Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

schmetterlingg
Posty: 13
Rejestracja: 2011-09-20, 19:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

Postautor: schmetterlingg » 2014-05-14, 17:47

Obecnie uczę języka niemieckiego w gimnazjum ale potrzebny będzie bardziej nauczyciel języka angielskiego i chciałabym się przekwalifikować, tylko pytanie jak to zrobić? Czy muszę skończyć studia filologiczne? Słyszałam , że można zdać CAE, ale ten egzamin jest bardzo trudny i zastanawiam się czy nie ma prostszej drogi... Obecne znam język angielski na poziomie B1/B2, ale nadal się uczę...

alicja23
Posty: 60
Rejestracja: 2007-01-03, 12:48

Re: Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

Postautor: alicja23 » 2014-05-14, 22:50

Z całym szacunkiem, ale przykro czytać takie wypowiedzi od nauczycieli, którzy sami oczekują od swoich uczniów że będą się uczyć, a sami nie chcą z siebie nic dawać ani się dokształcać. Ja rozumiem ze niektórzy chcą się na siłę przekwalifikować żeby tylko mieć pracę, ok, ale.... żeby się przekwalifikować trzeba cos z siebie dać, uczyc się, dokształcać a nie isc na łatwiznę, teksty typu " czy nie ma prostszej drogi" są po prostu żenujące, nie chce ci się nawet zdawać CAE ( powinno się raczej mnie CPE jak już) i myślisz o tym żeby być nauczycilem jezyka angielskiego? pytanie jakim będziesz nauczycielem?
moim zdaniem nauczyciel tylko z certyfikatem jest niedouczonym nauczycielem, a tobie nawet certyfikatu się nie chce robic....
tacy wlasnie nauczyciele jezykow obcych ucza w szkołach, i jak tu wymagac żeby polacy po opuszczeniu szkoły swobodnie komunikowali się w jezykach obcych w codziennym zyciu????
pracuje w szkole sredniej, gdzie 70% nauczycieli jezykow obcych mowi na lekcji... po polsku! w szkole sredniej! to jest żenujące
pracuje trez w szkole policealnej gdzie nauczany jest jezyk angielski zawodowy a okazuje się ze poprzedni nauczyciel nie uczyc ich w ogole specjalistycznego jezyka tylko .... tłukł z nimi grame, rbic testy z czasów gramatycznych, przykre to ale tak się uczy w naszych szkołach, w większość z nich...

schmetterlingg
Posty: 13
Rejestracja: 2011-09-20, 19:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

Postautor: schmetterlingg » 2014-05-18, 16:26

Dziękuję za szybką odpowiedź i rozumiem Pani zażenowanie, ponieważ sama obecnie uczę w szkolę i robię wszystko, żeby "zarazić" uczniów swoją pasją, a nie jest to łatwe... Pytam o prostszą drogę nie z tego względu, żeby się nie uczyć, niemieckiego nadal się uczę mimo, że jestem po magisterce i mam kilkuletnie doświadczenie, ale anglista w naszej szkole potrzebny jest jak najszybciej, dyrektor wolałby, żeby ktoś się przekwalifikował niż miałby zatrudniać kogoś nowego, a ja wiem, że nie zdam CAE w ciągu roku, ponieważ mam małe dziecko i planowałam w przyszłym roku kolejne, więc w domu ciężko mi się uczyć, a mieszkam w małym mieście i nie ma tu żadnych kursów przygotowujących do egzaminów:( Dlatego zastanawiam się nad studiami zaocznymi. Pytam czy są inne drogi, ponieważ chciałabym wybrać na chwilę obecną najbardziej wygodną dla mnie i mojej rodziny i nie ukrywam że teraz chodzi mi właśnie o tę "najprostszą drogę", co nie oznacza, że nie zamierzam się dokształcać... Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

Postautor: iluka » 2014-05-18, 18:26

schmetterlingg
Rozumiem Cię i powodzenia.
Niestety, pomóc nie mogę w sprawie przekwalifikowania.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
Higgs
Posty: 82
Rejestracja: 2013-07-16, 12:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Fizyka
Lokalizacja: Berlin

