1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: linczerka » 2014-09-15, 18:29

Dokładnie:
jokon80 pisze:te które lecą w lewą stronę po prostu

Nie z punktu widzenia pszczoły :)
Owszem, jest orientacja w schemacie własnego ciała, ale to leci później i najczęściej są to ludzie. Póki co lecą "normalne" kierunki - lewa, prawa.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: haLayla » 2014-09-15, 19:25

jokon80 pisze:Jakbyście pokolorowały:z punktu widzenia dziecka (te które lecą w lewą stronę po prostu), czy z punktu widzenia pszczoły(jakkolwiek to brzmi).


Z punktu widzenia pszczoły to ona leci prosto.
<3

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: iluka » 2014-09-15, 19:52

Chyba że bierze skręt przez lewe skrzydło... :evil:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: dushka » 2014-09-15, 19:53

haLayla, to samo miałam pisać :D Nie mieszajmy w to pszczół :D

Pomysły do pracy - zamówiłam wczoraj pieczątki: buzia zielona wesoła, czerwona smutna, napis W DOMU i pieczątkę: wychowawca - mgr taka i siaka :D

Na all, cenowo fajnie, pieczątki automatyczne, jeśli ktoś szuka to zamawiałam u pixel-art_com_pl - ale na razie nie mogę nic powiedzieć o jakości, czekam. No ale obudowa wagraf, czyli standardowa firma.

Jednak podejście i rysowanie każdemu domku, nawet prostego, zajmuje :/ wolę walnąć napis W DOMU. A buźki - do oceny zachowania, bo na razie, chociaż ciut lepiej jest, to rozkładam ręce ;/

Ainah86
Posty: 58
Rejestracja: 2014-08-21, 17:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: Ainah86 » 2014-09-16, 19:25

Wprowadziłam od wczoraj pieczątki za zachowanie i jest ciut lepiej, może to coś da. Choć rozegrał się dramat (bo chłopiec wręcz błagał mnie na kolanach, żebym mu nie dawała najgorszej, a niestety zachowaniem w pełni zasłużył na to) - jak poradzić sobie z takim dramatem? Nie mogę mu dawać lepszego znaczka, bo płacze. Jak przetłumaczyć, jak zareagować? Niby rozmawialiśmy, dziś akurat było lepiej z zachowaniem, ale boję się, że sytuacja się powtórzy.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: dushka » 2014-09-16, 20:00

Może najpierw żółta kartka? może 2stopniowa zła ocena z zachowania - czyli żółta kartka jako ostrzeżenie, czerwona pieczątka już w ostateczności?

Ainah86
Posty: 58
Rejestracja: 2014-08-21, 17:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: Ainah86 » 2014-09-16, 21:41

No ostatecznie dałam mu wyższą pieczątkę (bo pozwoliłam mu "poprawić się" na wyrównawczych), ale przecież nie mogę robić tego za każdym razem. Boję się, żeby inne dzieciaki tego nie przyuważyły. Na resztę dostanie minusa (bo to u mnie jest najniższa pieczątka) podziałało dobrze i już dziś było znacznie mniej (chyba 2 tylko), starali się. Ale akurat ten chłopiec... mam wrażenie, że nie wiąże jednego z drugim, tzn. zachowania z oceną, choć jak tłumaczę, to niby rozumie, ale w praktyce to jakby nie bardzo. A z innej beczki: co zrobić z dzieckiem, które mam wrażenie czuje się przegrane na starcie? Przeszkadza bardzo, ręce mi opadają, a jednocześnie on twierdzi, że nie umie być grzeczny. Wiem, że powinnam go chwalić, żeby mu pokazać, że potrafi, ale ja na serio nie mam za co. Rozwala mi kompletnie lekcje. Chciałabym mu jakoś pomóc, ale on kompletnie nie współpracuje.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: linczerka » 2014-09-16, 22:48

Z Twoich wypowiedzi wynika, że masz dzieci nadruchliwe. Nie pomogą żadne typowe karania/znaczki.
Ainah86 pisze: mam wrażenie, że nie wiąże jednego z drugim, tzn. zachowania z oceną, choć jak tłumaczę, to niby rozumie, ale w praktyce to jakby nie bardzo.

Właśnie.
Zły znaczek jest "na stałe", zamiast mobilizować, podcina skrzydła.
Może zamiast znaczków, zrób "metr" krawiecki każdemu dziecku. Daj pulę na starcie np.10. Za pomocą takich nalepek jak w sklepie piszą cenę, zrobisz to szybko. Takie pionowe osie czy sylwetki dziecięce podpisane. I każdemu dziecku obcinaj metr lub dodawaj w zależności na co zasłużyło. Tu jest szansa, że może poprawić i Twoja konsekwencja jest niepodważalna. Przy okazji nauczą się norm -będą wiedziały za co są ukarane i za jakie zachowania będą nagradzane. Obcinam, bo to i to źle zrobiłeś. Doklejam, bo pięknie przeprosiłeś.

