Dodaj publikację
Autor
Gabriela Ukaszewska
Data publikacji
2016-12-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
124

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz pasowania na czytelnika.
 Pobierz (docx, 14,2 KB)

Podgląd treści

MOJA PIERWSZA WIZYTA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Scenariusz pasowania na czytelnika

Cel główny:

Wdrożenie uczniów do samodzielnego korzystania z biblioteki szkolnej.

Cele szczegółowe:

- uczeń wie, gdzie w szkole znajduje się biblioteka,

- potrafi wskazać różnicę między biblioteką a księgarnią,

- zna zasady zachowania się w bibliotece,

- wie jak rozmieszczone są zbiory,

- umie rozpoznać książkę z biblioteki od innych książek na podstawie oznaczeń

- wie, jak dbać o książki

- zna regulamin biblioteki

Formy pracy:

- zespołowa

- indywidualna

Metody:

- pogadanka,

- burza mózgów,

- praca w grupie

- pokaz – prezentacja multimedialna

Środki dydaktyczne:

- prezentacja multimedialna ,,Bohaterowie bajek i baśni”

- karta czytelnika, karta książki, pieczątka biblioteki

- książki

- regulamin biblioteki

- rozsypanka literowa

- dyplom pasowania na czytelnika

Przebieg:

Powitanie - nauczyciel wita dzieci, wyjaśnia powód spotkania,

Prezentacja multimedialna ,,Bohaterowie bajek i baśni” – nauczyciel prezentuje bohaterów literackich, pyta dzieci czy ich znają, z jakich utworów pochodzą. Wśród bohaterów znajdują się m.in.: Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Smok Wawelski, Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Brzydkie Kaczątko, Pinokio. Po odgadnięciu wszystkich bohaterów nauczyciel mówi dzieciom, że świetnie znają baśnie i bajki zatem mogą zostać już czytelnikami biblioteki.

Pogadanka na temat biblioteki:

- wyjaśnienie różnic pomiędzy biblioteką a księgarnią,

- co znajduje się na bibliotecznych półkach ( książki, czasopisma),

- rozmieszczenie zbiorów na półkach,

- czym charakteryzuje się książka z naszej biblioteki ( karta książki, numer inwentarzowy, pieczątka),

4. Zasady wypożyczania książek – wchodzenie w rolę: odgrywanie scenki wypożyczania książek.

5. Zapoznanie uczniów z regulaminem biblioteki szkolnej, wyjaśnienie zapisów.

6. Praca w grupach: układanie z rozsypanki literowej wyrazu,, biblioteka”.

7. Jak należy dbać o książki? Uczniowie wypowiadają się jak należy szanować książki, jak się z nimi

obchodzić, czego nie wolno robić z książką. Nauczyciel pokazuje uczniom zniszczone, podarte,

książki.

8. Uroczyste pasowanie na czytelnika, wręczenie dyplomów, drobnych upominków – zakładek do

książki.

9 . Wypożyczanie książek – dzieci mając wolny dostęp do półek samodzielnie wypożyczają książkę.

10. Podsumowanie zajęć, pożegnanie.