Strona WWW

czyli jak zaprzyjaźnić się ze swoim komputerem, którego nie można wyrzucić przez okno

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

marakuja
Posty: 199
Rejestracja: 2009-01-18, 02:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: mazowieckie

Strona WWW

Postautor: marakuja » 2009-01-20, 18:32

Czy ktoś z Was robił stronę w Microsoft Office Publisher 2007 ? Mam problemy z umieszczeniem na stronie odnośników do plików typu Word i Excel- w przeglądarce nie działa :scratch: Muszę je umieszczać drogą bardzo okrężną, a chciałabym sobie trochę ułatwić życie. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Awatar użytkownika
jozly
Posty: 38
Rejestracja: 2008-06-01, 18:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Strona WWW

Postautor: jozly » 2009-01-24, 17:17

marakuja pisze:Muszę je umieszczać drogą bardzo okrężną


Czyli jak?

Generalnie odnośnik (link) do pliku powinien mieć postać:

Kod: Zaznacz cały

 http://www.moja_nazwa.pl/nazwa_katalogu/nazwa_pliku.doc
Jeżeli plik umieszczamy na serwerze w głównym katalogu, to człon nazwa_katalogu/ pomijamy. Oprogramowanie Microsoftu nie jest zbyt dobre do tworzenia stron internetowych - daje bałaganiarski kod.

marakuja
Posty: 199
Rejestracja: 2009-01-18, 02:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Strona WWW

Postautor: marakuja » 2009-01-24, 17:40

jozly pisze:marakuja napisał/a:
Muszę je umieszczać drogą bardzo okrężną

Czyli jak?
Wstyd powiedzieć- wrzucam stronę do FrontPage i linkuję, ale cel uświęca środki.

Oprogramowanie Microsoftu nie jest zbyt dobre do tworzenia stron internetowych - daje bałaganiarski kod.

Wiem, ale co zrobić :( Na Pajączki i Zajączki nie mam czasu. Z zainteresowaniem czytam Twoje posty na temat CMSów i zastanawiam się, czy dostanę te 50 zł na hosting, ale z drugiej strony najpierw chciałabym poćwiczyć sobie na czymś darmowym, zeby się sprawdzić i zorientować jak czasowo zajmie mi robienie i administrowanie strony. W każdym razie dziekuję za pomoc :)

Awatar użytkownika
jozly
Posty: 38
Rejestracja: 2008-06-01, 18:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Strona WWW

Postautor: jozly » 2009-01-24, 18:12

Żaden wstyd, wielu ludzi tak sobie radzi. Micro ... ft wiedział, co robi tanio dając szkołom swoje oprogramowanie i szkoląc nauczycieli. W ten sposób wychowuje sobie kolejne pokolenia uzależnionych od swoich produktów.

marakuja pisze:poćwiczyć sobie na czymś darmowym
Moim zdaniem - szkoda czasu, a z darmowych to jest najpopularniejsze chyba jest yoyo.pl, ale reklamy są tam straszne. Jeżeli chcesz poważnie zająć się CMS to mogę Ci Jakiś wgrać i udostępnić do prób, a później ew. przeniesiemy stronę na Twój serwer.

Też nie polecam pajączka i zajączka. Jeżeli choć trochę znasz html to najlepiej pisać w jakimś edytorze tekstowym. Jeżeli z html gorzej, to ja używałem i mogę polecić darmowe EdHTML (nie działa z Vistą) lub NVU. Wybierasz sobie jakiś bezpłatny szablon graficzny i go zapełnisz treścią.

Powodzenia i uważaj, bo to wciąga!

marakuja
Posty: 199
Rejestracja: 2009-01-18, 02:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Strona WWW

Postautor: marakuja » 2009-01-24, 18:38

jozly pisze:Jeżeli chcesz poważnie zająć się CMS to mogę Ci Jakiś wgrać i udostępnić do prób, a później ew. przeniesiemy stronę na Twój serwer.
Dzięki, kiedyś może skorzystam , ale na razie jestem zniechęcona :evil: Kupiłam sobie na Allegro kurs do tworzenia strony, przeszłam przez Photoshop, Joomla, po czy okazało się , że przy instalowaniu strony ovh zaniechało darmowego hostingu i nie mogłam sobie strony wrzucić i sprawdzić :x Na razie robię sobie odpoczynek. Jak mi niechęć minie, to się odezwę. :D

Jeżeli choć trochę znasz html to najlepiej pisać w jakimś edytorze tekstowym. Jeżeli z html gorzej, to ja używałem i mogę polecić darmowe EdHTML (nie działa z Vistą) lub NVU. Wybierasz sobie jakiś bezpłatny szablon graficzny i go zapełnisz treścią
Teoretycznie znam, gorzej z praktyką. :wink: Dzieki za cenne rady i tak jak już mówiłam - skorzystam jak nabiorę ponownie ochoty.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Strona WWW

