nauczyciel w gotowości

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

kawa33
Posty: 44
Rejestracja: 2011-05-25, 13:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

nauczyciel w gotowości

Postautor: kawa33 » 2014-03-07, 21:34

Kochani, wszystko wiecie i chętnie pomagacie. Powiedzcie jak rozumieć sformułowanie " nauczyciel ma pozostawać w gotowości do podejmowania obowiązków służbowych w godzinach pracy szkoły" i czy u Was powiadamia się o zastępstwach wyłącznie poprzez wywieszenie karteczki? A jeśli ktoś nie przeczyta, że następnego dnia ma przyjść godzinę wcześniej ? Jeśli nie przyjdzie mu do głowy, że od jutra ma dyżur w innym miejscu lub innych godzinach? Czy bez bezpośredniego powiadamiania nauczyciela można przydzielić zastępstwo na 3 tygodnie lub zmienić przydział zajęć z art 42 ? Nic tylko biegać i sprawdzać karteczki w dwóch pokojach nauczycielskich.

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: nauczyciel w gotowości

Postautor: Peonia » 2014-03-07, 22:31

Więc tak:
a) zgodnie z przepisami dyrektor nie musi prosić o zgodę nauczyciela na pełnienie zastępstwa

"Nauczyciel nie może odmówić przyjścia na doraźne zastępstwo, bo mieści się to w zadaniach statutowych szkoły. Odmawiając, nauczyciel musiałby wykazać, że przyjście na zastępstwo spowodowałoby przekroczenie 40godzinnego tygodnia pracy- twierdzi Dorota Igielska."

b) nauczyciel nie ma prawa do odmówienia pełnienia zastępstwa

"Jak przyjął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 12 maja 2004 r. sygn. akt I PK 454/03 (OSNP 2005/3/32), praca w godzinach ponadwymiarowych nie stanowi uprawnienia nauczyciela, lecz jest jego obowiązkiem, jeżeli została zarządzona zgodnie z prawem. Biorąc pod uwagę, że ustawodawca w przepisie definiującym godzinę doraźnego zastępstwa posłużył się jednakową redakcją jak w odniesieniu do definicji godziny ponadwymiarowej - tj. użył określenia godzina "przydzielona" - w drodze analogii w kontekście tezy wyroku Sądu Najwyższego z dnia 12 maja 2004 r. (I PK 454/03) można przyjąć, że praca nauczyciela w ramach godzin doraźnych zastępstw ma charakter obowiązku."

c) dyrektor może przydzielić długoterminowe zastępstwo

d) nauczyciel informowany jest o zastępstwie w ustalony w szkole sposób

U mnie jest tak, że trzeba stale śledzić tablicę ogłoszeń, ale jeśli zastępstwo udzielane jest w środku dnia, lub gdy nauczyciel ukończył zajęcia w danym dniu, to dyrektor dzwoni z informacją.

e) o wszelkich zmianach w planie organizacyjnym nauczyciel powinien być poinformowany.

U mnie, gdy są zmiany w dyżurach, to nauczyciel otrzymuje e-maila z informacją, a na tablicy ogłoszeń widnieje karteczka "Uwaga, zmiany w planie dyżurów".

Praktycznie zaś, nauczyciel musi co chwilę zerkać na tablicę w pokoju nauczycielskim i przy wywieszonym zastępstwie się podpisać, że zapoznał się z przydziałem.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: nauczyciel w gotowości

Postautor: iluka » 2014-03-07, 22:36

Woźna jedna jest odpowiedzialna za dotarcie do każdego nauczyciela i klasy z powiadomieniem o zastępstwach, łączeniach, innych zmianach. Nauczyciel poświadcza podpisem iż został powiadomiony. Klasa zapisuje w dzienniczkach. Natomiast
kawa33 pisze:" nauczyciel ma pozostawać w gotowości do podejmowania obowiązków służbowych w godzinach pracy szkoły"
rozumiem, że ma siedzieć w szkole od 8 do 16 /na przykład/ i czekać czy mu coś dyrektor zleci.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho


Wróć do „Prawo oświatowe”