Dodaj publikację
Autor
Tamara Dziurhaluk
Data publikacji
2018-03-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
40

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

"Teleogłupianie" - streszczenie, opracowane prze mgr Tamara Dziurhaluk.
 Pobierz (docx, 16,7 KB)

Podgląd treści

Tamara  Dziurhaluk  nauczyciel-bibliotekarz poleca: 

„T E L E O G Ł U P I A N I E” – Michaela Desmurget`a

      Autor książki jest doktorem neurobiologii. Kształcił się na kilku największych amerykańskich uczelniach, obecnie piastuje stanowisko dyrektora naukowego we francuskim Narodowym Instytucie Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM). Dokonał naukowego rozpoznania tematu: wpływ telewizji na nasze życie, rozwój dzieci, postawy społeczne, stan emocjonalny itp. Oto kilka wniosków:

Oglądanie TV przez małe dzieci drastycznie zubaża ich słownictwo, jeśli oglądało TV zanim skończyło rok ryzyko opóźnienia w rozwoju mowy zwiększa się sześciokrotnie.

Ogranicza ilość i jakość interakcji rodzic-dziecko, kluczowych dla rozwoju inteligencji i mowy.

TV w pokoju dziecka zwiększa progresywnie ilość czasu przeznaczonego na jej oglądanie- 70%-80%  tego czasu jest pozbawiona jakiejkolwiek aktywności poza podjadaniem, najczęściej niezdrowych przekąsek.

Początkowo oglądanie TV nie jest efektem żądań dziecka lecz presji rodzicielskiej.

Rodzice najczęściej tłumaczą swoje dzieci, że one wcale nie poświęcają zbyt dużo czasu na oglądanie TV.

Potęguje problemy z czytaniem, sprzyja wtórnemu analfabetyzmowi.

Kiedy dziecko traci zdolność posługiwania się słowami, zagrożone są wszystkie obszary życia zawodowego, komunikowania się i możliwości poznawczych. Jeśli nie potrafi czegoś wytłumaczyć przechodzi do bicia. Nikt nie zatrudni pracownika, który nie potrafi napisać listu motywacyjnego lub popełnia błędy ortograficzne.

Wyniki testów od 20 lat pokazują obniżenie poziomu w zakresie ortografii, czytania ze zrozumieniem, umiejętności matematycznych i logicznego myślenia.

TV jest źródłem lenistwa, jest złodziejem czasu, stanowi przyczynę izolacji społecznej.

Tzw. telewizja w tle – włączony odbiornik gdy małe dziecko się bawi, zaburza jego zdolność koncentracji. Takie dzieci mają problemy z nauką i skupieniem uwagi w wieku 10-12 lat.

Notoryczne bombardowanie od dziecka różnymi reklamami kształtuje myślenie konsumpcyjne na przyszłość- człowiek „telewizyjny” ma kupować wszystko to co poznawał przez lata poprzez reklamę.

Deficyty rozwoju mózgu powstałe w dzieciństwie przez oglądanie TV są nieodwracalne. 

Oglądanie TV zwiększa skalę uzależnień- nikotynizmem, alkoholizmem, seksoholizmem, zakupoholizmem itd.   Czy zauważyłeś ?  -  Leonardo di Caprio pali papierosy w każdym filmie, bohaterowie filmów bardzo często sięgają po drinka- nigdy nie są pijani, wsiadają za kierownicę, idą do pracy... Rozwiązłość seksualna przedstawiana jest jako norma społeczna- nie pokazuje się ile przynosi to krzywdy dzieciom czy dorosłym.

Oglądanie przemocy rodzi u jednych agresję u innych lęk, strach, koszmary senne, depresję.

Młodzież „telewizyjna” straciła chęć do czytania, zdobywania wiedzy, przebywania na świeżym powietrzu.

                                                         Zachęcam do przeczytania tej mądrej i bardzo ciekawej książki.