież, która nawet w przypadku przyłapania, nie pójdzie szerszym echem w świat, to zapewne wybiera kradzież.

Przez takich ludzi patrzy się podejrzliwie na każdą osobę potrzebującą. Bo pewnie jeść nie potrzebuje, tylko patrzy, co by ukraść. Cygan parszywy!


Cyganie nie kradną z głodu, ale zawodowo. Tutaj omawiam przypadek kradzieży wymuszonej głodem.

miwues pisze:
kradzież, która nawet w przypadku przyłapania, nie pójdzie szerszym echem w świat

Masz swoisty system wartości.


Co przez słowo "swoisty" rozumiesz?
<3

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Bezczelni uczniowie umieszczający sprawdziany w internecie !

Postautor: Jolly Roger » 2010-08-13, 16:34

haLayla pisze:Zapominacie o tym, że dla wielu ludzi, udanie się po pomoc, bądź żebranie jest czymś wstydliwym, nawet uwłaczającym. Niestety, ale muszę to powiedzieć iTulko - mówienie, żeby ludzie poszli żebrać świadczy tylko o Twojej nieczułości jak i zadufaniu.


Jeśli prośba o pomoc jest wstydliwa to czy to nie jest zadufanie.
Prośba o pomoc nie jest jednoznaczna z żebraniem.

Nie znam systemu wartości, który by piętnował wołanie o pomoc. Za to wiele jest takich, które jednoznacznie negatywnie oceniają kradzież.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Bezczelni uczniowie umieszczający sprawdziany w internecie !

Postautor: malgala » 2010-08-13, 17:52

Jolly Roger pisze:Jeśli prośba o pomoc jest wstydliwa to czy to nie jest zadufanie.

Może nie tyle wstydliwa, co raczej trudna.
Chociaż może nie dla wszystkich. Łatwo przychodzi prosić o pomoc, a nawet się jej domagać tym, którzy w rzeczywistości jej tak bardzo nie potrzebują. W kolejkach po zasiłki w opiece społecznej, w kolejkach po paczki żywnościowe przeważają ci, którzy zajechali tam dobrymi samochodami, budowali okazałe domy, dzieci chwaliły się w szkole nowymi komórkami. Rzeczywisty dochód na osobę w rodzinie był spory ale w dokumentach bardzo mały. Natomiast tych, którym faktycznie było ciężko utrzymać rodzinę trudno było namówić na załatwienie darmowych obiadów dla dzieci.

Jolly Roger pisze:Prośba o pomoc nie jest jednoznaczna z żebraniem.

Oczywiście, że nie. Sama bardzo nieufnie podchodzę do tych żebrzących. Kilka lat temu na dworcu zachodnim w Warszawie podchodzi do mnie kobieta nędznie ubrana z maleńkim dzieckiem zawiniętym w jakąś chuścinę i prosi "pani, daj na bułkę, od wczoraj nic nie jadłam". Akurat miałam przy sobie kanapki. Wyciągnęłam je, żeby jej dać i zaproponowałam, że kupię jej herbatę i mleko dla dziecka. Oburzona odeszła, bo ona chciała pieniędzy a nie jedzenia i poszła szukać szczęścia dalej.

Wszelkiej kradzieży natomiast, bez względu na okoliczności i motywy, jestem zdecydowanie przeciwna.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Bezczelni uczniowie umieszczający sprawdziany w internecie !

Postautor: haLayla » 2010-08-13, 20:58

malgala, poruszyła też dość ważny problem, ale nie chciałem się do niego odnosić, bo to problem o wiele bardziej złożony.

Jeżeli ktoś mnie poprosi na ulicy, to zawsze chętnie kupię mu chleb czy jakieś konserwy. Pieniędzy nigdy nie daję.

miwues, mój system wartości nie opiera się na Absolucie. Staram się postępować godnie i podchodzić ze zrozumieniem i współczuciem do wszystkich ludzi. Niemniej nie da się ukryć, że jestem osobą bardzo dumną i inaczej postrzegam kategorie zachowań godnych i niegodnych. Dla mnie zarówno kradzież jak i żebranie są uwłaczające, jednakże z tych dwóch zachowań, to jednak pierwsze pozwala przeżywać wstyd samodzielnie, bez dzielenia się nim z innymi. Czym innym jest jednak kradzież motywowana zazdrością czy zawiścią, albo chęcią osiągnięcia konkretnych korzyści, a czym innym kradzież do której jest się niejako przymuszonym.
<3

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Bezczelni uczniowie umieszczający sprawdziany w internecie !

