Dodaj publikację
Autor
Bożena Pajdowska-Herman
Data publikacji
2008-08-22
Średnia ocena
3,00
Pobrań
162

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęcia koleżeńskiego z zakresu wychowania społeczno-moralnego przeprowadzonego w grupie 5-latków przez nauczycielkę Bożenę Pajdowską-Herman w dniu 14.05.2008.
 Pobierz (doc, 40,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęcia koleżeńskiego z zakresu wychowania społeczno-moralnego przeprowadzonego w grupie 5-latków przez nauczycielkę
Bożenę Pajdowską-Herman w dniu 14.05.2008

Temat:W krainie życzliwości.
Cel główny: rozwijanie postaw społeczno- moralnych: życzliwości, gotowości pomocy, chęci służenia innym, empatii, dostrzegania problemów innych ludzi
Cele operacyjne:
Dziecko:
- okazuje innym życzliwość słowem, gestem, uśmiechem
- uczy się dostrzegać dobro w drugim człowieku
- dostrzega problemy innych
- służy pomocą w potrzebie
- używa zwrotów grzecznościowych
- przestrzega umów dotyczących sposobu zachowania się w stosunku do rówieśników
* - ćwiczy koncentrację uwagi, pozbywa sie lęku, buduje wiarę w siebie
Forma: zajęcie z całą grupą
Metody: rozmowa, zabawa, elementy: dramy, kinezjologii edukacyjnej, metody Ruchu Rozwijającego V. Sherborne
Pomoce: rama lustra, strój rycerza, szarfy, podkłady muzyczne, serduszka z imionami dzieci, kartki, kredki

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie gości
2. Rozmowa wstępna- zaproszenie do Krainy Życzliwości
3. - próby odpowiedzi na pytanie co to jest życzliwość
4. - przejście przez zaczarowane lustro do KŻ / uśmiech biletem wstępu/
5. Miłe gesty na powitanie
6. Mieszkańcy KŻ kiedy się witają na ulicy, pozdrawiają się miłymi gestami. Nauczycielka proponuje różne sposoby: poklepywanie, uderzanie dłonią o dłoń, machanie ręką...
7. Powitane swojego ciała / KE/
8. Dla każdego coś miłego /siad w kole/
9. Bardzo popularne w KŻ jest mówienie sobie nawzajem miłych rzeczy. Każdemu można powiedzieć coś miłego. Nauczycielka zaczyna zabawę.
10. Mali pomocnicy
11. W KŻ wszyscy sobie pomagają w trudnych sytuacjach. Czy wy również potraficie pomagać innym? Zaraz się o tym przekonamy.
12. -Nauczycielka proponuje chętnym dzieciom odegranie krótkich scenek.

Scenka 1
Jarek bawi się na placu zabaw. Obok niego biega mała Zosia z sąsiedniego bloku. Nagle dziewczynka potyka się i upada- płacze
co powinien zrobić Jarek?
w jaki sposób może pomóc Zosi?
jak czuła się Zosia, gdy obok niej nie było bliskiej osoby?

Scenka 2
Krzyś wraca z tata z przedszkola do domu i zastaje mamę leżącą w łóżku. Mama zachorowała, bardzo źle się czuje.
co powinien zrobić Krzyś w takiej sytuacji/
w jaki sposób może pomóc mamie?
*
* 6. Zabawy
* W KŻ jest wesoło. Wszyscy bardzo lubią się bawić. Jednak nie zapominają o tym, żeby ta zabawa była bezpieczna/ utrwalenie kontraktu grupowego/.
* - Zabawa I - „ Kolorowe magiczne słowa”/ odgadnięcie jak brzmią te słowa, przyporządkowanie koloru szarfy do słowa:
* -czerwony- proszę
* - zielony- dziękuję
* - żółty- przepraszam/
* Nauczycielka podaje hasło, np. proszę i dzieci w czerwonych szarfach biegną wkoło i wracają na swoje miejsce.
* - Zabawa II - „Wierszowane zagadki”/ w odpowiedzi na zagadkę wstają dzieci w odpowiednim kolorze szarf/
Obiad dziś jest bardzo smaczny ...