Dodatek mieszkaniowy

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

chemkor
Posty: 20
Rejestracja: 2011-09-11, 15:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: świętokrzyskie

Dodatek mieszkaniowy

Postautor: chemkor » 2012-08-25, 21:30

Witam.
Od 1 września będę pracował na zastęstwo na 14/18 w gimnazjum położonym na terenie wiejskim. Pracujący tam nauczyciele otrzymują 60zł/miesięcznie dodatku mieszkaniowego.
Czy mi też on przysługuje?

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Dodatek mieszkaniowy

Postautor: Basiek70 » 2012-08-28, 19:05

tak, o ile nie mieszkasz na terenie tej gminy
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
wrotkap
Posty: 131
Rejestracja: 2007-10-20, 00:34

Re: Dodatek mieszkaniowy

Postautor: wrotkap » 2012-08-29, 03:45

Basiek70 pisze:tak, o ile nie mieszkasz na terenie tej gminy

U mnie dodatek mieszkaniowy dostaje każdy nauczyciel niezależnie od miejsca zamieszkania (tylko jeden z nauczycieli mieszka w innej gminie). Wysokość zależy od ilości osób w rodzinie.
A chemkor pisze pewnie o dodatku wiejskim, ale u mnie też on jest proporcjonalny do podstawy wynagrodzenia (prawdopodobnie 10% podstawy)
Żyj tak, abyś nie musiał się czerwienić, zwłaszcza przez samym sobą.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Dodatek mieszkaniowy

Postautor: Basiek70 » 2012-08-29, 09:32

masz rację, nie od zamieszkiwania w tej gminie, a od terenu, na jakim znajduje się szkoła, zależy dodatek wiejski:
Na podstawie art. 54 ust. 1 Karty Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674) nauczyciel zatrudniony na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5000 mieszkańców ma prawo do lokalu mieszkalnego na terenie gminy, w której położona jest szkoła. Obok prawa do lokalu mieszkalnego, ust. 3 tego artykułu przewiduje także prawo takiego nauczyciela do dodatku mieszkaniowego, którego wysokość uzależniona jest od stanu rodzinnego nauczyciela. Wysokość dodatku może być także zróżnicowana w zależności od miejscowości, w której nauczyciel jest zatrudniony.
Podobnie jak w przypadku innych dodatków płacowych, również wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego i tryb jego przyznawania powinien być uregulowany w przepisach płacowych – regulaminie wynagradzania nauczycieli o którym mowa w art. 30 ust. 6 KN.
Dodatek ten jest jednak obligatoryjnym składnikiem wynagrodzenia za pracę nauczyciela i organ prowadzący szkołę nie może w drodze regulaminu uzależnić ich przyznania od posiadania odpowiednich środków pieniężnych (zob. wyrok NSA z 11 grudnia 2002 r., II SA/Lu 923/01, Pr.Pracy 2004/1/38).
Pamiętać należy, że dodatek jest przyznawany na wniosek nauczyciela - trzeba go więc złożyć do dyrekcji szkoły.
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
dora8201
Posty: 129
Rejestracja: 2012-07-25, 13:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Dodatek mieszkaniowy

Postautor: dora8201 » 2012-08-29, 14:55

ja dostaje zarówno dodatek wiejski (10% pensji zasadniczej - z racji pracy w miejscowości z liczbą mieszkańców niższą niż iluś mieszkańców), a z racji, że mieszkam gdzie indziej niż pracuje otrzymuje dodatek mieszkaniowy - całe 30zł ale dziecka nie miałam było 20zł więc idzie do przodu:P

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Dodatek mieszkaniowy

Postautor: Basiek70 » 2012-08-29, 14:59

dora8201 pisze:otrzymuje dodatek mieszkaniowy - całe 30zł ale dziecka nie miałam było 20zł więc idzie do przodu:P


To chyba niezgodne z przepisami
Wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego, w zależności od liczby osób w rodzinie uprawnionego nauczyciela wynosi miesięcznie :

1. przy jednej osobie w rodzinie – 3 %
2. przy dwóch osobach w rodzinie – 4 %
3. przy trzech osobach w rodzinie – 5 %
4. przy czterech i więcej osobach w rodzinie – 6 % minimalnego wynagrodzenia za pracę (Dz. U. z 2010 r., Nr 194 poz. 1288).
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Dodatek mieszkaniowy

Postautor: malgala » 2012-08-29, 15:42

Basiek70, gmina sama ustala wysokość dodatków mieszkaniowych i dlatego są one różne.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Dodatek mieszkaniowy

Postautor: koma » 2012-08-29, 15:42

Oba dodatki - wiejski i mieszkaniowy - to wielkie kretyństwo Karty N.

