Dodaj publikację
Autor
Joanna Gołębiewska
Data publikacji
2009-11-02
Średnia ocena
5,00
Pobrań
503

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla kl. IV.
 Pobierz (doc, 44,0 KB)

Podgląd treści


PROGRAM ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI
DLA UCZNIÓW KLAS IV
SZKOŁY PODSTAWOWEJ W DARGOMYŚLU

WSTĘP
Indywidualizacja procesu nauczania w pracy z uczniem o szczególnych potrzebach edukacyjnych jest niezbędna. Wielu uczniów, już w szkole podstawowej, ma kłopoty z nabyciem podstawowych wiadomości i umiejętności
przewidzianych programem nauczania.
Prowadzenie dodatkowych lekcji - zajęć wyrównawczych pozwoli dzieciom przyswoić sobie proste i typowe umiejętności przewidywane Podstawą Programową, ze szczególnym zwróceniem uwagi uczniów na:
- przeprowadzanie nieskomplikowanych rozumowań matematycznych;
- posługiwanie się własnościami liczb oraz własnościami figur przy rozwiązywaniu nieskomplikowanych zadań;
- dostrzeganie, wykorzystywanie i interpretowanie związków wyrażonych za pomocą wzorów, wykresów, schematów, tabel, diagramów;
- prezentowanie z użyciem języka matematycznego wyników badania prostych zagadnień.
Niepowodzenia szkolne w zakresie edukacji matematycznej występują u dzieci już w I etapie nauczania, a w klasach IV-VI mogą się jeszcze pogłębić, jeśli uczeń nie otrzyma odpowiedniej pomocy w domu, ze strony rodziców, a zwłaszcza w szkole, ze strony nauczycieli.
Trudności te mogą być związane z absencją szkolną, dysfunkcjami (dysleksja, dysortografia, zburzona percepcja słuchowa, opóźnienia w zakresie integracji słuchowo - pojęciowej i inne) oraz z niedostatecznym poziomem rozwoju intelektualnego dziecka. Uczniowie tacy zwykle prezentują wąski zasób wiedzy ogólnej, mają trudności ze zrozumieniem instrukcji i rozwiązaniem typowych zadań tekstowych, wymagają ciągłego naprowadzania za pomocą prostych pytań, dodatkowych wyjaśnień oraz stosowania pozytywnych wzmocnień, pochwał i zachęt do pracy.

CHARAKTERYSTYKA PROGRAMU
Program przeznaczony jest dla uczniów klas czwartych, którzy mają wolniejsze tempo pracy niż rówieśnicy, niekompletną wiedzę matematyczną (np. z powodu częstych nieobecności w szkole), nabytych dysfunkcji (dysgrafia, dysortografia i inne), niskich możliwościach intelektualnych oraz deficytów w rozwoju funkcji słuchowych czy wzrokowych.
Na realizację programu przeznaczono 36 godzin w ciągu roku szkolnego. W czasie zajęć należy zwrócić szczególną uwagę na dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych możliwości dzieci w zakresie:
1. tempa pracy,
2. stopniowania trudności,
3. stosowanych metod nauczania ( zwłaszcza metody aktywizujące),
4. wprowadzania różnorodnych środków dydaktycznych, pobudzających aktywność uczniów i uczących logicznego myślenia.
Podczas zajęć dzieci należy angażować w ich przebieg oraz często nagradzać, co wzmocni motywację do uczenia się i stanie się okazją do odnoszenia drobnych sukcesów. Miła i pełna życzliwości atmosfera zapewni uczniom i nauczycielowi efektywne warunki pracy.

CELE KSZTAŁCENIA
Cele ogólne:
• wyrównanie umiejętności i utrwalenie bieżącego materiału tak, aby uczeń mógł aktywnie uczestniczyć w lekcjach matematyki,
• przygotowanie uczniów do wykorzystania wiedzy matematycznej w rozwiązywaniu problemów z życia codziennego,

Cele szczegółowe:
• rozwijanie sprawności rachunkowej (cztery działania arytmetyczne, kolejność wykonywania działań),
• rozwijanie pamięci oraz umiejętności logicznego rozumowania,
• przygotowanie do samodzielnego rozwiązywania prostych zadań,
• wyrabianie nawyku korzystania z różnych źródeł ...