Jak dbacie o swoje ważne dane?

czyli jak zaprzyjaźnić się ze swoim komputerem, którego nie można wyrzucić przez okno

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Jak dbacie o swoje ważne dane?

Postautor: Jedliński » 2011-09-22, 12:09

Jak dbacie o swoje ważne dane, których boicie się utracić?
Ja planuję zakup dodatkowego dysku zewnętrznego i chcę na nim umieścić kopie tych ważnych danych.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jak dbacie o swoje ważne dane?

Postautor: haLayla » 2011-09-22, 12:41

Zapisuję je na papierze, wsadzam do jednej z teczek i trzymam w szafce biurka. Sposób naprawdę niezawodny.
<3

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Jak dbacie o swoje ważne dane?

Postautor: vuem » 2011-09-22, 16:40

Jedliński pisze:Jak dbacie o swoje ważne dane, których boicie się utracić?


To zależy co to jest i jak często muszę po to sięgać. Trzymam w szkole, w domu, w komputerze, pudle, segregatorze itp.

Jedliński pisze:Ja planuję zakup dodatkowego dysku zewnętrznego i chcę na nim umieścić kopie tych ważnych danych.


Korzystam od kilku lat z takiego ustrojstwa i po pierwsze dobrze jest zabezpieczyć hasłem, no i pilnować. Mnie zdarzyło się nie raz i nie dwa zostawić go w miejscu pracy tym, czy innym.
Są to "moje rewiry", więc na szczęście nie zginął.

Korzystam z niego jako nośnika dla danych używanych w codziennej pracy, więc żadnych osobistych lub służbowych dokumentów na nim raczej nie mam. "Najważniejszy" folder nazywa się testy...
Natomiast "sejfem" dla danych w formacie elektronicznym jest pamięć laptopa, kopia na komputerze domowym + ewentualnie płyta.

Awatar użytkownika
Ingeborga
Posty: 1591
Rejestracja: 2007-10-16, 20:32

Re: Jak dbacie o swoje ważne dane?

Postautor: Ingeborga » 2011-09-22, 20:14

Jedliński pisze:Ja planuję zakup dodatkowego dysku zewnętrznego i chcę na nim umieścić kopie tych ważnych danych.

Ja już to zrobiłam :D Trzymam na dysku zewnętrznym prawie wszystko - dokumenty, moją twórczość, jakieś zdjęcia itp., a na komputerze mam tylko to, czego akurat używam. Można powiedzieć, że mój dysk zewn. to coś w rodzaju sejfu i archiwum.
Po tym, jak kiedyś padła płyta główna w komputerze, uważam to za najlepsze rozwiązanie. ;) No i przede wszystkim póki co nie mam potrzeby noszenia ze sobą dysku zewn., więc nie grozi mi zgubienie go :)
...

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Jak dbacie o swoje ważne dane?

Postautor: Jedliński » 2011-09-22, 21:59

Ja słyszałem opinie, że dyski zewnętrzne są dość awaryjne. Prawda to?
A nie boicie się, że dysk zewnętrzny ulegnie uszkodzeniu...? Chyba najlepiej kupić dwa dyski zewnętrzne i mieć je w różnych miejscach....;)

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jak dbacie o swoje ważne dane?

Postautor: haLayla » 2011-09-22, 22:09

Kup pięć, w tym tylko jeden będzie ten prawdziwy ;)
<3

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jak dbacie o swoje ważne dane?

Postautor: ann » 2011-09-23, 07:39

Jedliński pisze:Ja słyszałem opinie, że dyski zewnętrzne są dość awaryjne. Prawda to?

Przecież to są normalne dyski, tyle że zamknięte w ładnej obudowie :)
Chociaż są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne.
Ja bym się raczej zastanowiła nad kupieniem dysku ssd - tylko IMO ceny na razie są mocno nieprzystępne ;)
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Jak dbacie o swoje ważne dane?

Postautor: vuem » 2011-09-24, 07:28

Jedliński pisze:Ja słyszałem opinie, że dyski zewnętrzne są dość awaryjne. Prawda to?
A nie boicie się, że dysk zewnętrzny ulegnie uszkodzeniu...? Chyba najlepiej kupić dwa dyski zewnętrzne i mieć je w różnych miejscach....;)


Archiwum - z uporem lansuję ten pomysł - trzymać w bezpieczniejszym miejscu, czyli komputer domowy + dodatkowo płyty.
Ich żywotność jest ograniczona, ale i aktualizacja naszego archiwum wymaga nagrywania na nowych nośnikach.

Awaryjność? Wybierając dobra markę ponoć ryzyko się ogranicza... mam wdpassport. Chyba z 5 lat.
Potrafił się blokować kilkakrotnie, raz nie byłem w stanie nawet go sformatować.
Czasem bywają problemy z podłączeniem, ale ile razy to problem dysku, a ile komputera nie wiem.
Czasem mam wrażenie, że jeszcze pewnie pochodzi z rok i padnie...ale jego wymiana i tak jest zaplanowana ze względu na pojemność. To co kiedyś było bezkresną przestrzenią niemal, dziś jest ciasna klitką ;)

Tak więc reasumując, doskonała pomoc jako nośnik danych przydatnych w codziennej pracy, ale miejsce na archiwum rzeczy ważnych, czy prywatnych gdzie indziej. Awaryjność w normie, chyba, że model, czy producent kiepski.
WDPassport i Samsung chyba najbardziej warte polecenia, choć i tu może się co zmieniło i ktoś z ich konkurencji wysunął się na prowadzenie w rankingach.

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak dbacie o swoje ważne dane?

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2011-09-24, 19:47

Można oddać Google na przeczytanie.


Wróć do „Rady i porady dotyczące codziennej eksploatacji komputera”