Dodaj publikację
Autor
Anita Traczyk
Data publikacji
2019-04-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
87

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji podsumowującej wiedzę i umiejętności ucznia dotyczące własności czworokątów, obliczania pól i obwodów.
 Pobierz (doc, 52,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji matematyki

Temat: Czworokąty – podsumowanie wiadomości.

Cele lekcji:

Uczeń:

– czyta ze zrozumieniem teksty matematyczne

– definiuje prostokąt, kwadrat, równoległobok, romb, trapez

– umie podać własności czworokątów

– potrafi obliczyć pole i obwód danego czworokąta, dokonuje analizy i rozwiązuje zadanie tekstowe.

Metody i formy pracy:

Praca w grupach

Środki dydaktyczne:

Tangramy dla każdej grupy, karty z instrukcjami (zał. 1), kary na rozwiązanie zadań, karta z przykładowymi układankami z tangramu

Plan lekcji:

Część wstępna.

Czynności organizacyjne.

Część zasadnicza

Podanie celów lekcji.

Podział na grupy.

Nauczyciel rozdaje karty z instrukcjami. Grupy dostają wszystkie instrukcje, aby przy prezentacji wyników mogły śledzić treść zadań. Każda grupa dostaje również zestaw tangramów, kartkę na rozwiązania zadań oraz kartkę ze wzorami układanek z wykorzystaniem tangramu.

Uczniowie pracują zgodnie z instrukcją. Grupa, która wcześniej zakończyła pracę – układa tangramy wg podanych wzorów.

Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy. Grupy nawzajem uzupełniają swoje odpowiedzi.

Nauczyciel dokonuje podsumowania lekcji i oceny aktywności uczniów.

Zadanie domowe: Wykonaj zadanie „Zamiana jednostek powierzchni puzzle”, klasa 7, strona https://szaloneliczby.pl

INSTRUKCJA
GRUPA I
1. Z elementów tangramu ułóż trapez. Omów jego własności.
2. Podaj wzór na pole trapezu. Objaśnij, w jaki sposób obliczamy jego obwód.
3. Z podanych informacji ułóż zadanie dotyczące trapezu i rozwiąż je.

|Pole trapezu jest |a jego podstawy są|a suma jego kątów |a suma jego podstaw |Oblicz jego kąty |Oblicz wysokość |Oblicz długości |
|równe 60 cm2, |równoległe. |wewnętrznych wynosi |wynosi 30 cm. |wewnętrzne |trapezu. |jego podstaw. |
| | |3600. | |trapezu. | | |

4. Znajdź błąd w podanym niżej zadaniu lub w jego rozwiązaniu.
Pole kwadratu wynosi 36 m2. Oblicz jego obwód.

36 m2 : 4 = 9 m

Ob. = 4 * 9m = 36 m

Odp. Obwód kwadratu wynosi 36 m.

GRUPA II i III
1. Z elementów tangramu wybierz romb i równoległobok. Omów własności.
2. Podaj wzory na pola rombu i równoległoboku. Objaśnij, w jaki sposób obliczamy ich obwody.
3. Z podanych informacji ułóż zadanie dotyczące rombu i rozwiąż je.

|Narysuj romb |koloru zielonego|o przekątnych 3 cm i 4 |o przekątnych 3 m i 4 |i oblicz jego kąty |i oblicz jego |i oblicz długości |
| | |cm |m |wewnętrzne. |pole. |jego przekątnych. |

4. Znajdź błąd w podanym niżej zadaniu lub w jego rozwiązaniu.
Okno ma powierzchnię 8 km2. Ile to arów?

1 km2 = 10000 a

8 km2 = 80000 a

Odp. Jest to 80000 a.

GRUPA IV i V
1. Z elementów tangramu wybierz lub ułóż kwadrat. Omów jego własności oraz zależność, jaka występuje między nim i prostokątem..
2. Podaj wzory ...