Re: Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

Postautor: Higgs » 2014-05-18, 21:00

alicja23 pisze:Z całym szacunkiem, ale przykro czytać takie wypowiedzi od nauczycieli, którzy sami oczekują od swoich uczniów że będą się uczyć, a sami nie chcą z siebie nic dawać ani się dokształcać. Ja rozumiem ze niektórzy chcą się na siłę przekwalifikować żeby tylko mieć pracę, ok, ale.... żeby się przekwalifikować trzeba cos z siebie dać, uczyc się, dokształcać a nie isc na łatwiznę, teksty typu " czy nie ma prostszej drogi" są po prostu żenujące, nie chce ci się nawet zdawać CAE ( powinno się raczej mnie CPE jak już) i myślisz o tym żeby być nauczycilem jezyka angielskiego? pytanie jakim będziesz nauczycielem?
moim zdaniem nauczyciel tylko z certyfikatem jest niedouczonym nauczycielem, a tobie nawet certyfikatu się nie chce robic....
tacy wlasnie nauczyciele jezykow obcych ucza w szkołach, i jak tu wymagac żeby polacy po opuszczeniu szkoły swobodnie komunikowali się w jezykach obcych w codziennym zyciu????
pracuje w szkole sredniej, gdzie 70% nauczycieli jezykow obcych mowi na lekcji... po polsku! w szkole sredniej! to jest żenujące
pracuje trez w szkole policealnej gdzie nauczany jest jezyk angielski zawodowy a okazuje się ze poprzedni nauczyciel nie uczyc ich w ogole specjalistycznego jezyka tylko .... tłukł z nimi grame, rbic testy z czasów gramatycznych, przykre to ale tak się uczy w naszych szkołach, w większość z nich...
nic dodać, nic ująć... pozdrawiam
Gwizdanie czajnika powoduje wrzenie wody.

alicja23
Posty: 60
Rejestracja: 2007-01-03, 12:48

Re: Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

Postautor: alicja23 » 2014-06-23, 09:57

iluka pisze:schmetterlingg
Rozumiem Cię i powodzenia.
Niestety, pomóc nie mogę w sprawie przekwalifikowania.


iluka - uczysz jezyka polskiego i przyrody? zakładam ze robiłas podyplomowke żeby uczyc jednego z tych przedmotow dodatkowo. uważasz ze jesteś dobrze przygotowana po 3 czy 4 semestrach i rownie wykwalifikowana jak nauczyciel po 5 latach studiow???
to jest wlasnie chore w naszym prawie - robisz podyplomowke i uczysz drugiego przedmiotu, zabierasz godziny ludziom którzy maja 5 lat studiow, którzy sa lepiej przygotowani do nauczania danego przedmiotu.
to jest bardzo niesprawiedliwe...

miałam taka "pania profesor" w liceum, która zrobiła podyplom. po historii z jezyka polskiego i potem mowila głupoty na lekcji typu " antek gral na fujarce" ( dosłowny cytat) i zamiast czytac lektury które będzie przerabiac wypozyczala z biblioteki szkolnej ich ekranizacje....taka sytuacja...

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

Postautor: iluka » 2014-06-23, 12:13

Hmmm. kwalifikacje, uprawnienia sobie, a wiedza i kompetencje sobie...

alicja23, powiem Ci, że osobiście czuję się dobrze przygotowana do uczenia obu przedmiotów i to głównie za sprawą wspaniałych wykładowców i własnego zaangażowania.
Fil.pol.na UJ -mgr, przyroda na UP- podypl. Chociaż pierwsza miłość jest oczywiście większa.
Podyplomówki nie zrobiłam po to, żeby komuś zabierać godziny, namówiła mnie na nią odchodząca na emeryturę biolog - zresztą mam jeszcze pomaturalne medyczne /tam dopierobyła anatomia z fizjopatologią, psychologia i pedagogika.../.