Postautor: iTulka » 2010-08-13, 21:26

haLayla, godność w rozumieniu chrześcijańskim, to właśnie uniżenie, uznanie, że jest się słabym i niesamodzielnym. Popatrz jak bardzo odarty ze swojej dumy jest katolik przystępujący do spowiedzi (nie wiem, czy znasz to uczucie), a nie uważam, że traci przez to człowieczą godność.
haLayla pisze:mój system wartości nie opiera się na Absolucie


I pewnie dlatego nie mogę przyjąć Twojego stanowiska, aczkolwiek jednoczy nas chęć pomocy ubogim, i to jest ważne :)

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Bezczelni uczniowie umieszczający sprawdziany w internecie !

Postautor: haLayla » 2010-08-14, 08:58

miwues, kradzież bułki w sklepie, która tam kosztuje 20-30 groszy nie czyni wymiernej krzywdy drugiemu człowiekowi.
<3

PatrykDG
Posty: 15
Rejestracja: 2010-06-14, 14:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Bezczelni uczniowie umieszczający sprawdziany w internecie !

Postautor: PatrykDG » 2010-08-14, 09:07

Ale wyobraź sobie drogi haLayla gdyby trzydzieści osób kradło bółki codziennie w tym sklepie.

Pomnóżmy 30 groszy * 30 = 900 gr. = 9 zł.

To jednak jest już dużo. I gdyby codziennie sklep tyle tracił mógłby zbankrutować ...

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Bezczelni uczniowie umieszczający sprawdziany w internecie !

Postautor: haLayla » 2010-08-14, 09:52

Aby takie zjawisko mogło mieć miejsce, musiałby to być sklep typu market. W małych osiedlowych sklepikach, raczej trudniej o kradzież, a nawet jeśli ma miejsce, to na mniejszą skalę. Hipermarkety mają wliczone w koszta ewentualne kradzieże, jak i zniszczenie produktów na dużą skalę.
<3

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Bezczelni uczniowie umieszczający sprawdziany w internecie !

Postautor: iTulka » 2010-08-14, 12:27

Strata faktycznie niewielka, może nawet żadna, aczkolwiek nie o straty idzie, lecz o zasady moralne.
malgalo, mogę sobie tylko wyobrazić, przez co przeszłaś, wielu z nas jest łatwiej pomocą obdarowywać niż tę pomoc przyjmować. Ale znalazłaś wokół siebie dobrych ludzi. A jestem przekonana, że niektórzy wręcz żyją po to, aby pomagać.
haLayla, dlaczego tak bardzo czujesz się odpowiedzialny za to, co dzieje się w naszym państwie? Ty, który akurat nie przechodzisz obojętnie obok potrzebującego? Ani ja, ani Ty nie doprowadziliśmy do takiego stanu. Nie jesteśmy też w stanie zmienić systemu. Bardziej niż jedzenia, ci ludzie potrzebują stałego dochodu i godziwych warunków życia.

PatrykDG pisze:gdyby trzydzieści osób kradło bółki codziennie w tym sklepie.

Nie kradnijmy bółków w sklepie :rotfl:

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Bezczelni uczniowie umieszczający sprawdziany w internecie !

Postautor: haLayla » 2010-08-14, 13:25

iTulka, zgodzę się z Tobą, ale częściowo. Jeżeli ktoś przyjeżdża z zawałem do szpitala, to nie zaczyna się od układania diety dla pacjenta, ale od przywróceniu funkcji życiowych.

Ja czuję się odpowiedzialny, ponieważ jako pełnoletni obywatel RP, mam prawo głosować, pisać, malować i krzyczeć. Ale czuję się taki bezsilny, jeżeli chodzi o jakiekolwiek zmiany.

Nie chciałem być złośliwy, więc nie wytknąłem tych bółków :D Co gorsza, napisał tak humanista.
<3


Wróć do „Pogaduszki”