Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Całkiewicz
Data publikacji
2011-05-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
551

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt do plastyki w klasie IV szkoły podstawowej.
 Pobierz (docx, 17,6 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć plastyki dla klasy czwartej

Prowadzący: mgr Małgorzata Całkiewicz

Temat lekcji: „Odbitka ze sznurka – grafika”

Czas trwania lekcji: 45 minut

Zagadnienia programowe: środki wyrazu plastycznego i działania plastyczne w różnych materiałach, technikach i formach; kształtowanie form użytkowych

Treści: druk wypukły, druk wklęsły, matryca, odbitka graficzna

Cele i umiejętności:

znajomość istoty grafiki jako jednej z podstawowych dziedzin sztuk plastycznych oraz procesu powstawania dzieła graficznego,

znajomość podstawowych grup technik graficznych,

znajomość nazw technik druku wypukłego: drzeworyt, linoryt, gipsoryt,

umiejętność charakterystyki technik druku wypukłego,

znajomość podstawowych pojęć dotyczących grafiki takich jak: matryca, odbitka graficzna,

umiejętność tworzenia matrycy i odbitki w określonej technice graficznej

Metody pracy: pogadanka z pokazem, ćwiczenia plastyczne z korektą nauczyciela

Formy: zbiorowa, indywidualna

Techniki: odbijanie rysunku z matrycy

Pomoce i środki: ilustracje grafiki, plansze informacyjne, dwie kartki, klej magic, nożyczki, czarna farba plakatowa, pędzel, sznurek, pojemniki z wodą, tacka, szampon, podkład z gazet, tacka

Metody kontroli: wystawa i ocena prac; wybór najciekawszych pomysłów

Uwagi metodyczne: ze względu na różne tempo pracy ucznia istnieje możliwość kontynuowania pracy w domu

Przebieg lekcji:

Czynności porządkowe: przywitanie uczniów, sprawdzenie obecności, wyznaczenie dyżurnych, przygotowanie miejsc pracy, przypomnienie o zachowaniu porządku i bezpiecznym posługiwaniu się nożyczkami

Przedstawienie tematu zajęć, zapis na tablicy i w zeszytach uczniów - „Odbitka ze sznurka - grafika”

Przypomnienie terminów związanych z grafiką: grafika, druk wypukły, druk wklęsły, matryca, sztuka użytkowa – plansze informacyjne

Nauczyciel prezentując przygotowane środki dydaktyczne zadaje uczniom następujące pytania:

Co to jest grafika? (odbitka)

Dlaczego w grafice powstaje jedno dzieło w wielu egzemplarzach? (dzięki matrycy)

Co to jest matryca i odbitka? Która z nich powstaje pierwsza?

Jakie są podstawowe grupy technik graficznych? (druk wypukły i druk wklęsły)

Jak powstaje druk wypukły?

Jak powstaje druk wklęsły?

Pokaz reprodukcji grafiki – gipsoryt, drzeworyt, linoryt

Praca indywidualna ucznia:

Ćwiczenie plastyczne

Nauczyciel prosi uczniów, by na kartce z bloku rysunkowego wykonali ołówkiem kreską konturową nieskomplikowany rysunek np. kształt jakiegoś zwierzęcia, owada, ludzkiej twarzy i otoczyli go ramką rysowaną od ręki.

Następnie, by na wszystkie linie rysunku nałożyli dosyć grubą warstwę kleju, a na niej układali odpowiednio przycięte kawałki sznurka. W miejscach krzyżowania się sznurek należy przeciąć, aby wszędzie jednakowo przylegał do kartki.

W trakcie wykonywania przez uczniów powyższego zadania nauczyciel rozprowadza na tackach odrobinę gęstego szamponu i rozdaje uczniom. Następnie poleca, by za pomocą pędzelka nanieśli farbę na sznurkowe linie rysunku, po czym przyłożyli doń kartkę z bloku rysunkowego i mocno przycisnęli dłońmi.

Nauczyciel przypomina jakie kryteria będzie brał pod uwagę oceniając pracę plastyczną:

zaangażowanie ...