Dodaj publikację
Autor
Adrianna Czylok
Data publikacji
2019-03-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
37

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji z fizyki dla klasy VII Szkoły Podstawowej.
 Pobierz (docx, 33,9 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji fizyki

Metryczka:

nauczyciel:

szkoła:

data:

Temat lekcji: Badanie zależności drogi od czasu w ruchu jednostajnie przyspieszonym prostoliniowym.

Dział: Kinematyka.

Klasa: 7a

Czas realizacji:45 minut

Założenia metodyczne:

Cel główny lekcji:

Badanie zależności drogi od czasu dla toczącej się kuli po równi pochyłej w ruchu jednostajnie przyspieszonym prostoliniowym.

Cele kształcenia – wymagania ogólne:

- Wykorzystanie wielkości fizycznych do opisu poznanych zjawisk.

- Przeprowadzanie doświadczeń i wyciąganie wniosków z otrzymanych wyników.

- Wskazywanie w otaczającej rzeczywistości przykładów zjawisk opisywanych

za pomocą poznanych praw i zależności fizycznych.

Cele operacyjne :

a) na poziomie podstawowym:

Uczeń powinien:

- przeprowadzać doświadczenie (badanie ruchu staczającej się kulki), korzystając z jego opisu; zapisać wyniki pomiarów i obliczeń w tabeli, sformułować wnioski z otrzymanych wyników; obliczać i zapisywać wynik zgodnie z zasadami zaokrąglania oraz zachowaniem liczby cyfr znaczących wynikającej z dokładności pomiarów,

- określić, kiedy ciało porusza się ruchem jednostajnie przyspieszonym prostoliniowym;

b) na poziomie ponadpodstawowym:

Uczeń umie:

- zaplanować i przeprowadzić doświadczenie związane z badaniem ruchu kulki swobodnie staczającej się po metalowych prętach z użyciem przyrządów – mierzy czas, długość,

- sporządzić wykres zależności drogi od czasu;

Wychowawcze:

- zainteresowanie ucznia fizyką,

- rozwinięcie myślenia twórczego,

- rozwijanie systemu pojęć i opanowanie odpowiedniego języka,

- współuczestniczenie w odkrywaniu podstawowych praw przyrody.

Wykaz pomocy dydaktycznych:

- stopery, metalowa kulka, linijka, równia pochyła (listwa maskująca z podziałką)

- sznurek o długości 1,7 m z 5 piłeczkami pingpongowymi,

- zeszyt ćwiczeń , podręcznik i zeszyt przedmiotowy,

Metody pracy:

- elementy wykładu, doświadczenia, obserwacja, dyskusja, pogadanka

Kompetencje kluczowe:

- uczniowie potrafią formułować sądy oparte na rozumowaniu matematycznym (myślenie matematyczne)

- uczniowie potrafią wykorzystywać wiedzę o charakterze naukowym do identyfikowania i rozwiązywania problemów, a także formułowania wniosków opartych na obserwacjach empirycznych dotyczących przyrody i społeczeństwa (myślenie naukowe)

- uczniowie potrafią ze sobą współpracować (praca zespołowa).

Przebieg lekcji:

Etapy lekcji

Czynności nauczyciela

Czas

Część wprowadzająca

Sprawdzenie listy obecności.

Przedstawienie celów lekcji.

Sformułowanie tematu lekcji, wyjaśnienie na czym będzie polegała praca uczniów na lekcji.

Omówienie zasad oceniania aktywności.

5’

Część właściwa

1. Przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji na temat ciśnienia i jednostki.

2. Doświadczenie I

Cel: badanie zależności drogi od czasu dla ruchu jednostajnie przyspieszonego prostoliniowego.

Przygotowanie równi pochyłej - pod jeden jej koniec podkładamy książki. Na równi pochyłej czyli na naszej listwie maskującej nanosimy podziałkę (10cm, 30cm, 50cm,70 cm). Następnie na wyższym końcu równi ustawiamy metalową kulkę i puszczamy. Uczniowie mierzą czas toczącej się kulki za pomocą stoperów.

Zapisują wyniki w tabeli i obliczają ze wzorów czas średni.

Wykonują wykres zależności drogi od czasu.

Następnie zapisują obserwacje i wniosek.

Powtarzamy doświadczenie poprzez ...