Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Szymon Solak
Konspekty z informatyki
do działu „ Edytor tekstu”
dla klasy V
do podręcznika
M. Mordaka, Informatyka 2000, Bydgoszcz 2005
SZYMON SOLAK Data 5.12.2009
Konspekt lekcji informatyki dla klasy 5 szkoły podstawowej
Temat: Pierwsze kroki w edytorze tekstu
Cel ogólny: Wprowadzeni uczniów w tematykę dotyczącą pracy w edytorze tekstu
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: -uruchomić zainstalowany na dysku edytor tekstu np. Microsoft Word
-omówić okno programu Word
-uczeń rozumie pojęcia: edytor tekstu, redagowanie dokumentu,
formatowanie dokumentu
Środki dydaktyczne: podręcznik M. Mordaka, Informatyka 2000, Bydgoszcz 2005.
Metody: wykład, praca uczniów z komputerem pod kierunkiem nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
35’ Lekcja właściwa.
1. Edytor tekstu – pojęcie i charakterystyka
2. Redagowanie tekstu
3. Formatowanie tekstu.
4. Edytor Microsoft Word – najpopularniejszy program służący do pracy z tekstem
a) programy pakietu Office
b) uruchamianie programu Microsoft Word
c) budowa okna programu Word
Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień. Nauczyciel rysuje na tablicy,
a następnie omawia okno edycyjne programu Word
Ćwiczenie 1
Uruchom program Microsoft Word. Skorzystaj z komendy Start – Programy - Microsoft Office - Microsoft Word
Ćwiczenie 2
Przepisz tekst wskazany przez nauczyciela. Wcześniej utwórz na dysku C: folder MOJE TEKSTY, w którym będziesz umieszczać redagowane przez Ciebie teksty. Podczas pracy z tekstem, zwróć uwagę na poprawną pisownię wielkich liter oraz liter występujących wyłącznie w języku polskim.
5’ Rekapitulacja pierwotna:
- Jaki program nazywamy edytorem tekstu?
- Na czym polega redagowanie, formatowanie tekstu.
SZYMON SOLAK Data 12.12.2009
Konspekt lekcji informatyki dla klasy 5 szkoły podstawowej
Temat: Podstawy redagowania tekstu
Cel ogólny: Wprowadzenie uczniów w tematykę dotyczącą pracy w edytorze tekstu
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: -umiejętnie stosować ogólnie przyjęte reguły edycji tekstu
-sprawnie poruszać się po dokumencie
Środki dydaktyczne: podręcznik M. Mordaka, Informatyka 2000, Bydgoszcz 2005.
Metody: wykład, praca uczniów z komputerem pod kierunkiem nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
5’ Rekapitulacja wtórna:
- Jaki program nazywamy edytorem tekstu?
- Na czym polega redagowanie, formatowanie tekstu.
35’ Lekcja właściwa.
1. Podstawowe zasady edycji tekstu
a) Klawisza ENTER używamy wyłącznie na końcu akapitu. Gdy chcemy rozpocząć pisanie
w nowej linii w tym samym akapicie, należy nacisnąć klawisz SHIFT + ENTER
b) Przed znakiem interpunkcyjnym nigdy nie dajemy spacji, natomiast stawiamy ją po znaku
c) Nie stawiaj spacji po nawiasach otwierających: (,{,[ ani przed nawiasami zamykającymi ),},], ani też między znakami cudzysłowu a tekstem ujętym w cudzysłów
d) Jednostki miar i wag zapisuj przy użyciu tzw. twardej spacji, to jest kombinacji ...