Dodaj publikację
Autor
Aneta Dębek
Data publikacji
2017-05-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
22

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji przyrody Rolnictwo ekologiczne.
 Pobierz (doc, 65,5 KB)

Podgląd treści


Konspekt lekcji

Przedmiot: Przyroda
Poziom nauczania: Szkoła Podstawowa – klasa VI
Dział programu: Człowiek i środowisko

Temat: Rolnictwo ekologiczne

Zakres treści: 1. Cechy rolnictwa ekologicznego
2. Zalety i wady rolnictwa ekologicznego
3. Produkty ekologiczne

Cel ogólny: Poznanie cech rolnictwa ekologicznego i jego produktów

Cele szczegółowe:
Po przeprowadzonych zajęciach uczeń:
➢ wymieni cechy rolnictwa ekologicznego
➢ przedstawi wady i zalety ekologicznej uprawy
➢ określi i wskaże tereny w Polsce, predysponowane do rozwoju rolnictwa ekologicznego
➢ przedstawi cechy produktów ekologicznych
➢ rozpozna po opakowaniu produkty ekologiczne
➢ porówna rolnictwo konwencjonalne z rolnictwem ekologicznym

Metody: poszukująca ( burza mózgów, ćwiczenie przedmiotowe),
naprowadzająca (pogadanka)

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, praca w grupach

Pomoce dydaktyczne: mapa fizyczna Polski, opakowania produktów ekologicznych,
karty pracy dla grup, tabele do uzupełnienia, podręcznik

Notatka ucznia: 1. Temat lekcji i zakres treści.
2. Znak „ekolandu”
3. Wklejona i uzupełniona tabela porównująca rolnictwo ekologiczne i konwencjonalne

Praca domowa: 1. Utwórz krótką reklamę dowolnego produktu ekologicznego
2. * Zaprojektuj i wykonaj ulotkę promującą rolnictwo ekologiczne
Tok lekcji:

Faza wprowadzająca:

1. Sprawdzenie obecności i pracy domowej

✓ Nauczyciel sprawdza listę obecności
✓ Nauczyciel zadaje uczniom pytanie oparte na pracy domowej:
W jaki sposób rolnictwo wpływa niekorzystnie na stan przyrody?
✓ Uczniowie na podstawie pracy domowej odpowiadają na pytanie nauczyciela?
Rolnictwo niszczy przyrodę poprzez stosowanie nawozów, środków ochrony roślin jak również spaliny wydobywające się z maszyn rolniczych.

2. Wprowadzenie do tematu lekcji

✓ Nauczyciel pyta uczniów, czy możliwa jest uprawa roślin i hodowla zwierząt nieszkodliwa dla przyrody?
✓ Uczniowie stwierdzają, że przykładem takiej hodowli i uprawy jest rolnictwo ekologiczne.

3. Podanie tematu lekcji i zakresu treści

Faza realizacyjna:

1. Cechy rolnictwa ekologicznego

✓ Nauczyciel pyta uczniów czym się charakteryzuje rolnictwo ekologiczne, w przypadku nie wyczerpujących odpowiedzi uczniów zadaje pytania:
W jaki sposób tam się użyźnia ziemię? Jak walczy z chwastami i szkodnikami upraw? Jaka jest wielkość gospodarstw ekologicznych? Czy rolnictwo ekologiczne jest pracochłonne? Jaka jest wydajność rolnictwa ekologicznego? Na jakich terenach może być uprawiane rolnictwo ekologiczne? Gdzie w Polsce rolnictwo ekologiczne może być stosowane?
✓ Chętni uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela:
W rolnictwie ekologicznym ziemię nawozi się obornikiem, chwasty i szkodniki zwalcza mechanicznie lub poprzez wywary z roślin. Są to niewielkie gospodarstwa, gdyż wymagają dużego wkładu pracy ludzkiej. Wydajność gospodarstw ekologicznych jest mniejsza od konwencjonalnych. Rolnictwo ekologiczne może być stosowane na terenach nie zanieczyszczonych przez człowieka. W Polsce najbardziej korzystne do uprawy ekologicznej są tereny północno wschodniej Polski zwane „zielonymi płucami Polski”. Wybrany uczeń wskazuje te tereny na mapie.

2. Wady i zalety rolnictwa ekologicznego

✓ Nauczyciel dzieli klasę na czteroosobowe grupy ...