Ponadto dzieciom sprawiającym problemy daj zadania do wykonania na zasadzie "przynieś, wynieś, pozamiataj". Dzieci te potrzebują ruchu i z chęcią wykonają prace, np. roznosi zeszyty, układa coś tam, zbiera klocki. Jednym słowem czuje się najważniejszy. Potrzeba ruchu zostanie zaspokojona na jakiś czas.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

kredkka
Posty: 1
Rejestracja: 2014-09-08, 15:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: kredkka » 2014-09-18, 16:31

Witam wszystkich podczytuje Was często. i często także korzystam z porad.
Szukam pomysłu na gadżet dla chłopców na dzień chłopaka. Może macie jakiś fajny niedrogi prezent???

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: Basiek70 » 2014-09-18, 21:26

moi chłopcy dostaną breloczki imienne
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: linczerka » 2014-09-18, 22:28

Mają być ciasteczka z wróżbami i horoskopem. I coś jeszcze, ale tym u mnie zajmuje się Rada Klasowa.
Ja z dziewczętami przygotowuję konkursy na mistera klasy i będzie gra towarzyska.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: Andulencja » 2014-10-16, 21:41

Przepraszam, jeśli piszę w złym temacie, ale przeczytałam kilka i nie wiem, w którym zapytać.
Piszę tutaj.

Mój 7letni siostrzeniec ma problem z zapamiętywaniem, rozróżnianiem poznanych literek (pierwsza klasa). Czy możecie polecić jakieś strony z pomysłami / zabawami jak mu pomóc?

Napisała do mnie jego mama z prośbą o jakieś podpowiedzi, bo nie bardzo wie jak mu pomóc. W szkole słyszy - proszę ćwiczyć, ale nie widać efektów. Chłopiec po przejściach (trauma rozstania po pobycie ojca z Afganistanu - jako 5letnie dziecko na rok przestało mówić).

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: linczerka » 2014-10-16, 22:02

Był stwierdzony mutyzm?

1.Każda literka niech ma swój obrazek (a- np. aparat). Powiesić przy łóżku/biurku

2.Niech literki układa z tasiemki/grubego sznureczka do wzoru, pisze po śladzie, np. przez kalkę techniczną, maluje pędzlem maczanym tylko w wodzie jakieś drzwi (garażu?), wykleja plasteliną, układa z guzików, puzzli (pociąć literę na 3-4 części)

3.Narysuj na czystym papierze (bez linii, kratek) dom i bałwana. Część liter umiejscawiaj w domu, np. J jest od strychu po piwnice - zastosuj umowne znaki), na bałwanku z guziczkiem objaśniasz litery owalne typu o, c. Jako dorosła sugeruj się liniami w zeszycie, dziecko nie musi wiedzieć, dla niego ważne jest, że o piszemy od guziczka do guziczka.

4.Wpisz w grafikę Google ortogramy - zastosuj.

5. Na podłodze, asfalcie, gazecie, szarym papierze rysuj ogromniaste litery - niech biega/chodzi/skacze po nich nazywając literę.

6.W Internecie wyszukaj wierszyków o literach (ewentualnie jest taka książka "Kram z literkami"

Powinno pomóc. Percepcja wzrokowa była badana?
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: dushka » 2014-10-16, 22:04

http://zabawysylabowe.blogspot.com bardzo dobre pomysły, większość z nich można wykorzystać do ćwiczenia liter (blog o czytaniu sylabowym).
http://blog.centrumgloska.pl kopalnia pomysłów

Lepienie liter z masy solnej, plasteliny, modeliny, wyklejanie konturu litery czymkolwiek (fajnie się tanie cenówki sprawdzą, w papierniczym w rolkach sprzedają), mąka na blachę do ciasta i dalej - rysujemy paluchem litery, wzór litery na kartce, kartkę w koszulkę foliową (tę taką grubą) i pisakiem suchościeralnym poprawiać.

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: Andulencja » 2014-10-16, 22:10

Dziękuję.
Na razie wiem tylko tyle.

Dzieciak po rocznej pracy z psychologiem wrócił do normy, ale psycholog uprzedzał, ze będą problemy z nauką.

Ja nie znam się na pracy z maluchami (jeśli chodzi o naukę liter) a chłopiecmieszka ponad 300 km ode mnie. Kontaktuje się z jego mamą online i obiecałam popytać znawców tematu.

Jeszcze raz dziękuję. Pomysły posyłam dalej.


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”