Dodaj publikację
Autor
Andrzej Habigier
Data publikacji
2008-05-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
144

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zwalczaniem chorób u ludzi zajmuje się medycyna, a u zwierząt weterynaria. Poznanie przyczyn chorób pozwala na zapobieganie im czyli profilaktykę chorób. Na poziomie społeczeństw czy populacji można wpływać na zwalczanie chorób trapiących te skupiska ludzkie.
 Pobierz (doc, 96,0 KB)

Podgląd treści

Choroby człowieka
zakaźne, pasożytnicze, nowotworowe

Zawartość

1. Ogólnie o chorobach 3

1.1 Ogólne informacje 3

1.2 Definicja dotychczasowa 3

1.3 Definicja najnowsza 3

1.4 Czynniki chorobotwórcze 5

1.5 Klasyfikacja chorób 5

1.6 Przebieg choroby 6

2. Choroby zakaźne 7

2.1 Ogólne informacje 7

2.2 Czynniki etiologiczne i postacie 7

2.3 Droga szerzenia się 8

2.4 Objawy i rozpoznanie 8

2.5 Leczenie 8

2.6 Profilaktyka 9

2.7 Historia chorób zakaźnych 9

3. Choroby pasożytnicze 10

3.1 Ogólne informacje 10

4. Choroby nowotworowe 11

4.1 Ogólnie o nowotworach 11

4.2 Rodzaje nowotworów 11

4.3 Leczenie 12

1. Ogólnie o chorobach

1.1 Ogólne informacje

Choroba - jedno z podstawowych pojęć medycznych, ogólne określenie każdego odstępstwa od stanu określanego jako pełnia zdrowia organizmu.

Dokładne sprecyzowanie stanu określanego jako choroba jest równie trudne jak określenie stanu pełni zdrowia, gdyż podlega subiektywnej ocenie.

Zwalczaniem chorób u ludzi zajmuje się medycyna, a u zwierząt weterynaria. Nauką o chorobach roślin jest fitopatologia. Poznanie przyczyn chorób pozwala na zapobieganie im czyli profilaktykę chorób. Na poziomie społeczeństw, populacji czy na poziomie globalnym stosując metody epidemiologiczne można wpływać na zwalczanie chorób trapiących te skupiska ludzkie prowadząc politykę zdrowotną (zdrowie publiczne).

Choroba polega na zaburzeniu funkcji lub uszkodzeniu struktury organizmu. O zaistnieniu choroby można mówić wtedy, gdy działanie czynnika chorobotwórczego powoduje przekroczenie zdolności organizmu do adaptacji, co z kolei wywołuje niepożądane, szkodliwe następstwa.

1.2 Definicja dotychczasowa

Do niedawna definiowano chorobę jedynie jako odwrotność zdrowia. Posługiwano się definicją sformułowaną przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization - WHO) w roku 1974 (patrz). Stwierdza ona, że:

Zdrowie jest stanem pełnego dobrego samopoczucia ("dobrostanu") fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko nieobecnością choroby czy niedomagania.

1.3 Definicja najnowsza

Niedawno zaproponowano nową, następującą definicję choroby (patrz):

Choroba jest takim stanem organizmu, kiedy to czujemy się źle, a owego złego samopoczucia nie można jednak powiązać z krótkotrwałym, przejściowym uwarunkowaniem psychologicznym lub bytowym, lecz z dolegliwościami wywołanymi przez zmiany strukturalne lub zmienioną czynność organizmu. Przez dolegliwości rozumiemy przy tym doznania, które są przejawem nieprawidłowych zmian struktury organizmu lub zaburzeń regulacji funkcji narządów.

W definicji tej jest mowa o zmianach struktury organizmu. Istnieje bardzo dużo przyczyn nieprawidłowej struktury organizmu. Zmiany struktury wynikają z [#1] błędów w zapisie genetycznym na 'wzorzec organizmu', bądź [#2] 'programie na rozwój embrionalny organizmu', przekazywanym także genetycznie. Błąd może istnieć także w [#3] 'zaprogramowanych' mechanizmach reakcji na ...