Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

md55
Posty: 1
Rejestracja: 2007-02-28, 17:26

nauczyciel w technikum przedmiotów zawodowych

Postautor: md55 » 2007-02-28, 17:30

Witam. Jestem studentem V roku dośc popularnej akademi - wydział mechaniczny. Chciałbym zostać nauczycielem w technikum typu mechaniczno/elektryczna. Wiem ze należy złożyć podanie /Cv itd , ale czy mam wogóle szanse na dostanie się. Czy muszę skończyć kursy pedagogiczne, czy mogę robić je w trakcie stażu.

Awatar użytkownika
Nosferata
Posty: 257
Rejestracja: 2006-02-23, 19:33
Przedmiot: Inne

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: Nosferata » 2007-03-01, 09:29

hmm..obawiam się, że bedziesz musial spelnic ten wymóg co do przygotwania pedagogicznego ...nieniej warto zaryzykowac czasami udaje sie dojsć z dyrekcja do porozumienia, tymbardziej że nauczyciele przedmiotów zawodowych "sa w cenie "

noone
Posty: 2
Rejestracja: 2007-10-17, 14:37

Perspektywy dla nauczycieli przedmiotów zawodowych

Postautor: noone » 2007-10-17, 15:33

Witam serdecznie Wszystkich nauczycieli przedmiotów zawodowych:)

Jestem nowym forumowiczem i chciałbym Was prosić o poradę w bardzo ważnej dla mnie kwestii zawodowej. Będę niezmiernie wdzięczny za wszelkie uwagi:)

Od niedawna zacząłem sie poważnie zastanawiać nad zawodem nauczyciela.
To dopiero początek mojej drogi zawodowej i chciałbym podjąć przemyślaną i opartą na doświadczeniu ludzi „z branży” decyzję. Ufam że mi pomożecie.

W 2006 r. skończyłem Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalność – Zarządzanie Finansami i Rachunkowość. Po drodze było też liceum ekonomiczne.

Najbardziej chciałbym uczyć rachunkowości i zastosowania Office'a, ale również innych przedmiotów związanych z finansami.

Po przeczytaniu Waszych wypowiedzi na forum zaczynam jednak nabierać wątpliwości czy to jest aby dobry pomysł?

Proszę, napiszcie tutaj jak oceniacie perspektywy na pracę w nauczniu przedmiotów ekonomicznych na teraz i na przyszłość? Jakie są na dzień dzisiejszy szanse na znalezienie takiej pracy? Piszecie o kłopotach z etatami, co nie nastraja optymistycznie. Jak to wygląda faktycznie?
Wiadomo że w mojej sytuacji musiałbym dodatkowo odbyć kurs pedagogiczny. Bartos 123 radził nawet aby najpierw szukać pracy bepośrednio u dyrektora szkoły, a dopiero potem zobowiązać się do zrobienia kursu pedagogicznego. Czy to jest możliwe i co o tym sądzicie?

Pracowałem już 2 miesiące w biurze rachunkowym, ale to dla mnie zbyt statyczna praca. Cały czas przed komputerem i na krześle. Poza tym spotkałem się z głębokim niezrozumieniem i wyzyskiem.
Brak czasu dla siebie, zostawanie po godzinach, wieczny stres i mnóstwo nudnej podatkowej nauki.

Spróbowałem też w banku, ale tam jako doradcę MSP ciągle rozliczano mnie za wyniki sprzedaży.
Ustawiczne parcie na wciskanie ludziom kitu którego nie chcą! Stres i głupie procedury! i to samo co w biurze rachunkowym – zero czasu dla siebie.

To co mnie zachęca do zawodu nauczyciela, to dwa miesiące wakacji, ferie – a więc czas dla siebie i dla żony.

Napiszcie jak bardzo angażują wasz czas prywatny sprawy związane z pracą nauczyciela?

Wygląda na to, że przeważnie trzeba uczyć wielu przedmiotów jednocześnie.
Chyba nie ma takich, którzy żyją z samego nauczania rachunkowości?

Ale najważniejsze jest dla mnie to jak oceniacie perspektywy. Czy jest i będzie praca dla nauczycieli przedmiotow ekonomicznych????

Jakie są zalety i mankamenty tego zawodu?
Zdecydowalibyście się na niego gdybyście mieli w dzisiejszych realich zaczynać?

Marzy mi się praca do której idzie się z przyjemnością a nie wrzodami żołądka, po której jest czas dla siebie i z której da się kulturalnie żyć.

