Dodaj publikację
Autor
Andrzej Ładny
Data publikacji
2019-05-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
53

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Utrwalenie wiadomości o polu i obwodzie koła.
 Pobierz (docx, 136,0 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 8.

Temat: Doskonalenie umiejętności obliczania pola i obwodu koła

Dział: Długość okręgu, pole koła

Cel główny:

Utrwalenie wiadomości dotyczących obliczania długości okręgu oraz pola koła

Rozwiązywanie zadań praktycznych z wykorzystaniem poznanych wzorów.

Cele :

Wyrabianie umiejętności sprawnego posługiwania się pojęciami związanymi z kołem i okręgiem

utrwalenie wzorów na pole koła , długość okręgu,

obliczanie pola koła ,

obliczanie długości okręgu

rozwijanie umiejętności rozwiazywania zadań praktycznych z zastosowaniem poznanych wzorów

kształtowanie umiejętności analizowania treści zadania

wdrażanie do logicznego myślenia i wyciągania wniosków

Metody pracy:

indywidualna, grupowa, równym frontem,

praktyczna – rozwiązywanie zadań.

Środki dydaktyczne:

Przygotowane treści zadań, karty pracy dla uczniów, plakat do zapisywania punktów drużyn, podręcznik

Ocena pracy uczniów na lekcji:

Samoocena przez uczniów

W zależności od stopnia zaangażowania

Czas realizacji: 45 minut

Przebieg lekcji:

1. Sprawdzenie listy obecności.

2. Sprawdzenie pracy domowej.

3. Określenie celu lekcji.

4. Sformułowanie i zapisanie tematu.

5. Wprowadzenie do tematu lekcji, podanie celu lekcji.

6.Uczniowie siadają w grupach.

a) dostają karty pracy

7. Nauczyciel oraz uczniowie oceniają i dokonują podsumowania przebiegu lekcji.

8. Omówienie i zadanie pracy domowej.

Załączniki

Zadanie wstępne. Określ „prawda czy fałsz”

Średnica to odcinek łączący środek okręgu z dowolnym punktem na okręgu

Aby obliczyć pole koła wystarczy mieć jego promień

Cięciwa ma jeden punkt wspólny z okręgiem

Pole koła liczymy ze wzoru P = 2πr

Promień jest dwa razy mniejszy od średnicy

Wzory 2πr = πd

Każdy promień jest dwa razy mniejszy od cięciwy

Okrąg i koło niczym się nie różnią

Zadanie na tablicy

Nauczyciel rysuje rower składający się z różnych figur płaskich. Uczniowie obliczają jego pole.

Załącznik 1 Polecenia dla grup

Zadanie 1 Jesteś drukarzem, oblicz długość narysowanej „litery” wiedząc, że bok jednej kratki wynosi 1 jednostka.

Zadanie 2 Jesteś architektem, oblicz pole „ronda” przedstawionego na rysunku.

Zadanie 3 Na ogrodzenie drzewa zużyto 9,42 metra bieżącego siatki (zob. rysunek).

Oblicz średnicę pnia drzewa.

Zadanie 4 Oblicz pole zacieniowanej figury.

Zadanie 5 Wiatrak ma skrzydła o długości 4 m. Jaką drogę pokona punkt A w czasie jednego obrotu skrzydeł?

Przykłady do zadania 1

Zadanie 1 Jesteś drukarzem, oblicz długość narysowanej „litery” wiedząc, że bok jednej kratki wynosi 1 jednostka.

Te litery należy porozcinać i podać uczniom, iż jedna kratka to jedna jednostka.

Przykłady do zadania 2

Zadanie 2 Jesteś architektem, oblicz pole „ronda” przedstawionego na rysunku.

8210282102

8

2

10

2

8

2

10

2

55338282

5

5

3

3

8

2

8

2

Zadania problemowe dla każdej grupy ...