Dodaj publikację
Autor
Agata Dobrasiewicz
Data publikacji
2008-08-12
Średnia ocena
0,00
Pobrań
125

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Pracuję w szkole specjalnej. Przedstawiam scenariusz zajęć muzyczno-rytmicznych w kl. III gimnazjum dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym.
 Pobierz (doc, 41,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ ZAJĘĆ MUZYKI Z RYTMIKĄ
DLA UCZNIÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ W STOPNIU UMIARKOWANYM I ZNACZNYM.

TEMAT:
Doskonalenie umiejętności wspólnego muzykowania na instrumentach perkusyjnych .

CZAS TRWANIA: 45 minut

CELE:
1. Perspektywiczny:
Gra w zespole instrumentalnym.
2. Ogólny:
Kształcenie zdolności muzycznych poprzez udział w zespołowych formach artystycznych.
3. Szczegółowe:
* Opracowanie akompaniamentu perkusyjnego do melodii instrumentalnej.
* Reagowanie na gest nauczyciela – dyrygenta podczas gry zespołowej.

METODY:
Oparte na obserwacji.
Oparte na działaniu.
Oparte na zabawie.

FORMY PRACY:
Indywidualna.
Zbiorowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Piosenka „Sopelkowa melodia”- muz. M.Sawa, sł. Z.Holska-Albekier
Kaseta magnetofonowa z utworem „Sopelkowa melodia”- wersja instrumentalna.
Instrumenty perkusyjne: bloki akustyczne, tamburyna, janczarki, metalofon.

PO ZAJĘCIACH UCZEŃ POWINIEN:

| WIEDZIEĆ | UMIEĆ |
| ZAPAMIĘTAĆ | ROZUMIEĆ | |
|Gram i patrzę na nauczyciela - dyrygenta. |Gra w zespole polega na współdziałaniu. |Zagrać swoją partię instrumentalną w |
| | |odpowiednim czasie. |

PRZEBIEG LEKCJI:

1. Muzyczne powitanie:
• Zabawa przy znanej piosence w kole wiązanym, polegająca na witaniu się różnymi
częściami ciała.
• Ćwiczenia autoorientacji: tupnij prawą nogą, poklep brzuch, pomachaj lewą ręką itp.

2. Ćwiczenia rytmiczne i metryczne:
• Reagowanie na sygnały dźwiękowe do marszu, biegu i zatrzymania.
• Klaskanie, tupanie , uderzanie o uda w rytmie miarowym dwudzielnym.
• Ćwiczenia rąk i nóg w tempie szybkim i wolnym.

3. Ćwiczenia oddechowe i głosowe:
• Głęboki wdech nosem i wydech ustami z jednoczesnym podnoszeniem rąk
do góry i na dół.
• Śpiewanie na sylabach la, le, li, lo, lu melodii wznoszącej się i opadającej.

4. Włączanie się do śpiewania piosenki „ Sopelkowa melodia”.
• Klaskanie w rytmie miarowym.

5. Przypomnienie poszczególnych partii instrumentalnych doskonalonych na
poprzednich lekcjach w oparciu o piosenkę „Sopelkowa melodia”.

Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy, zróżnicowane pod względem trudności i możliwości uczniów .Uczniowie wykonują swoje partie instrumentalne kolejno, patrząc na gesty nauczyciela - dyrygenta.
• Gra na bloku akustycznym w rytmie miarowym na początku utworu.
• Gra na janczarkach techniką tremolo w środkowej części utworu.
• Gra na tamburynie w rytmie miarowym w refrenie.
• Gra na metalofonie we fragmencie końcowym utworu.

6. Wspólna gra na instrumentach perkusyjnych do instrumentalnej wersji piosenki
z kasety magnetofonowej:
• Realizacja wszystkich elementów akompaniamentu perkusyjnego w opracowaniu podanym przez nauczyciela- dyrygenta do melodii instrumentalnej.

7. Zabawa taneczna.
• Zabawa z nauczycielem w kole przy melodii ludowej „ Poszła Karolinka”.
Uczniowie wykonują proponowane figury taneczne zgodnie z frazą melodii: chodzenie w kole w prawą i lewą stronę, obroty w miejscu, obroty w parach, haczyki za prawą i lewą rękę ,chodzenie do środka koła i na zewnątrz, przytup na zakończenie utworu.

8. Relaksacja.
• Słuchanie w pozycji leżącej muzyki klasycznej – fragment Koncertu fortepianowego
C ...