Dodaj publikację
Autor
lena mularczyk
Data publikacji
2008-02-01
Średnia ocena
0,00
Pobrań
359

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć z plastyki w klasie IV szkoły podstawowej. Temat: Poznajemy rodzaje kompozycji.
 Pobierz (doc, 28,0 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć – plastyka w klasie IV

Temat: Poznajemy rodzaje kompozycji.

Cele lekcji:
- Uczeń wie, na czym polega zasada równowagi w kompozycji,
- rozpoznaje kompozycję rytmiczną i symetryczną,
- potrafi w sytuacjach praktycznych wykorzystać informacje zdobyte podczas zajęć
- czyta za zrozumieniem tekst i korzysta ze słownika w celu wyjaśnienia znaczenia słowa

Metody i formy pracy:
- praca z tekstem (rozdział w podręczniku)
- korzystanie ze słownika języka polskiego, czasopisma
- praca w grupach
- drama
- ćwiczenia praktyczne (układanie kompozycji rytmicznej bądź symetrycznej z figur
geometrycznych)

Pomoce dydaktyczne:
- podręcznik,
- czasopisma „Wielcy Malarze” ( z obrazami przedstawiającymi kompozycję rytmiczną i
symetryczną)
- figury geometryczne, farby plakatowe
- „Słownik języka polskiego”,
- kartki z akrostychami (kompozycja)
- płyta CD z kompozycją, bukiet kwiatów (kompozycja)

Ścieżka:
- edukacja czytelnicza i medialna,

Tok zajęć:

1. Zajęcia rozpoczynamy od skojarzeń ze słowem kompozycja
- kompozycja muzyczna (płyta CD),
- kwiatowa (jeden z uczniów układa kwiaty w wazonie)
2. Definicja słowa kompozycja ze „Słownika j. polskiego”
Kompozycja - układ, budowa dzieła sztuki

3. Klasa podzielona na grupy czteroosobowe. Każda z grup otrzymuje zadanie – przeczytać
fragment rozdziału i przygotować definicję zasady równowagi, kompozycji symetrycznej i
kompozycji rytmicznej.

Zasada równowagi - tworzą ją w obrazie plamy barw różniące się wielkością i
„ciężarem”. Uczniowie układają figury geometryczne zgodnie z zasadą równowagi.

Kompozycja symetryczna – to taka, której obie połowy po dwóch stronach obrazu
są takie same lub bardzo do siebie podobne.

Kompozycja rytmiczna - powtarzanie pewnych elementów, form w regularnych
odstępach.
Uczniowie otrzymują czasopisma „Wielcy Malarze” z różnymi rodzajami kompozycji. Ich zadaniem jest rozpoznanie, jaka to kompozycja.
Ćwiczenia praktyczne. Uczniowie dzielą kartkę z bloku na połowę. Na jednej połowie wykonują kompozycję symetryczną: na jednej części robią dwie plamy w różnych kolorach i szybko zginają kartkę. Nazywają rodzaj powstałej kompozycji. Na drugiej części karki wykonują kompozycję rytmiczną z wykorzystaniem przygotowanych wcześniej figur geometrycznych.
Ćwiczenia dramowe w grupach: przedstawienie rodzajów kompozycji.
Podsumowanie i ocena pracy dzieci.
Zadanie do wykonania na drugiej jednostce lekcyjnej: na kartce z bloku wykonaj kompozycję rytmiczną na dowolny temat i w dowolnej technice.

Opracowała Lena Mularczyk