Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Szymon Solak
Konspekty z wiedzy o społeczeństwie
do działu „Władza sądownicza”
dla klasy II gimnazjum
do podręcznika i zeszytu ćwiczeń
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie,
Warszawa 2000.
SZYMON SOLAK Data 06.02.2006
Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klas II A i II B gimnazjum
Temat: Władza sądownicza: charakterystyka
Cel ogólny: Przybliżenie uczniom zasad funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości
w Polsce
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: -wskazać kto stanowi wymiar sprawiedliwości w Polsce
-omówić czym jest niezawisłość sędziowska
-scharakteryzować czym jest prawo oskarżonego do obrony,
jawność rozpraw
Środki dydaktyczne: podręcznik I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o
społeczeństwie, Warszawa 2000.
Metody: rozmowa nauczająca, wykład, praca uczniów z podręcznikiem,
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności
5’ Rekapitulacja wtórna
- W jakim celu powołuje się korpus służby cywilnej?
- W jaki sposób powołuje się urzędników do służby cywilnej?
- Jakie zasady etyki obowiązują w służbie cywilnej? Dlaczego jest to tak istotne?
25’ Lekcja właściwa. Podyktowanie zagadnień klasie.
1. Wymiar sprawiedliwości w Polsce.
2. Niezawisłość sędziowska.
3. Prawo oskarżonego do obrony.
4. Jawność rozpraw.
Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień
5’ Rekapitulacja pierwotna
- Kto stanowi wymiar sprawiedliwości w Polsce?
- Co to jest niezawisłość sędziowska?
- Czym jest prawo oskarżonego do obrony, jawność rozpraw?
5’ Podanie zadania domowego
Rozwiąż zadania 1, 5 i 8 ze strony 42 - 43 podręcznika.
SZYMON SOLAK Data 20.02.2006
Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klas II A i II B gimnazjum
Temat: Struktura organów sprawiedliwości w Polsce
Cel ogólny: Przybliżenie uczniom struktury funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości
w Polsce
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: -wskazać strukturę wymiaru sprawiedliwości w Polsce
-omówić zakres kompetencji Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu
Administracyjnego, Trybunału Konstytucyjnego, Trybunału Stanu
Środki dydaktyczne: podręcznik I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o
społeczeństwie, Warszawa 2000.
Metody: rozmowa nauczająca, wykład, praca uczniów z podręcznikiem,
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności
5’ Rekapitulacja wtórna
- Kto stanowi wymiar sprawiedliwości w Polsce?
- Jakie uprawnienia posiada Krajowa Rada Sądownictwa?
- Co to jest niezawisłość sędziowska?
- Czym jest prawo oskarżonego do obrony, jawność rozpraw?
25’ Lekcja właściwa. Podyktowanie zagadnień klasie.
1. Organy wymiaru sprawiedliwości w Polsce
2. Sąd Najwyższy.
3. Naczelny Sąd Administracyjny
4. Trybunału Konstytucyjnego
5. Trybunału Stanu
Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień
5’ Rekapitulacja pierwotna
- Opisz strukturę wymiaru sprawiedliwości w Polsce
- Omów zakres kompetencji Sądu Najwyższego
- Wskaż czym zajmuje się Naczelny Sąd Administracyjny,
- Omów zakres kompetencji Trybunału Konstytucyjnego,
- Jakie okoliczności bada Trybunał Stanu
5’ Podanie zadania ...