Dodaj publikację
Autor
Monika Kmiecik, Regina Kotłowska
Data publikacji
2018-06-13
Średnia ocena
5,00
Pobrań
25

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Program działań dodatkowych - umożliwienie uczniom obcowania z wiedzą poza schematem lekcyjnym.
 Pobierz (docx, 16,0 KB)

Podgląd treści

PROGRAM EDUKACYJNY „NAKRĘCAMY SIĘ NA WIEDZĘ”

CZAS TRWANIA DZIAŁANIA:

Program rozpoczął się w roku szkolnym 2015/2016. Część zadań ma charakter stały, a pozostałe są modyfikowane.

FORMA:

Prezentacja wiedzy -plansze z informacjami

ADRESAT ZAJĘĆ

Wszyscy uczniowie naszej szkoły

CEL DZIAŁANIA

Program został opracowany w celu umożliwienia uczniom Szkoły codziennego obcowania z wiedzą. Każdy miesiąc, począwszy od października do maja, poświęcony jest innej tematyce bądź przedmiotowi. W poszczególnych miesiącach, w miejscach widocznych dla uczniów ( korytarze, schody, gazetki, drzwi) zawieszone są najważniejsze wiadomości z danego przedmiotu. Uczeń wchodząc na piętro, spacerując korytarzem, idąc na stołówkę może utrwalać przedstawione wiadomości, co między innymi ma mieć wpływ na poprawę wyników sprawdzianów i egzaminów.

SZCZEGÓŁOWY OPIS DZIALNIA

Program skierowany jest do wszystkich uczniów Szkoły. Poziom trudności prezentowanych informacji w danych miesiącach dostosowany jest do grup wiekowych uczniów przebywających w danym miejscu w szkole. Na piętrze w starej części budynku prezentowane są informacje dla uczniów I etapu edukacyjnego, na piętrze w nowej części budynku – dla uczniów kl. VI – VII SP oraz gimnazjum natomiast na parterze nowej części budynku – dla uczniów klas IV – V szkoły podstawowej.

Logistyka programu, czyli organizacyjne przygotowanie.

W każdym miesiącu osoby odpowiedzialne zawieszają w miejscach dostępnych dla uczniów plansze z wybranymi przez siebie informacjami. Dodatkowo uczniowie otrzymują w danym miesiącu różnorodne informacje dotyczące tematyki miesiąca. Wskazane jest, żeby w/w pomoce zostały zawieszane w ciągu pierwszych trzech dni roboczych miesiąca. Zawieszone pomoce należy ściągnąć w ostatnim dniu roboczym danego miesiąca. Dozwolone są wszelkie formy realizacji m.in: wzory, definicje, krzyżówki, rebusy, ulotki, karty pracy, zagadki plątaninki, zakładki itp. Od roku szkolnego 2017/2018 uczniowie klas IV – VII SP oraz II – III Gimnazjum biorą udział w comiesięcznym konkursie dotyczącym prezentowanych informacji. Na koniec roku szkolnego zostanie wyłoniona zwycięska klasa.

Wybór tematyki w poszczególnych miesiącach uzależniony jest od planowanych konkursów, obchodów świąt i uroczystości szkolnych. Dotychczas realizowane były między innymi takie tematy jak: „Rzuć okiem na wzór”, „Postaw na zdrowie!”, „Przysłowie prawdę Ci powie”, „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, „Muzycznie i plastycznie czyli artystycznie”, „Rekordy Guinnesa”, „Einfach Deutsch”.

6.EFEKTY DZIAŁNIA

- umożliwienie uczniom codziennego obcowania z wiedzą,

- pomoc uczniom w uczeniu się i zapamiętywaniu wiadomości,

- umożliwienie uczniom samodzielnego odnajdywania informacji,

- zachęcanie uczniów do pogłębiania wiedzy,

- rozbudzanie zainteresowań uczniów,

- zwiększenie motywacji uczniów do nauki,

- rozwijanie wyobraźni i logicznego myślenia uczniów,

- podniesienie efektów kształcenia,

-uatrakcyjnienie wyglądu korytarzy szkolnych.