Niczym nie umotywowane.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Dodatek mieszkaniowy

Postautor: Basiek70 » 2012-08-29, 15:53

malgala pisze:Basiek70, gmina sama ustala wysokość dodatków mieszkaniowych i dlatego są one różne.


ale z tego co znalazłam wynika ze są określone stawki minimalne
tak jak znalazłam minimalne stawki za wychowawstwo
chyba że są jakieś późniejsze przepisy znoszące cytowany
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
dora8201
Posty: 129
Rejestracja: 2012-07-25, 13:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Dodatek mieszkaniowy

Postautor: dora8201 » 2012-08-29, 15:56

Basiek70 pisze:
To chyba niezgodne z przepisami
Wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego, w zależności od liczby osób w rodzinie uprawnionego nauczyciela wynosi miesięcznie :

1. przy jednej osobie w rodzinie – 3 %
2. przy dwóch osobach w rodzinie – 4 %
3. przy trzech osobach w rodzinie – 5 %
4. przy czterech i więcej osobach w rodzinie – 6 % minimalnego wynagrodzenia za pracę (Dz. U. z 2010 r., Nr 194 poz. 1288).


wiem, że niezgodne bo znam ten nowy przepis ale moje starostwo go nie zna lub nie chce poznać i nadal mam go naliczanego wg widełek kwotowych

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Dodatek mieszkaniowy

Postautor: Basiek70 » 2012-08-29, 15:58

dora8201 pisze:
Basiek70 pisze:
To chyba niezgodne z przepisami
Wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego, w zależności od liczby osób w rodzinie uprawnionego nauczyciela wynosi miesięcznie :

1. przy jednej osobie w rodzinie – 3 %
2. przy dwóch osobach w rodzinie – 4 %
3. przy trzech osobach w rodzinie – 5 %
4. przy czterech i więcej osobach w rodzinie – 6 % minimalnego wynagrodzenia za pracę (Dz. U. z 2010 r., Nr 194 poz. 1288).


wiem, że niezgodne bo znam ten nowy przepis ale moje starostwo go nie zna lub nie chce poznać i nadal mam go naliczanego wg widełek kwotowych


a to nie rozumiem- skoro jest przepis określający stawki to można je podnieść, ale nie obniżyć; wszyscy dostający dodatek powinni wystąpić z pismem do szkoły o wypłacenie wyrównań w związku z niewłaściwym naliczaniem tego dodatku
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
dora8201
Posty: 129
Rejestracja: 2012-07-25, 13:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Dodatek mieszkaniowy

Postautor: dora8201 » 2012-08-29, 16:00

koma pisze:Oba dodatki - wiejski i mieszkaniowy - to wielkie kretyństwo Karty N.

Niczym nie umotywowane.


Mieszkaniowy - relikt niemający racji bytu i kłujący ludzi w oczy wyobrażających sobie, że mam tych pieniędzy z niego tyle, że czynsz i opłaty w moim mieszkaniu porobię za to
Ale wiejski? Moim zdaniem słusznie go dostaje - choćby z tego względu, że pracuje na terenie wiejskim zarabiam mniej niż moja koleżanka na podobnym stanowisku, w podobnej placówce, z podobnym wykształceniem i stopniem awansu - bo moja gmina zatrudniająca jest biedniejsza niż jej - wszystkie inne dodatki jak np za trudne warunki pracy mam niższe niż ona, nie mam żadnych nadgodzin i w ogólnym rozrachunku wypadam blado. Ogólnie za wiejski mam chociaż na paliwo na dojazdy do pracy na jakiś tydzień.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Dodatek mieszkaniowy

Postautor: Basiek70 » 2012-08-29, 16:04

Niezależnie od tego, czy jest zasadny czy nie - skoro funkcjonuje to ma być wypłacany i w kwotach należnych.
Jakby Ci starostwo zaczęło płacić minimum krajowe "bo nie zna lub nie chce poznać" tabeli płac nauczycielskich, to też byś na to przystała?
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Dodatek mieszkaniowy

Postautor: koma » 2012-08-29, 16:18

dora8201 pisze:Ale wiejski? Moim zdaniem słusznie go dostaje - choćby z tego względu, że pracuje na terenie wiejskim zarabiam mniej niż moja koleżanka na podobnym stanowisku, w podobnej placówce, z podobnym wykształceniem i stopniem awansu - bo moja gmina zatrudniająca jest biedniejsza niż jej - wszystkie inne dodatki jak np za trudne warunki pracy mam niższe niż ona, nie mam żadnych nadgodzin i w ogólnym rozrachunku wypadam blado. Ogólnie za wiejski mam chociaż na paliwo na dojazdy do pracy na jakiś tydzień.

Dlaczego zarabiasz mniej? Pensja idzie z subwencji i jest zagwarantowana tabelą stawek.
Ja pracuje w duzym miescie, ale też mam dodatek motywacyjny niewielki (choć w szkole jeden z wyższych), mniejszy niz kolezanka w warszawskiej gminie Centrum.
O jakich trudnych warunkach pracy mówisz? Pierwsze słysze o takim dodatku!!
Ja tez nie mam nadgodzin, bo u nas nie wolno - nawet na kilka godzin dyrek musi zatrudniac kogos bez pracy.
Moja kolezanka w Warszawie jedzie do szkoły samochodem ok. 45 minut, a dodatku nie ma.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Dodatek mieszkaniowy

Postautor: Basiek70 » 2012-08-29, 16:21

koleżanka z Warszawy teoretycznie przynajmniej nie musi jechać 45 min do pracy - szkoły ma na pewno bliżej; natomiast nie ma szans że na wsi mieszkają wszyscy potrzebni nauczyciele, to raz, dwa, że godzin jest zaledwie kilka i żeby mieć etat nauczyciel musi jeździć między kilkoma i jakoś to godzić ze sobą
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."


Wróć do „Prawo oświatowe”