Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI PLASTYKI
Klasa: 1 gimnazjum specjalne
Nauczyciel: mgr Danuta Grembowska
Działy programowe:
• DZIAŁALNOŚĆ PLASTYCZNA – przedstawianie postaci ludzi
• TECHNIKI PLASTYCZNE – rysowanie pastelami suchymi i olejnymi
• WIEDZA O SZTUKACH PLASTYCZNYCH – portret (S.Wyspiański, O.Boznańska, G.Klimt, P.Picasso, W.Hoffman, M.Malinowska)
TEMAT: MOTYW MATKI I DZIECKA W MALARSTWIE
– POJĘCIE PORTRETU
Cele lekcji:
cele ogólne:
• ukazanie motywu matki i dziecka w malarstwie wybranych artystów malarzy
• pobudzenie postaw kreatywnych uczniów w procesie zdobywania umiejętności i gromadzenia wiedzy
• próba interpretacji i spojrzenie na dzieła sztuki pod względem analitycznym
cele szczegółowe:
wiadomości - uczeń
• zna pojęcie „portretu”
• zna rodzaje portretów
• zna pojęcie „portrecista”, „artysta malarz”
umiejętności – uczeń:
• wymienia poznanych malarzy
• interpretuje treść dzieła malarskiego, dostrzega pierwiastek emocjonalny w wizerunku namalowanych postaci, np. miłość między matką i dzieckiem, radość na twarzy dziecka - potrafi nazwać te emocje i uczucia
• potrafi formułować własne wnioski, oceny
• potrafi efektywnie pracować indywidualnie i grupowo
• posługuje się poznaną terminologią plastyczną
postawy – uczeń:
• uwrażliwia się na piękno dzieł sztuki, obrazu
• rozwija zainteresowania plastyczne, sztuką i kulturą
• rozbudza w sobie postawę szacunku dla roli matki i macierzyństwa
metody i formy pracy:
• słowna : pogadanka z elementami wykładu nauczającego
• oglądowa, analityczno-percepcyjna: prezentacja multimedialna - praca z programem Power point
• Indywidualna praca uczniów
środki dydaktyczne:
• komputer
• płyta z autorską prezentacją Power point
• karty A4 z kopią wybranych portretów w wersji rozmytej
• pastele suche i olejowe
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. Część wprowadzająca:
1. Czynności organizacyjne.
2. Wyjaśnienie zasad pracy na lekcji oraz kryteriów oceniania.
3. Przygotowanie sprzętu
4. Zapoznanie z tematem lekcji, krótkie przybliżenie ujęcia problemu
II. Część właściwa:
1. Pokaz prezentacji
2. Podczas prezentacji podejmowane są próby analizy i interpretacji obrazów, określenie tematu itd., systematyzowanie wiedzy oraz wskazywanie ciekawostek
3. Praca indywidualna – każdy otrzymuje rozmytą kopię wybranego portretu i samodzielnie próbuje wykonać reprodukcję na zasadzie kolorowania.
III. Część podsumowująca:
1. Przypomnienie wiadomości zdobytych na lekcji
2. Zebranie prac uczniów i ich wspólna ocena (porównanie z pierwowzorem reprodukcji)
3. Nauczyciel dokonuje ewaluacji lekcji – mini ankieta dla uczniów
4. Ocena aktywności uczniów
5. Zakończenie zajęć
***************************************************************************
MINI ANKIETA - wzór
Uczniowie odpowiadają na zadane pytania:
• Co najbardziej podobało Ci się na dzisiejszej lekcji…………………………………….
• …………………………………………………………………………………………...
• Co zmieniłbyś w dzisiejszej lekcji:……………………………………………………...
• Co na dzisiejszej lekcji nie podobało ci się ......................................................................