Liczę na Wasze wsparcie w tej życiowej decyzji:)

Pozdrawiam:)
pokój Wszystkim

Marzena82
Posty: 184
Rejestracja: 2007-08-09, 21:51

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: Marzena82 » 2007-10-17, 19:01

Hej noone :) Jeżeli jesteś nauczycielem z powołania i czujesz,że Twoje miejsce jest właśnie w szkole to myślę,że nic nie jest w stanie Cię odstraszyć. Wiadomo,że jako nauczyciel jesteś zobowiązany do napisania rozkładu materiału, planu wynikowego, prowadzenia dokumentacji, udziału w życiu szkoły,uczestniczeniu w konferencjach, naradach, zebraniach z Rodzicami, bądź pisania konspektów lekcji. Nie ukrywam faktu,że cały wrzesień i koniec roku szkolnego charakteryzuje się wzmożoną pracą. Jednym słowem wtedy wpadasz w przysłowiowy "wir pracy",ale to też w dużej mierze zależy od tego jak to sobie wszystko poukładasz. Jeżeli rozpoczynasz staż, to wiadomo,że dochodzi Ci jeszcze napisanie planu rozwoje zawodowego ( ale wszystko jest do przejścia :D )

Ja pracuję w szkole czwarty rok i wiem,że nie zmieniłam bym swojej pracy na żadną inną. Czepię z niej satysfakcje i zadowolenie. Nawet jeżeli czasami trzeba przesiedzieć ładnych parę godzin przed komputerem, czy też posprawdzać stertę sprawdzianów i klasówek to robię to bo wiem,że robię coś co lubię. ( Nie ukrywam,że czasami są gorsze dni,w których padam na twarz,ale pocieszam się wtedy,że zawsze może być gorzej i z uśmiechem na twarzy rozpoczynam kolejny dzień pracy) :D

Życzę Ci noone, owocnego myślenia i podjęcia decyzji, z której będziesz w pełni zadowolony. Powodzenia :)
PoZdRaWiAm CiEpŁo - Marzena ;)

noone
Posty: 2
Rejestracja: 2007-10-17, 14:37

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: noone » 2007-10-17, 22:25

Dziękuje Ci Marzena82 za te ciepłe słowa. Widać od razu, że jesteś nauczycielem z powołania:) I co do tej kwestii nie mam wątpliwości.
Jedna jest tylko zasadnicza różnica między nami. Ty uczysz języka polskiego, a więc przedmiotu, który jest w programie choćby każdego liceum ogólnokształcącego.
Ja natomiast chciałbym uczyć głównie rachunkowości, a tutaj raczej wchodzą w grę licea ekonomiczne i handlowe, a tych z całą pewnością jest zdecydowanie mniej. Stąd w swojej pierwszej wypowiedzi tak mocno akcentowałem aspekt perspektyw nauczania tych a nie innych przedmiotów i potrzebę oceny sytuacji przez nauczycieli przedmiotów zawodowych.
Niemniej jednak to o czym piszesz jest niezmiernie budujące:)
Gratuluję, że z takim entuzjazmem spełniasz się zawodowo. Tylko podziwiać i naśladować!:)
pokój Wszystkim

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: renati23 » 2007-10-17, 23:02

Witaj noone - tak zawodowcom nie jest łatwo:
1) nie wiesz czy w przyszłym roku szkolnym znajdzie się wystarczająca liczba godzin, aby mieć choćby etat
2) każdego roku mozesz dostać różne przedmioty ekonomiczne
3) aby mieć etat uczysz kilku przedmiotów i to często na różnych poziomach więc musisz dużo czasu poświęcić na przygotowanie się do zajęć
4) musisz na bierząco śledzić zmieniające się w gospodarce, finansach, rachunkowości i w polityce sprawy, aby być na bieżąco i nie przekazywać nieaktualnych informacji
5) często oprócz lekcji zajmujesz się wszelkimi "akcjami promującymi przedsiębiorczość" a to wymaga dużo pracy i czasu
6) jeżeli uczysz przedsiębiorczości to często młodzież nie stara się ponieważ wychodzi z założenia że nie warto się uczyć bo nie jest to przedmiot maturalny

songoku3
Posty: 1
Rejestracja: 2007-11-25, 21:15

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: songoku3 » 2007-11-25, 21:30

renati23, Hej mam pytanie z innej półki. Masz do sprzedania za dobrą cenę Testy sprawdzające do Podstaw przedsiębiorczości. Wyd. Operon. Autorzy- Jolanta Kaczmarczyk, Mariola Lubojańska, Elżbieta Szaran??

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: renati23 » 2007-11-27, 17:03

songoku3, nie korzystam z wydawnictwa Operon :( Aco :?: są takie rewelacyjne :shock:

roxana020
Posty: 2
Rejestracja: 2008-05-07, 22:09
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: podlaskie

