tematy w dzienniku lekcyjnym

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
elizabethj
Posty: 176
Rejestracja: 2009-01-09, 13:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: tematy w dzienniku lekcyjnym

Postautor: elizabethj » 2009-06-23, 13:02

U mnie w szkole piszemy w ten sposób: "We're in the kitchen". Użycie przyimków miejsca.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: tematy w dzienniku lekcyjnym

Postautor: Jolly Roger » 2009-06-23, 13:07

ja napisałbym

Kod: Zaznacz cały

Użycie przyimków miejsca "in", "on" oraz "under."
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: tematy w dzienniku lekcyjnym

Postautor: nadia » 2009-06-23, 15:09

Myślę,że jeżeli połowa tematu napisana jest w języku obcym a druga połowa w języku polskim to tak też jest w porządku i żaden wizytator na pewno nie będzie stwarzać problemów.

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: tematy w dzienniku lekcyjnym

Postautor: katty » 2009-06-23, 19:36

Ja piszę mniej więcej tak jak Jolly Roger zaproponował. Tylko przez to jak przejrzeć tematy to wygląda, jakbym głównie gramatykę robiła :D

Awatar użytkownika
Naauczycielkaa
Posty: 115
Rejestracja: 2008-10-23, 21:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: tematy w dzienniku lekcyjnym

Postautor: Naauczycielkaa » 2009-06-24, 10:51

Czy mógły ktoś przytoczyć zapis rozporządzenia (jeśli takie istnieje), które mówiłoby o tematach z języków obcych?

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: tematy w dzienniku lekcyjnym

Postautor: Jolly Roger » 2009-06-24, 11:22

a przeczytałaś cały wątek?
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: tematy w dzienniku lekcyjnym

Postautor: nadia » 2009-06-24, 15:06

dziennik jest dokumentem a wszystkie ważne dokumenty w Polsce pisane są w języku urzędowym którym w naszym kraju jest język polski ;)

Awatar użytkownika
Naauczycielkaa
Posty: 115
Rejestracja: 2008-10-23, 21:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: tematy w dzienniku lekcyjnym

Postautor: Naauczycielkaa » 2009-06-24, 17:45

Sama Pani Dyrektor pisze tematy w języku obcym

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: tematy w dzienniku lekcyjnym

Postautor: nadia » 2009-06-24, 18:04

No to dziwne i chyba nie najlepiej świadczy o pani dyrektor.Czyżby nie znała przepisów?

Awatar użytkownika
Majkel
Posty: 5
Rejestracja: 2009-09-12, 19:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Re: tematy w dzienniku lekcyjnym

Postautor: Majkel » 2009-09-12, 19:41

Ja od 6 lat wpisuje tematy do dzienników po angielsku, w tym czasie było kilka kontroli i nikt się nie czepiał...

Szczerze mówiąc dopiero niedawno dowiedziałem się o tym, że tematy powinny być wpisywane po polsku. Moim zdaniem to idiotyczne ponieważ na początku dziennika jest wyraźnie napisane z jakiego programu dany "językowiec" korzysta.

Biurokracja, papierki :devil:

Awatar użytkownika
Katja
Posty: 67
Rejestracja: 2007-07-28, 16:00

Re: tematy w dzienniku lekcyjnym

Postautor: Katja » 2009-09-12, 19:52

Bardzo mnie zaciekawił ten temat, ale nigdzie nigdzie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi.
Zgadzam się jest ustawa o treści:
USTAWA
z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim
Dz. U. Nr 90 z 8 listopada 1999 r., poz. 999 Dz. U. Nr 29 z 18 kwietnia 2000 r., poz. 358


Art. 4. Język polski jest językiem urzędowym:

1) konstytucyjnych organów państwa,

2) organów jednostek samorządu terytorialnego i podległych im instytucji w zakresie, w jakim wykonują zadania publiczne,

3) terenowych organów administracji publicznej,

4) instytucji powołanych do realizacji określonych zadań publicznych,

5) organów, instytucji i urzędów podległych organom wymienionym w pkt 1 i pkt 3, powołanych w celu realizacji zadań tych organów, a także organów państwowych osób prawnych w zakresie, w jakim wykonują zadania publiczne,

6) organów samorządu innego niż samorząd terytorialny oraz organów organizacji społecznych, zawodowych, spółdzielczych i innych podmiotów wykonujących zadania publiczne.

(...)
Rozdział 2

Ochrona prawna języka polskiego w życiu publicznym

Art. 5. 1. Podmioty wykonujące zadania publiczne na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dokonują wszelkich czynności urzędowych w języku polskim, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

(...)

Art. 9. Język polski jest językiem nauczania oraz językiem egzaminów i prac dyplomowych w szkołach publicznych i niepublicznych wszystkich typów, w państwowych i niepaństwowych szkołach wyższych oraz w placówkach oświatowych i innych instytucjach edukacyjnych, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.