Rozczaruję Cie pewnie, ale przy moim doświadczeniu i obserwacji przewijających się praktykantów to nie długość studiowania przesądza o tym, czy się jest dobrym nauczycielem.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
ejwa
Posty: 425
Rejestracja: 2007-08-27, 15:27

Re: Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

Postautor: ejwa » 2014-06-23, 13:12

Iluka popieram twoją wypowiedź, sama studiowałam polonistykę, a później podyplomowo historię. Nauczam obu przedmiotów.
Łatwo mówić, że nauczyciele po podyplomówkach zabierają godziny innym, póki samemu nie będzie się w takiej sytuacji. Gdy brakuje ci godzin, nie patrzysz na innych, robisz studia, by mieć pracę.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

Postautor: iluka » 2014-06-23, 13:21

W mojej szkole dyrekcja ponad 10 lat temu uprzedzała, żeby potem nie było płaczu przy zwolnieniach: przyszłość w zawodzie jest przed dwu-, trzy- i więcej ...przedmiotowcami.

Żeby nie iść w niepotrzebne koszty opracowaliśmy listę kierunków, które akurat w naszej szkole będą potrzebne w najbliższych latach w związku z przechodzeniem koleżanek na emeryturę.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

Re: Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

Postautor: lieblingin » 2014-06-27, 19:20

a ja nie widzę w tym niczego złego, piszecie jakbyście w szkolach ni epracowali, przecież dyr niejednokrotnie daje do zrozumienia, że należy miec ukończonych kilka kursów kwalifikacyjnych, podyplomówek....
sama się zastanawiałam nad angielskim, a uczę niemieckiego, jak już to licencjat chyba wchodziłby w grę. wg mnie to najlepsza droga.

Majrzena
Posty: 88
Rejestracja: 2008-12-08, 19:31
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: lubuskie

Re: Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

Postautor: Majrzena » 2014-06-27, 20:23

iluka pisze:Hmmm. kwalifikacje, uprawnienia sobie, a wiedza i kompetencje sobie...

iluka pisze:to nie długość studiowania przesądza o tym, czy się jest dobrym nauczycielem
Dobrze powiedziane. Masz rację, iluka :)

Dodam tylko, że najgorzej jest, gdy widzi się źdźbło w oku bliźniego... :roll:

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

Postautor: iluka » 2014-06-27, 20:32

Majrzena pisze:Dobrze powiedziane. Masz rację, iluka :)
Dziękuję, Majrzeno. :)
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

alicja23
Posty: 60
Rejestracja: 2007-01-03, 12:48

Re: Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

Postautor: alicja23 » 2014-06-29, 20:32

to się drogie koleżanki postawcie w sytuacji, w której wy macie 5 lat studiow np. z matmy, przychodzi ktoś kto ma z matmy tylko podypl i zabiera wam godziny albo was zwalniaja i zatrudniają jego...tak się dzieje w bardzo wielu szkołach.
denerwujące jest to ze absolwenci po 5 latach nie maja pracy a w szkole siedza nauczyciele co to po 4 przedmioty ucza. naprawdę uważacie ze sa dobrzy w każdym z nich?

Awatar użytkownika
ejwa
Posty: 425
Rejestracja: 2007-08-27, 15:27

Re: Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

Postautor: ejwa » 2014-06-29, 22:57

alicja23 a postaw się w sytuacji nauczyciela, któremu dyrektor mówi, że albo zrobi podyplomówkę i będzie miał pełen etat łączący dwa lub trzy przedmioty, albo za rok czy dwa dostanie ograniczenie etatu lub zostanie zwolniony.

Awatar użytkownika
ejwa
Posty: 425
Rejestracja: 2007-08-27, 15:27

Re: Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

Postautor: ejwa » 2014-06-29, 22:59

Tym bardziej, że obecny system studiowania umożliwia, po 5 latach studiów, zdobycie kwalifikacji do dwóch przedmiotów np. licencjat z j.polskiego, a magisterka z historii.


Wróć do „Języki obce”