Dodaj publikację
Autor
Ewa Zelek
Data publikacji
2016-03-25
Średnia ocena
0,00
Pobrań
139

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Prelekcja dla rodziców
 Pobierz (doc, 29,0 KB)

Podgląd treści

BEZPIECZNE KORZYSTANIE Z INTERNETU PRZEZ DZIECI

Aby bezpiecznie korzystać samemu z Internetu i przekazać tę wiedzę dzieciom, trzeba sobie uświadomić, że:
1. Strzeżonego Pan Bóg strzeże. Niech komputer będzie we wspólnym pokoju, a nie pokoju dziecka. Łatwiej będzie rodzicowi skontrolować strony, jakie odwiedza jego dziecko, rozmawiać na ich temat, wprowadzać dziecko w cyfrowy świat, uczyć dziecko i uczyć się od niego.
2. Każdy komputer powinien być wyposażony w program antywirusowy, który systematycznie będzie aktualizowany.
3. Każda informacja w Internecie rozprzestrzenia się poza kontrolą autora, np. zdjęcia, to, co piszemy
o rodzinie, kolegach. Należy więc uczyć dzieci etycznego zachowania, poszanowania opinii i uczuć innych osób.
4. W sieci nic nie ginie, a fałszywa informacja rozchodzi się wielokrotnie szybciej niż sprostowanie. Krzywda wyrządzona w sieci nie boli mniej niż ta wyrządzona twarzą w twarz i trudno ją naprawić.
5. W sieci nie należy podawać swojego imienia, nazwiska, telefonu. Warto nauczyć dziecko posługiwania się nickiem.
6. Internet to źródło informacji, które jednak nie zawsze są prawdziwe, dlatego należy do nich podchodzić krytycznie. Równocześnie nie należy łamać praw autorskich i przypisywać sobie tekstów innych osób.
7. Sieć w coraz większym stopniu wpływa na relacje w świecie rzeczywistym np. hejtowanie, agresja, nowe znajomości, depresje. Należy zatem być ostrożnym i samemu szanować innych.
8. Internet to wybór darmowych usług, które jednak w różnym stopniu szanują prawa użytkowników.
9. Działając w sieci na każdym kroku zostawiamy cyfrowe ślady. Każdego użytkownika komputera można rozpoznać na podstawie numeru identyfikacyjnego komputera albo czynników określających jego cechy fizyczne, fizjologiczne, umysłowe, ekonomiczne, kulturowe, społeczne
10. Na podstawie cyfrowych śladów tworzone są indywidualne profile użytkowników, w wyniku czego poszczególne osoby widzą różne treści. Może to ograniczać horyzonty, zamykając użytkownika
w tzw. bańce filtrującej.
11. Należy zawsze dokładnie czytać regulaminy usług, jeśli nie chcemy niespodziewanie za coś płacić.
12. Należy ustawiać prywatność w ustawieniach przeglądarki i nie korzystać ze stron używających ciasteczka, które gromadzą o nas dane.
13. Nic w Internecie nie jest za darmo. Ceną jest pozyskanie informacji na nasz temat np. dla firm reklamowych, przestępców.
14. Warto dbać o wysokie bezpieczeństwo haseł (co najmniej 8-znaków, cyfry, małe i wielkie litery, nie słowa) i zmieniać je co miesiąc.
15. Dzieci wychowywane w zaufaniu do rodziców, w sytuacji zagrożenia zwrócą się właśnie do nich. Kiedy ktoś im grozi lub chce się z nimi umówić, opowiedzą rodzicom, którzy nie wpadają w panikę, ale mądrze, spokojnie umieją doradzić.
16. Lepiej korzystać z portali społecznościowych za pomocą ...