Dodaj publikację
Autor
Marcelina Chorabik-Grześ
Data publikacji
2008-05-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
174

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Przedstawiam własny scenariusz zajęć grupowych przeznaczony dla dzieci z głębokim deficytem intelektualnym.
 Pobierz (doc, 71,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT ZAJĘĆ REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH DLA DZIECI UPOŚLEDZONYCH UMYSŁOWO W STOPNIU GŁĘBOKIM

Temat zajęć: „SEROWE PRZYSMAKI” – stymulacja polisensoryczna
z użyciem serów i produktów regionalnych.

Cele:
- dostarczanie wrażeń zapachowych, smakowych, czuciowo – dotykowych i słuchowych,
- zapoznanie uczniów z serami o różnej konsystencji,
- ukazanie możliwości konsumpcji sera (na chlebie plasterki, kostki, łyżeczką),
- kształtowanie zasad właściwej konsumpcji i zachowania się przy stole:
- oczekiwanie na swoją kolejkę,
- wycieranie ust serwetką,
- rozwijanie komunikacji pozawerbalnej.

Metody:
- stymulacja polisensoryczna,
- metoda „ pomocne dłonie” wg F. Affortil,
- metoda „dwuczłowieka” wg S. Kowalika,
- metoda Jana van Diecka.

Forma pracy:
- zajęcia grupowe z indywidualnym podejściem do uczniów.

Literatura:
- J. Carr : „Pomoc dziecku upośledzonemu”,
- J. Kielin : „ Rozwój daje radość”.

Pomoce:
Fartuszki, serwetki, miseczki, kubki, łyżeczki, taca, sery o różnych smakach i konsystencjach (żółty, kminkowy, topiony, homogenizowany itp.), pieczywo białe i ciemne, magnetofon z muzyką relaksacyjną.

Przebieg zajęć:

I. Zajęcia wstępne:
a) Zajęcie wygodnych miejsc wokół stołu.
b) Przywitanie dzieci słowno – muzyczne (Witaj Agatko, witaj Agatko, witam Cię dziś), połączone z uściskiem ręki i założeniem uczniom fartuszków.
Włączenie muzyki relaksacyjnej.

II. Zajęcia właściwe:
Prezentacja połączona ze stymulacją polisensoryczną oraz degustacją
a) Prezentacja sera żółtego (twardy krowi – owczy regionalny):
- sekwencja: dotyk – zapach – smak,
- konsumpcja sera na pieczywie białym (pszenne).
b) Prezentacja sera o konsystencji „gumy” (Camembert z grzybkami – kminkowy regionalny):
- sekwencja: dotyk – zapach – smak,
- konsumpcja sera na ciemnym pieczywie (żytnie).
c) Prezentacja serków topionych (szynkowy – naturalny):
- sekwencja: dotyk – zapach – smak,
- degustacja na szpatułkach ( kosteczki).
d) Prezentacja sera białego homogenizowanego (słodki z truskawkami – ostry z papryką):
- sekwencja: dotyk – zapach – smak,
- degustacja łyżeczkami w kubeczkach.

III. Zajęcia końcowe:
a) Wyłączenie muzyki.
b) Wycieranie ust serwetkami.
Podejście do każdego ucznia, zrzucenie fartuszków - oznajmienie o zakończeniu zajęć.

Opracowała: Marcelina Chorabik - Grześ