Dodaj publikację
Autor
Szymon Solak
Data publikacji
2010-02-22
Średnia ocena
0,00
Pobrań
42

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacje są przeznaczone dla nauczycieli historii w szkole podstawowej.
 Pobierz (doc, 42,0 KB)

Podgląd treści

Szymon Solak

Konspekty z historii
do działu „Początki kapitalizmu”
dla klasy V
szkoły podstawowej
do podręcznika i zeszytu ćwiczeń
T. Małkowski, Historia. Dzieje cywilizacji,
Gdańsk 1998.

SZYMON SOLAK Data 6.06.2006

Konspekt lekcji historii dla klasy VI szkoły podstawowej

Temat: Jak powstały pieniądze?

Cel ogólny: Przybliżenie uczniom początków wymiany towarowo - pieniężnej
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: -pokazać na mapie rejon Mezopotamii
-przybliżyć proces powstania handlu wymiennego oraz miast
-przybliżyć proces wprowadzenia w użycie pieniądza
-opisać stosunki gospodarcze w starożytnym Rzymie
Środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń T. Małkowski, Historia
i społeczeństwo, Gdańsk 1998.
Metody: rozmowa nauczająca, opowiadanie, wykład, praca uczniów z podręcznikiem
pod kierunkiem nauczyciela

Tok lekcji

5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.

30’ Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.

1. Podział pracy.
2. Handel wymienny.
3. Wynalazek pieniędzy.
4. Na rynkach Imperium Rzymskiego.

Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień.

Klasa rozwiązuje ćwiczenia 1-2 ze strony 108-109 zeszytu ćwiczeń.

5’ Rekapitulacja pierwotna:

- W jaki sposób dokonał się podział pracy w starożytnej Mezopotamii. Omów jego skutki.
- Przedstaw zjawiska, które towarzyszyły rozwojowi handlu wymiennego.
- Na czym polegały niedogodności handlu wymiennego?
- Kiedy zaczęto używać pieniędzy i jakie były ich zalety?
- Omów czynniki, które sprzyjały rozwojowi handlu w Imperium Rzymskim.

5’ Podanie zadania domowego

Rozwiąż ćwiczenie 3 ze strony 110 zeszytu ćwiczeń.
SZYMON SOLAK Data 13.06.2006

Konspekt lekcji historii dla klasy VI szkoły podstawowej

Temat: Początki kapitalizmu.

Cel ogólny: Przybliżenie uczniom
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: -omówić przemiany gospodarcze we wczesnym średniowieczu
-scharakteryzować cel powstania oraz zakres działania banków we wczesnym
średniowieczu
-omówić przyczyny i skutki odkryć geograficznych
-wędrówka ludów, gospodarka naturalna, obrót bezgotówkowy,
Środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń T. Małkowski, Historia i społeczeństwo,
Gdańsk 1998.
Metody: rozmowa nauczająca, opowiadanie, wykład, praca uczniów z podręcznikiem pod
kierunkiem nauczyciela

Tok lekcji

5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.

5’ Rekapitulacja wtórna

- W jaki sposób dokonał się podział pracy w starożytnej Mezopotamii. Omów jego skutki.
- Przedstaw zjawiska, które towarzyszyły rozwojowi handlu wymiennego.
- Na czym polegały niedogodności handlu wymiennego?
- Kiedy zaczęto używać pieniędzy i jakie były ich zalety?
- Omów czynniki, które sprzyjały rozwojowi handlu w Imperium Rzymskim.

25’ Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.

1. Gospodarka naturalna.
2. Rozwój miast.
3. Odkrycia geograficzne.
4. Jak powstał kapitalizm.

Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień.

Klasa rozwiązuje ćwiczenia 1-2 ze strony 111-112 zeszytu ćwiczeń.

5’ Rekapitulacja pierwotna:

-Dlaczego w V wieku w Europie Zachodniej zaczęła przeważać gospodarka naturalna? Wyjaśnij na czym ona polegała.
-Omów ...