Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Szymon Solak
Konspekty z historii
dla klasy IV
semestr II
do podręcznika i zeszytu ćwiczeń
T. Małkowski, Historia. Dzieje cywilizacji,
Gdańsk 1998.
SZYMON SOLAK Data 13.02.2006
Konspekt lekcji historii dla klasy IV szkoły podstawowej
Temat: Zagrożenie tureckie – bitwa pod Wiedniem
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z okresem wojen polsko - tureckich
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - scharakteryzować Turcję jako potęgę oraz sąsiada Polski
- opisać dotychczasowy przebieg konfliktu polsko - tureckiego
- opisać przebieg odsieczy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego
- scharakteryzować postać Jana III Sobieskiego
- wyjaśnić pojęcia: islam, jazda, odsiecz, wielki wezyr
Środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń T. Małkowski, Historia. Dzieje cywilizacji,
Gdańsk 1998.
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z podręcznikiem i zeszytem ćwiczeń pod kierunkiem
nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
5’ Rekapitulacja wtórna
- Dlaczego wiek XVI w Polsce nazywamy „złotym wiekiem”?
- Co zmieniło się w Polsce po przyjeździe królowej Bony?
- Wymień najważniejszych twórców złotego wieku oraz ich dzieła
- Kim byli Mikołaj Rej i Jan Kochanowski? Jakie znaczenie miały ich osiągnięcia dla literatury polskiej?
25’ Lekcja właściwa. Podyktowanie zagadnień klasie.
1. Turcja – potęga na trzech kontynentach.
2. Wojny polsko – tureckie.
3. Odsiecz Wiednia
4. Postać Jana III Sobieskiego
5. Pojęcia: islam, jazda, odsiecz, wielki wezyr
Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień.
Klasa wykonuje ćwiczenia 1 - 3, ze stron 50 - 51 zeszytu ćwiczeń.
5’ Rekapitulacja pierwotna
- Kiedy Turcy pojawili się w Europie? Jaki obszar zajmowało państwo tureckie? Od kiedy Turcja zaczęła graniczyć z Polską?
- Opisz dotychczasowy przebieg konfliktu polsko - tureckiego
- Dlaczego Polacy ruszyli na odsiecz Wiednia? Opisz przebieg odsieczy wiedeńskiej
Jana III Sobieskiego
- Jakim człowiekiem był król Jan III Sobieski
- Wyjaśnij pojęcia: islam, jazda, odsiecz, wielki wezyr
5’ Podanie zadania domowego
Wykonaj ćwiczenie 4, ze strony 51 zeszytu ćwiczeń.
SZYMON SOLAK Data 20.02.2006
Konspekt lekcji historii dla klasy IV szkoły podstawowej
Temat: Konstytucja 3 maja – próba ratunku Rzeczpospolitej
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z okolicznościami upadku Rzeczpospolitej Szlacheckiej
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - scharakteryzować ustrój wewnętrzny Polski w XVIII wieku, wskazać dlaczego
liberum veto było szkodliwe dla Polski
- opisać reformy Sejmu Czteroletniego
- scharakteryzować postacie Hugo Kołłątaja i Stanisława Staszica
- ocenić znaczenie Konstytucji 3 maja 1791
- wyjaśnić pojęcia: konstytucja, magnat, poseł, rozbiór, caryca
Środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń T. Małkowski, Historia. Dzieje cywilizacji,
Gdańsk 1998, mapa „Rozbiory Polski”
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z podręcznikiem i zeszytem ćwiczeń pod kierunkiem
nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
5’ Rekapitulacja wtórna
-Kiedy Turcy pojawili się ...