Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Szymon Solak
Konspekty z wiedzy o społeczeństwie
z działu „Grupy społeczne”
dla klasy I gimnazjum
do podręcznika i zeszytu ćwiczeń
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie,
Warszawa 2000.
SZYMON SOLAK Data 07.11.2005
Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klas I A i I B gimnazjum
Temat: Grupy społeczne.
Cel ogólny: Uświadomienie uczniom do jakich komórek społecznych należy
człowiek
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - scharakteryzować co to są: zbiorowość ludzka, grupa społeczna
- potrafi wskazać w jakich okolicznościach powstają więzi społeczne
- potrafi określić w czym wyraża się wspólnota grupy społecznej
- rozumie istotę podziału na role społeczne
Środki dydaktyczne: podręcznik I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza
o społeczeństwie, Warszawa 2000.
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z podręcznikiem pod kierunkiem
nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
30’Lekcja właściwa.
Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.
1. Zbiorowość ludzka i grupa społeczna.
2. Więzi społeczne.
3. Wspólnota grupy społecznej.
4. Role społeczne.
Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień
5’ Rekapitulacja pierwotna
- Co to jest zbiorowość ludzka?
- Co składa się na grupę społeczną?
- W jaki sposób powstają więzi społeczne?
- W jaki sposób powstaje wspólnota grupy społecznej?
- Co to są role społeczne?
- Jakie role społeczne odgrywasz Ty, a jakie Twoi rodzice? Nazwij je i omów.
5’ Podanie zadania domowego
Ćwiczenie 4, 5, 9 ze strony 29 w podręczniku.
SZYMON SOLAK Data 14.11.2005
Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klas I A i I B gimnazjum
Temat: Rodzaje grup społecznych
Cel ogólny: Uświadomienie uczniom z jakich grup społecznych składa się społeczeństwo
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - scharakteryzować na jakie grupy dzieli się społeczeństwo
- potrafi scharakteryzować podział grup społecznych ze wzglądu na rodzaj członkostwa
- potrafi scharakteryzować podział grup społecznych ze wzglądu na rodzaj więzi
- rozumie na czym polega współdziałanie grup społecznych
Środki dydaktyczne: podręcznik I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie,
Warszawa 2000.
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z podręcznikiem pod kierunkiem
nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
5’ Rekapitulacja wtórna
- Co to jest zbiorowość ludzka?
- Co składa się na grupę społeczną?
- W jaki sposób powstają więzi społeczne?
- W jaki sposób powstaje wspólnota grupy społecznej?
- Co to są role społeczne?
- Jakie role społeczne odgrywasz Ty, a jakie Twoi rodzice? Nazwij je i omów.
30’Lekcja właściwa.
Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.
1.Grupy społeczne – kryteria podziału.
a) ze względu na liczbę członków
b) rodzaj członkostwa
c) rodzaj więzi
2 ...