Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Szymon Solak
Konspekty z informatyki
do działu „ Praca z komputerem”
dla klasy V
do podręcznika
M. Mordaka, Informatyka 2000, Bydgoszcz 2005
SZYMON SOLAK Data 5.09.2009
Konspekt lekcji informatyki dla klasy 5 szkoły podstawowej
Temat: Bezpieczna i higieniczna praca z komputerem.
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z zasadami prawidłowej pracy przy komputerze
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - wymienić reguły określające bezpieczną i higieniczną pracę przy
komputerze
- podłączyć w sposób prawidłowy sprzęt komputerowy
- włączyć i wyłączyć we właściwej kolejności sprzęt komputerowi
Środki dydaktyczne: podręcznik M. Mordaka, Informatyka 2000, Bydgoszcz 2005. Metody: rozmowa nauczająca, wykład, praca uczniów z komputerem pod
kierunkiem nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
35’ Lekcja właściwa. Podanie tematu lekcji.
Wykład nauczyciela dotyczący zasad bezpiecznej i higienicznej pracy
z komputerem
- w jakiej odległości powinien znaleźć się monitor od wzroku użytkownika?
- jakiego krzesła należy używać do pracy z komputerem?
- jak należy ustalić odległość monitora od twarzy użytkownika, pod jakim kątem należy ustawić monitor?
- w jakiej odległości powinna się znaleźć klawiatura od brzegu stołu komputerowego?
- w jaki sposób można poprawić efektywność pracy przy monitorze?
- na czym polega praca w trybie oszczędnościowym monitora?
- jakie ćwiczenia należy wykonywać podczas przerw w pracy przy komputerze?
- jak należy prawidłowo podłączyć sprzęt komputerowy?
- w jakiej kolejności należy uruchamiać i wyłączać poszczególne elementy zestawu komputerowego?
Krótki wykład nauczyciela porządkujący uzyskane informacje
Proszę ustawić we właściwy sposób elementy zestawu komputerowego
5’ Podanie zadania domowego
Proszę wymienić kilka zasad właściwego przechowywania dyskietek i płyt
CD-ROM
SZYMON SOLAK Data 12.09.2009
Konspekt lekcji informatyki dla klasy 5 szkoły podstawowej
Temat: Urządzenia wewnętrzne komputera
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z pracą oraz funkcjami urządzeń wewnętrznych komputera
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - wymienić urządzenia wewnętrzne zestawu komputerowego
- scharakteryzować ich funkcje
- zna pojęcia pamięć zewnętrzna, pamięć wewnętrzna, karty rozszerzające
- zna jednostki przekazu informacji: bit, bajt
Środki dydaktyczne: podręcznik M. Mordaka, Informatyka 2000, Bydgoszcz 2005.
Metody: rozmowa nauczająca, wykład,
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
10’ Rekapitulacja wtórna
- Co to jest piractwo?
- W jaki sposób możemy legalnie nabyć programy komputerowe?
- Co to są licencje?
- Jakie programy określamy mianem freeware?
- Co to są prawa autorskie?
- Jak należy respektować prawa autorskie?
- Kiedy łamiemy prawa autorskie?
- Jakie są zagrożenia wynikające ze stosowania programów pochodzących
z niewiadomego źródła?
- Dlaczego korzystniej jest stosować programy licencjonowane?
30’ Lekcja właściwa. Podanie tematu lekcji.
- Jak dzielimy pamięć komputera?
- Do czego służy pamięć wewnętrzna, zewnętrzna komputera?
- Do czego służy pamięć ROM?
- Do czego służy ...