Dodaj publikację
Autor
Irena Kornas
Data publikacji
2018-06-28
Średnia ocena
0,00
Pobrań
53

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Ekologia.
 Pobierz (docx, 16,9 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji biologii

Klasa: 3a gimnazjum

Prowadzący: xxx xxx xxx

Data realizacji: 25.10.2017 r.

Temat lekcji: Współpraca międzygatunkowa

Wymagania postawy programowej

Uczeń:

IV.7) wykazuje, na wybranym przykładzie, że symbioza (mutualizm) jest wzajemnie korzystna dla obu partnerów.

IV.8) wskazuje żywe i nieożywione elementy ekosystemu: wykazuje, że są one powiązane różnorodnymi zależnościami.

Cele lekcji:

wyjaśnienie, co to jest mutualizm i protokooperacja,

wskazanie na wybranych przykładach, że korzystne relacje między gatunkami zwiększają szanse ich przeżycia,

wykazanie różnic między mutualizmem a protokooperacją.

Metody i formy pracy:

technika aktywizująca "runda niewymuszonych pytań",

pogadanka,

mapa pojęć,

dyskusja kierowana,

praca w grupach,

praca z całą klasą.

Środki dydaktyczne nauczyciela:

odpowiedzi na pytania do doświadczeń i obserwacji, odpowiedzi do zadań sprawdzających, rozkład treści nauczania, plan wynikowy, PSO

Środki dydaktyczne ucznia:

podręcznik: lekcja (s. 38-41); Podsumowanie działu VII (s. 52); Doświadczenia i obserwacje: 3.* (s. 54); Zadania sprawdzające: 8., 9., 11., 20. (s. 56, 57 i 59)

zeszyt ćwiczeń: zadania do lekcji 5

inne: okazy naturalne porostu i korzenia rośliny bobowatej (motylkowatej) z widocznymi brodawkami korzeniowymi; zdjęcia lub rysunki z przykładami mutualizmu i protokooperacji

Przebieg lekcji:

Część pierwsza - wprowadzenie (ok. 5 min.)

Lekcję rozpoczynamy przypomnieniem relacji między gatunkami organizmów poznanych przez uczniów. Chętni uczniowie krótko wyjaśniają istotę stosunków niekorzystnych. Następnie nauczyciel prosi uczniów o podanie relacji korzystnych. Zwraca uwagę na to, że w przyrodzie między gatunkami występuje także współpraca (kooperacja).

Część druga - realizacyjna I (ok. 20 min.)

Nauczyciel dzieli uczniów na 6 grup. Zadaniem uczniów jest przygotowanie krótkiej informacji na temat współpracy pary organizmów.

I grupa: krowa i bakterie oraz pierwotniaki mieszkające w jej żołądku,

II grupa: glon i grzyb tworzące porost,

III grupa: łubin i bakterie brodawkowe,

IV grupa: ukwiał i pustelnik,

V grupa: bawół i bąkojad,

VI grupa: rekin i ryba czyściciel.

Przykłady par organizmów zapisujemy na tablicy. Kolejne grupy prezentują przygotowane informacje.

Część trzecia - realizacyjna II (ok. 10 min.)

Uczniowie wracają do analizy par organizmów z drugiej części lekcji. Ich zadaniem jest zapisanie korzyści, które przynosi obu gatunkom współpraca, oraz określenie stopnia nasilenia współpracy. Uczniowie wykonują schemat, który jest notatką z lekcji.

krowa

pokarm, środowisko życia

WSPÓŁPRACA OBOWIĄZKOWA

ułatwienie trawienia celulozy

bakterie i pierwotniaki z żołądka krowy

glon

węglowodany

WSPÓŁPRACA OBOWIĄZKOWA

woda, ochrona przed wysychaniem

grzyb

łubin

warunki bytowania, glukoza

WSPÓŁPRACA OBOWIĄZKOWA

związki azotowe

bakterie brodawkowe

rekin

pokarm, ochrona

WSPÓŁPRACA NIEOBOWIĄZKOWA

zabiegi higieniczne

ryba czyściciel

bawół

pokarm

WSPÓŁPRACA NIEOBOWIĄZKOWA

zabiegi higieniczne,

informacja o niebezpieczeństwie

bąkojad

ukwiał

ochrona, maskowanie

WSPÓŁPRACA OBOWIĄZKOWA

transport, pokarm ...