Dodaj publikację
Autor
Ewa Józefiak
Data publikacji
2010-05-25
Średnia ocena
0,00
Pobrań
105

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

  Konspekt zajęć zintegrowanych przeznaczony dla grupy przedszkolnej. Poznanie w toku zabaw badawczych właściwości wody i śniegu. Zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa zagrażające środowisku ze strony człowieka.
 Pobierz (docx, 15,6 KB)

Podgląd treści

CO WIEMY O WODZIE I ŚNIEGU ?

Konspekt zajęć zintegrowanych przeznaczony dla grupy przedszkolnej.

Cel ogólny:

Poznanie w toku zabaw badawczych właściwości wody i śniegu. Zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa zagrażające środowisku ze strony człowieka.

Cele operacyjne: dziecko

- wie, że woda zmienia stan skupienia w zależności od temperatury

- nazywa stany skupienia wody

- dostrzega znaczenie wody

- wymienia przyczyny zatrucia wody i środowiska

- odróżnia i zaznacza (pozytywny i negatywny) wpływ człowieka

na przyrodę

- przywołuje wcześniej przyswojone treści

- wypowiada się na temat tekstu literackiego i ilustracji

- prowadzi pracę badawczą

- pracuje w grupie i zespołach dwuosobowych

- układa puzzle

- rysuje na śniegu

- śpiewa piosenkę

- chodzi po śladach

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Nauczyciel czyta opowiadanie E. Barskiej Do czego potrzebny jest śnieg?

Dzieci :

- Wypowiadają się na temat : Co martwiło zimę?

- Przywołują nazwy ptaków, które odleciały jesienią.

- Wymieniają zwierzęta, które zapadły w sen zimowy ( można wykorzystać

ilustracje).

- Wypowiadają się na temat: Z czego cieszyła się zima, co jej sprawiło radość?

2. Nauczycielka proponuje dzieciom, aby wyszli z przedszkola.

- Rysowanie patykami na śniegu ( ustawione jeden obok drugiego).

- Po wykonaniu rysunków, wszyscy ustawieni w rzędzie, robią falowaną

ramę

wokół wspólnej pracy ( chodzenie po śladach).

3. Ćwiczenia ze śnieżkami

- Dzieci lepią po cztery śnieżki, po czym ustawione na wyznaczonej linii

wykonują rzut( dwa razy prawą i dwa razy lewą ręką).

- Dzieci lepią ze śniegu kulę średniej wielkości. Każde dziecko staje przed

swoją kulą. Dziecko za przeskok bez dotknięcia bryły stopami zostaje

wyróżnione.

4. Dzieci, wracając do przedszkola, zabierają w słoiki śnieg i stawiają na

stolikach.

- Siadając w kole, na dywanie dziecko wypowiada się, co narysowało na śniegu.

- Próbują też określić cechy śniegu, ( wśród których pojawi się zapewne

odpowiedź czysty – co później wykorzystamy).

5. Dzieci sprawdzają, co się stało ze śniegiem. Zapoznanie dzieci ze zjawiskiem

zmiany stanów skupienia wody.

- Przyniesienie z lodówki naczynia z lodem (dzieci wcześniej nalały wody i

wstawiły do lodówki).

- Sprawdzenie, co się stało z wodą ( nalaną kilka dni wcześniej) na talerzu.

- Podgrzewanie wody w czajniku (para).

6. W celu sprawdzenia. czy śnieg jest czysty, nauczycielka poleca dzieciom w

parach przelać przez gazę wodę, uzyskaną ze śniegu.

Oglądanie efektów (osad na gazie). Nauczycielka kieruje do dzieci pytanie:

Co może zanieczyszczać śnieg? Jeśli dzieci mają pomysły zgłaszają je.

Nauczycielka poleca dzieciom, aby zabrały sobie jeden kartonik kwadrat, koło, trójkąt (w tych kolorach, co koperty – kolor tworzy grupę).Grupa zabiera

kopertę w swoim kolorze, układa puzzle. Puzzle obrazują zanieczyszczone

środowisko. (Można wykorzystać takie same obrazki środowiska czystego

i zanieczyszczonego. Po ułożeniu porównać).

8. Zaśpiewanie ...