Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Szymon Solak
Konspekty z wiedzy o społeczeństwie
z działu „Ja człowiek”
dla klasy I gimnazjum
do podręcznika i zeszytu ćwiczeń
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie,
Warszawa 2000.
SZYMON SOLAK Data 5.09.2005
Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klas I A i I B gimnazjum
Temat: Człowiek i okresy jego życia
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów ze zmianami biologicznymi zachodzącymi w organizmie człowieka wraz z upływem lat.
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - scharakteryzować zmiany zachodzące wraz z wiekiem w organizmie człowieka
- wymienić najważniejsze okresy życia człowieka
- scharakteryzować pojęcia: zarodek, płód, narodziny
- omówić fazę niemowlęcą i poniemowlęcą
Środki dydaktyczne: podręcznik I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie,
Warszawa 2000.
Metody: rozmowa nauczająca, wykład.
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
25’ Lekcja właściwa
Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.
1) Zmiany w organizmie człowieka.
2) Okresy rozwojowe w życiu człowieka:
- młodość
-dorosłość
-starość
3) Rozwój człowieka w łonie matki. Zarodek i płód.
4) Narodziny człowieka
5) Fazy rozwojowe człowieka w okresie młodości:
- niemowlęca
- poniemowlęca
- wczesnodziecięca
- przedpokwitaniowa
- dojrzewania
- młodzieńcza
6) Faza niemowlęca i poniemowlęca człowieka – charakterystyka.
Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień
10’ Rekapitulacja pierwotna
- Jakie zmiany zachodzą wraz z wiekiem w organizmie człowieka
- Wymień najważniejsze okresy życia człowieka
- Scharakteryzuj pojęcia zarodek, płód, narodziny
- Omów fazę niemowlęcą człowieka
- Omów fazę poniemowlęcą człowieka
5’ Podanie zadania domowego
Przygotuj ćwiczenie 1 ze strony 10 podręcznika.
Jeśli znasz małe dziecko, przyjrzyj mu się uważnie, zaobserwuj jego reakcje. Podziel się swoimi spostrzeżeniami z kolegami, którzy mieli kontakt z małymi dziećmi.
SZYMON SOLAK Data 12.09.2005
Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klas I A i I B gimnazjum
Temat: Faza wczesnodziecięca i przedpokwitaniowa - charakterystyka
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów ze zmianami biologicznymi zachodzącymi w organizmie
człowieka wraz z upływem lat.
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - scharakteryzować zmiany zachodzące wraz z wiekiem w organizmie człowieka w fazach wczesnodziecięcej i przedpokwitaniowej
- porównać postępy w rozwoju psychofizycznym człowieka w poszczególnych fazach rozwoju
Środki dydaktyczne: podręcznik I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie,
Warszawa 2000.
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z podręcznikiem pod kierunkiem nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
10’ Sprawdzenie zadania domowego
5’ Rekapitulacja wtórna
- Jakie zmiany zachodzą wraz z wiekiem w organizmie człowieka
- Wymień najważniejsze okresy życia człowieka
- Proszę scharakteryzować bliżej fazę niemowlęcą rozwoju człowieka
- Proszę scharakteryzować bliżej fazę poniemowlęcą
20’ Lekcja właściwa. Podanie tematu lekcji.
Uczniowie zapoznają się z treścią podręcznika ...