Dodaj publikację
Autor
Anna Kopycińska
Data publikacji
2017-06-11
Średnia ocena
5,00
Pobrań
86

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja zawiera scenariusz zajęć oraz dostosowaną do tematu lekcji kartę pracy z zestawem ćwiczeń.
 Pobierz (docx, 224,2 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji biologii

Temat: Odżywianie się zwierząt

Treści nauczania:

Podstawowe składniki pokarmowe i ich rola

Etapy obróbki pokarmu – pobieranie, trawienie, wchłanianie pokarmu, usuwanie niestrawionych resztek

Trawienie wewnątrzkomórkowe i pozakomórkowe

Budowa układu pokarmowego bezkręgowców

Budowa układu pokarmowego kręgowców i rola poszczególnych narządów na przykładzie ssaka

Porównanie układu pokarmowego bezkręgowców i kręgowców

Cele lekcji:

Na poziomie wiadomości:

Wymienia składniki pokarmowe

Wymienia narządy budujące układ pokarmowy ssaka

Wyjaśnia funkcje poszczególnych narządów układu pokarmowego

Wylicza przykłady saprobiontów, pasożytów, roślinożerców, mięsożerców i zwierząt wszystkożernych

Definiuje pojęcia saprobionty i pasożyty

Wymienia cechy charakterystyczne roślinożerców, mięsożerców i ich przystosowania do pobierania pokarmu roślinnego i mięsnego

Na poziomie umiejętności:

Określa rolę białek, tłuszczów węglowodanów, witamin i soli mineralnych

Charakteryzuje kolejne etapy obróbki pokarmu

Klasyfikuje zwierzęta ze względu na rodzaj spożywanego pokarmu

Odróżnia trawienie wewnątrzkomórkowe od pozakomórkowego

Wykazuje wyższość funkcjonalną drożnego układu pokarmowego nad układem niedrożnym

Uzasadnia różnice między przewodem pokarmowym roślinożercy i mięsożercy

Analizuje schemat budowy układu pokarmowego ssaka

Analizuje schemat uzębienia mięsożercy i roślinożercy

Różnicuje zęby pod względem sposobu rozdrabniania pokarmu

Na poziomie postaw:

Rozwija zainteresowanie naukami przyrodniczymi

Kształtuje postawę badawczą

Aktywnie uczestniczy w lekcji

Metody:

Obserwacyjne – praca z planszami, tablicą interaktywną

Słowne –praca z podręcznikiem, pogadanka

Aktywizujące - burza mózgów, zadania interaktywne

Formy pracy:

Praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

Podręcznik

Karty pracy

Plansze dydaktyczne

Kserokopie uzębienia ssaka mięsożernego i roślinożernego

Podręcznik elektroniczny wyd. Nowa Era (Multibook)

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca

Czynności organizacyjno – porządkowe

Przypomnienie czynności życiowych oraz podziału organizmów na samożywne i cudzożywne

Faza realizująca

Określenie roli i znaczenia odżywiania oraz składników pokarmowych zawartych w pożywieniu – burza mózgów

Podział zwierząt ze względu na rodzaj spożywanego pokarmu, przykłady saprobiontów, pasożytów, mięsożerców, roślinożerców i wszystkożernych - praca z podręcznikiem elektronicznym

Omówienie etapów obróbki pokarmu – prezentacja animacji przedstawiającej proces

Analiza układu pokarmowego bezkręgowców, wykazanie wyższości układu drożnego nad niedrożnym – praca z podręcznikiem, analiza foliogramów multimedialnych i plansz dydaktycznych

Budowa układu pokarmowego kręgowców na przykładzie ssaka, zwrócenie uwagi na różnice u roślinożerców i mięsożerców, analiza uzębienia roślinożercy i mięsożercy - praca z podręcznikiem i podręcznikiem elektronicznym

Określenie roli poszczególnych struktur układu pokarmowego

* W trakcie omawiania poszczególnych zagadnień uczniowie wypełniają zadania w karcie pracy

Faza podsumowująca

Podsumowanie wiadomości zdobytych w czasie lekcji - wykonanie ćwiczeń zawartych w podręczniku elektronicznym

Określenie zadania domowego: wyjaśnij czym różni się układ pokarmowy roślinożerców od układu mięsożerców

Odżywianie się zwierząt – karta pracy

Podstawowe składniki pokarmowe znajdujące się w pożywieniu zwierząt to ………………………………………………………………………………………….……

Ze względu na rodzaj pobieranego pokarmu zwierzęta można podzielić na saprobionty, pasożyty i zwierzęta, które odżywiają się innymi organizmami lub ...