Praca nauczyciela

Postautor: roxana020 » 2008-05-07, 22:32

Witam Wszystkich serdecznie !!!
Jestem pierwszy raz na tym forum i wybaczcie mi jeśli powtarzam temat .
Otóz mam kilka pytań odnośnie pracy w szkole bo troche to dla mnie nie jasne.
Sprawa wyglada tak, bardzo chciałabym uczyć w szkole przedmiotów ekonomicznych ale nie wiem jak to zrobić , mam wykształcenie wyższe ekonomiczne ale bez przygotowania pedagogicznego i tu tkwi mój problem , nie mam pojęcia jak te przygotowanie zrobic wiem że musze mieć praktyki w szkole itp. Zresztą jakich przedmiotów mogłabym uczyć po ekonomi u mnie na uczelni nie było kursów pedagogicznych, natomiast ośrodek kształcenia organizuje takowe lecz mogę w nich uczęszczać w momęcie gdy juz pracuje w szkole dla mnie to dziwne bo kto mnie przyjmie do szkoły bez kwalifikacji??? rozmawiałam juz w kilku szkołach i nie mam szans na pracę bez przygotowania pedagogicznego no i dla mnie to całkiem logiczne ale jak je zdobyć !!! Bardzo proszę WAS wszystkich o doradę co dalej robic!!!! gdzie się można dokształcić??

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: renati23 » 2008-05-07, 23:37

roxana020, studia podyplomowe - na wielu uczeniach można takie zrobić - trzeba tylko pilnować aby miały minimum 350 godz.

roxana020
Posty: 2
Rejestracja: 2008-05-07, 22:09
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: podlaskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: roxana020 » 2008-05-08, 11:09

Dzięki za odpowiedż !!! W moim mieście niestety jest mały wybór a w zasadzie jego brak jest kilka podyplomówek ale one nie są odpowiednie dla mnie bynajmniej tak mi się wydaje !!! Muszę poszukać gdzieś blizej siebie bo mam malutkie dziecko no i wiadomo im dalsza droga do szkoły tym gorzej bo nie ma kto z nim zostać. Jeśli chodzi o te podyplomówki to czego mam szukać? jakiego kierunku?? no i co z tą pedagogiką ?? Pozdrawiam Wszystkich

jankowal5
Posty: 16
Rejestracja: 2008-05-16, 00:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Religia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: jankowal5 » 2008-05-28, 23:01

Dziewczyny, jakie trzeba mieć kwalifikacje żeby uczy ć przedmiotów zawodowych?
Jakie kwalifikacje musi mieć nauczyciel praktycznej nauki zawodu?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: edzia » 2008-05-29, 09:53

jankowal5 pisze:Dziewczyny, jakie trzeba mieć kwalifikacje żeby uczy ć przedmiotów zawodowych?
Jakie kwalifikacje musi mieć nauczyciel praktycznej nauki zawodu?

§ 2. 2. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela teoretycznych przedmiotów zawodowych w szkołach, o których mowa w ust. 1, posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych zawodowych na kierunku (specjalności) zgodnym lub zbliżonym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne.

§ 10. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela praktycznej nauki zawodu w szkołach zasadniczych i średnich zawodowych, a także w zasadniczych szkołach zawodowych, liceach profilowanych, technikach i szkołach policealnych, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3 lit. a, c, d, f i g ustawy, w tym również w szkołach w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich, posiada osoba, która:
1) ma kwalifikacje określone w § 2 lub
2) legitymuje się dyplomem ukończenia pedagogicznego studium technicznego, lub
3) posiada świadectwo dojrzałości technikum lub szkoły równorzędnej odpowiedniego kierunku - wraz z potwierdzeniem uzyskania tytułu zawodowego, zgodnego z rodzajem prowadzonych zajęć, i przygotowanie pedagogiczne, a ponadto:
a) ukończyła kurs z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy,
b) ma co najmniej dwuletni staż pracy w zawodzie, którego będzie nauczać, lub tytuł robotnika (pracownika) wykwalifikowanego albo
4) posiada tytuł mistrza w zawodzie, którego będzie nauczać, i przygotowanie pedagogiczne.

justynka
Posty: 75
Rejestracja: 2008-07-04, 17:32
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: podlaskie

Kiedy można zostać nauczycielem zawodowym!!!

Postautor: justynka » 2008-07-17, 18:12

Witam!! Dosłownie przed paroma dniami dowiedziałam się, że w jednej ze szkół będzie wprowadzony kierunek(właściwie juz dawno powien być) na którym uczniowie kształceni będą w moim obecnym "fachu", bowiem pracuje zawodowo i studiuję zaocznie Filologię Polską. Faktem jest, że nie studiuję pedagogiki i zastanawiam się, czy po ukończniu kursu pedagogicznego będę mogła uczyc tegoż zawodu. Czy można uzgodnić z dyrekcją, iż w razie potrzeby, po ukończeniu obecnych studiów będę mogła zacząć ewentualnie pedagogikę? Bynajmniej nie chcę zrezygnować z mojego powołania jeśli chodzi o j. polski, ale widzę doskonałą okazję do zatrudnienia i z astanawiam się nad sensem składania podania. A zreszta kończyłam tą szkołę i liczę na łaskawość dyrekcji :D . Pozdrawiam!!

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: ann » 2008-07-17, 18:40

justynka, nie do końca rozumiem. Może napisz o jaki zawód chodzi?
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy


Wróć do „Przedmioty zawodowe”