kwalifikacje nauczycieli dwóch języków obcych

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

annakardacka
Posty: 1
Rejestracja: 2020-05-26, 23:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język niemiecki
Lokalizacja: lubuskie

kwalifikacje nauczycieli dwóch języków obcych

Postautor: annakardacka » 2020-05-27, 00:07

Czy nauczyciel j. niemieckiego z pp dodatkowo po licencjacie (czerwiec 2017) z angielskiego specjalność ogólnoakademicka (bez metodyki) może uczyć języka angielskiego w szkole podstawowej? Czy trzeba robić dodatkowo podyplomówkę z metodyki nauczania tego języka ? Proszę o odpowiedź.

Awatar użytkownika
Multifachlehrer
Posty: 41
Rejestracja: 2018-07-30, 02:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język niemiecki, Technika, ...
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: kwalifikacje nauczycieli dwóch języków obcych

Postautor: Multifachlehrer » 2020-07-27, 04:33

annakardacka pisze:Czy nauczyciel j. niemieckiego z pp dodatkowo po licencjacie (czerwiec 2017) z angielskiego specjalność ogólnoakademicka (bez metodyki) może uczyć języka angielskiego w szkole podstawowej? Czy trzeba robić dodatkowo podyplomówkę z metodyki nauczania tego języka ? Proszę o odpowiedź.


Szanowna Pani,
ukończone przez Panią studia z języka niemieckiego dają ogólne uprawnienia do zajmowania stanowiska nauczyciela w danej szkole (z tym, że nie wiem, czy są to studia I, czy II stopnia!?), i które będą podstawą psychologiczno-pedagogiczną dla kolejnych przedmiotów (jeżeli się Pani zdecyduje w przyszłości na jakiś kierunek studiów).

Jeżeli chodzi o kwalifikacje do nauczania języka angielskiego, to
1. posiada Pani:
- przygotowanie merytoryczne zdobyte na studiach lic. z Filologii angielskiej, której program studiów określał efekty uczenia się obejmujące wiedzę i umiejętności odpowiadające wymaganiom ogólnym odpowiednio podstawy programowej przedmiotu nauczania (jęz. angielskiego);
- przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne do zajmowania stanowiska nauczyciela oraz podstawy dydaktyki i emisji głosu (zdobyte podczas studiów - przypuszczam z Filologii germańskiej ze spec. naucz.).

2. nie posiada Pani:
- przygotowania dydaktycznego do nauczania języka angielskiego (a mianowicie dydaktyki/metodyki nauczania języka angielskiego oraz praktyki zawodowej w szkole do nauczania tego przedmiotu).

W związku z powyższym, aby mogła Pani uczyć języka angielskiego, należy ukończyć kwalifikacyjne 3-semestralne studia podyplomowe z metodyki nauczania języka angielskiego lub kurs kwalifikacyjny pedagogiczno-metodyczny dla nauczycieli języka angielskiego.

Jeżeli chodzi o wspomniany kurs kwalifikacyjny, to jest on organizowany przez ośrodki doskonalenia nauczycieli (ODN). Dodam, że w tym roku jest ostatnia okazja, aby móc podjąć kursy kwalifikacyjne do nauczania języków obcych. Zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 28 maja 2019 r. w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli - kursy kwalifikacyjne do nauczania języków obcych będą organizowane do 31.08.2020 r. Później zdobycie kwalifikacji będzie możliwe jedynie poprzez podjęcie studiów podyplomowych.

Warto zapoznać się z ofertą wakacyjną niektórych ODN-ów, które organizują podczas tych wakacji (w formie przyspieszonej i w formie on-line) kursy kwalifikacyjne do nauczania języków obcych. Z tego co wiem, to ODN w Rybniku organizuje właśnie takie ostatnie kursy kwalifikacyjne. :-)

Pozdrawiam serdecznie
Multifachlehrer
_______________________________
Nauczyciel
języka niemieckiego, filozofii, etyki, wiedzy o kulturze, historii muzyki, historii sztuki, muzyki, plastyki, zajęć artystycznych, historii, wiedzy o społeczeństwie, techniki

Oligofrenopedagog

Arteterapeuta i Muzykoterapeuta

Specjalizowanie się w standardach kształcenia nauczycieli oraz w kwalifikacjach wymaganych od nauczycieli, które określa i uznaje Ministerstwo Edukacji i Nauki


Wróć do „Języki obce”