Postautor: edzia » 2009-01-24, 21:23

marakuja pisze:najpierw chciałabym poćwiczyć sobie na czymś darmowym, zeby się sprawdzić i zorientować jak czasowo zajmie mi robienie i administrowanie strony
Ja z tego samego powodu zaczynałam od zrobienia strony za pomocą edytora tekstu (Worda). :oops: Banalnie proste! Ale wygenerowany przez Worda kod strony to faktycznie śmieci.

Przy okazji zapytam, czy to ma większe znaczenie, np. dla szybkości ładowania strony? Bo jeśli nie, to komu to przeszkadza?

Próbowałam trochę edytora NVU, ale zniechęciłam się, bo nie umiałam utrzymać w ryzach szerokości tabelki. Ale może coś źle robiłam. Z zaciekawieniem przeczytałam o tym, że można wybrać sobie bezpłatny szablon graficzny i go zapełnić treścią. To musi być fajne. :) Tylko na razie nie umiem tego zrobić.

marakuja
Posty: 199
Rejestracja: 2009-01-18, 02:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Strona WWW

Postautor: marakuja » 2009-01-25, 10:44

edzia pisze:Przy okazji zapytam, czy to ma większe znaczenie, np. dla szybkości ładowania strony? Bo jeśli nie, to komu to przeszkadza?

Przy małej stronce to nie ma znaczenia, ale jak zaczynasz ją rozbudowywać, to zajmuje coraz wiecej niepotrzebnego miejsca. Poza tym trudno jest się zorientować w kodzie i przy jakiejkolwiek chęci "ulepszania' strony robi się mętlik.

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Strona WWW

Postautor: Jedliński » 2009-07-29, 09:08


SiTeK
Posty: 44
Rejestracja: 2007-09-11, 22:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Strona WWW

Postautor: SiTeK » 2009-11-18, 00:20

Kiedys zrobiłem stronę w Publisherze ale była strasznie duża. Znaczy ważyła ładne kilknaście MB.
Zalecam inne rozwiązanie.
NVU bezpłatne, czystszy kod i lżejsza strona, z odnośnikami nie ma kłopotu. Jakby co pisz na priwa
Gdyby każdy myślał o sobie
o każdym by ktoś pomyślał

malgosi35
Posty: 126
Rejestracja: 2007-05-23, 17:51

Re: Strona WWW

Postautor: malgosi35 » 2009-11-18, 13:02

W Republice można stronę umieścić darmo (tylko ma dłuższą nazwę )
Mają też narzędzia do tworzenia stron i gotowe schematy.
U mojego syna jak robili strony to każdy uczeń bublikował na Republice swoją.
Tylko że oni robili na ,,piechotę'' w HTML.
Małgorzata

kamilnowakowski
Posty: 6
Rejestracja: 2019-02-10, 18:21
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Strona WWW

Postautor: kamilnowakowski » 2019-02-11, 23:09

Dużo lepiej może sprawdzić się reklama. Jak stawiać swoją pierwszą stronę to np. na wordpress, który jest mega prosty i bardzo intuicyjny.

tomeh
Posty: 119
Rejestracja: 2020-01-16, 22:54
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Strona WWW

Postautor: tomeh » 2020-01-16, 23:34

Nie warto teraz robić stron w html tylko lepiej bazować na skryptach już gotowych czyli CMS-ach. WP jest faktycznie najlepszą opcja pod względem elastyczności i łatwości obsługi.
Artykuły tematyczne ToTemat. Strona z treściami merytorycznymi na wiele tematów technicznych.

lacherty
Posty: 5
Rejestracja: 2023-08-17, 22:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Strona WWW

Postautor: lacherty » 2023-08-17, 22:58

Różni ludzie mają różne preferencje, i to jest w porządku.

tomeh
Posty: 119
Rejestracja: 2020-01-16, 22:54
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Strona WWW

Postautor: tomeh » 2023-10-31, 17:39

Obecnie to już praktycznie nie używa się programów do robienia stron - tylko raczej programów typu serwer wirtualny do nauki już instalacji skryptów stron i generatorów. Przykładowo xampp + wordrepss i tam już na nim nauka obsługi tego skryptu lub dowolnego innego.
Artykuły tematyczne ToTemat. Strona z treściami merytorycznymi na wiele tematów technicznych.


Wróć do „Rady i porady dotyczące codziennej eksploatacji komputera”

cron