Ale nigdzie jasno nie jest napisane, że temat należy pisać w języku polskim. Rozumiem, że dziennik jest dokumentem, w którym należy pisać w języku urzędowym danego kraju).
Podczas kontroli jest sprawdzany dziennik, plan wynikowy i wyrywkowo zeszyty uczniów, do tej pory nikt nie zgłosił zastrzeżeń, że są one w języku obcym. Nie rozumiem, dlaczego miały by nie być? Nie jest to niezgodne z ustawą o ochronie języka polskiego, bo po to uczymy dzieci języka obcego, żeby były światłe i umiały się komunikować za granicą.

Warto też zwrócić uwagę, że w jednej szkole dyrektor zaleca pisanie tematu w języku polskim a w drugiej w j. obcym. Po prostu nie jest to jednoznacznie ustalone. Stąd rozbieżności pomiędzy poleceniami dyrekcji czy też kuratorium. Nikt przecież nie ma co do tego wątpliwości, że niektóre przepisy brzmią nieco inaczej w innych kuratoriach, szkołach itp instytucjach (np.: statuty, WSO).
I jeśli w mojej szkole ustaliliśmy, że wpisujemy tematy w języku obcym i wszyscy się zgodzili, to dlaczego mamy teraz zmieniać zdanie bo komuś z drugiej strony Polski się to nie podoba? Nie widzę zasadności tego przepisu
jedyny link jaki znalazłam wyjaśniający tą kwestię to ten: http://www.kuratorium.krakow.pl/index.php?ac=111&id=2749
jeżeli będziemy się tego trzymać, to rozumiem, że np. egzamin maturalny pisemny lub egzamin gimnazjalny też powinien być po polsku? cała treść? a moja praca mgr i obrona są nie ważne, bo broniłam się po niemiecku? [oczywiście to żart, ale jeśli będzie się tak dosłownie odczytywało ten zapis, to popadniemy w absurd]. :D

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: tematy w dzienniku lekcyjnym

Postautor: mateoo » 2009-09-12, 21:16

Słyszałem kiedyś na praktykach, że tematy muszą być po polsku , ale szczerze mówiąc myślałem, że to widzi mi sie dyrekcji. Od początku mojej pracy zawodowej wpisuję tematy po ang.
Sztuka jest pokarmem duszy.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: tematy w dzienniku lekcyjnym

Postautor: edzia » 2009-09-12, 21:31

Katja pisze:Ale nigdzie jasno nie jest napisane, że temat należy pisać w języku polskim.
Bo to powinno być oczywiste! ;) Skąd w ogóle pomysł, by pisać tematy z języka obcego nie po polsku? Przecież dyrektor szkoły ma prawo nadzorować realizację programu nauczania, wychowawca ma prawo na podstawie zapisu tematu w dzienniku przekazać rodzicom, o czym się uczą dzieci na języku obcym - jak to uczynią, jeśli temat jest "zaszyfrowany"? Gdybyście uczyli chińskiego, zapisywalibyście tematy piktogramami?

Rozumiem, że ktoś nie wiedział, więc robił tak "od zawsze" i nie było problemu, ale jeśli już zwrócono na to uwagę, przedstawiając konkretne argumenty, to nie ma co już kombinować, tylko po prostu od dziś zacznijcie pisać tematy normalnie, po polsku.

Inny dowód na powyższy problem: zarówno podstawa programowa, jak i program nauczania napisane są w języku... no, jakim? ;)
Ostatnio zmieniony 2009-09-12, 21:34 przez edzia, łącznie zmieniany 1 raz.

antie
Posty: 353
Rejestracja: 2009-08-24, 21:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: tematy w dzienniku lekcyjnym

Postautor: antie » 2009-09-12, 21:33

Szczerze mówiąc też ma z tym problem. Przez wiele lat wpisywałam tematy po niemiecku, ale zmienił sie dyrektor i zażyczył sobie tematów po polsku. Moim zdaniem idiotyczny jest zapis w dzienniku licealnym po polsku tematu typu: " Jak się nazywasz?" albo "W supermarkecie" :lol:
Można by stosować formę opisową, ale w rozkładzie nauczania tematy są po niemiecku, dzieciaki w zeszytach piszą też po niemiecku, a na pisanie dodatkowych wyjaśnień po polsku zwyczajnie nie ma miejsca, bo dziele się rubryką z anglistką.
Ale jak sobie życzą - to im tłumaczę te tematy. ;D

antie
Posty: 353
Rejestracja: 2009-08-24, 21:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: tematy w dzienniku lekcyjnym

Postautor: antie » 2009-09-12, 21:38

edzia pisze:

Inny dowód na powyższy problem: zarówno podstawa programowa, jak i program nauczania napisane są w języku... no, jakim? ;)


Ale już tematy w rozkładzie materiału i w zeszytach dzieci są po "obcemu". Więc jak dyr. nie zna "obcego", to jak się zorientuje który ja temat z realizuję?
Jak chce skontrolować to ma mój dokładny rozkład i po temacie wpisanym w dzienniku "obcym języku" dojdzie, co na danej lekcji realizowałam :wink:


Wróć do „Języki obce”