Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Raj
Data publikacji
2019-05-27
Średnia ocena
5,00
Pobrań
94

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji i karta pracy z chemii na temat "Tłuszcze" do klasy VIII szkoły podstawowej
 Pobierz (pdf, 189,9 KB)

Podgląd treści










Konspekt lekcji w klasie VIII szkoły podstawowej

Temat: Tłuszcze.


Cele lekcji

Cel ogólny:
- poznanie tłuszczy - substancji o znaczeniu biologicznym.
Uczeń zna:
- pojęcia: estry, reakcja estryfikacji, tłuszcze, kwasy tłuszczowe;
- tłuszcze ciekłe, stałe, roślinne, zwierzęce i ich występowanie w przyrodzie.
Uczeń potrafi:
- zdefiniować tłuszcze jako estry glicerolu i kwasów tłuszczowych;
- odróżnić tłuszcze stałe od ciekłych oraz tłuszcze roślinne od zwierzęcych;
- omówić pochodzenie tłuszczów, ich właściwości i rolę w żywieniu;
- zaprojektować doświadczenie pozwalające odróżnić tłuszcza nasycony od nienasyconego.
Uczeń rozumie:
- właściwości tłuszczów.

Metody pracy:
- słowne, aktywizujące, oglądowe, praktyczne ćwiczenia uczniowskie.

Środki dydaktyczne:
- próbki tłuszczów: tran w kapsułkach, oleje, smalec, masło kakaowe, masło, surowce - nasiona lnu,
słonecznika, dynii, śmietanka, oliwki, karta pracy ucznia, naczynia laboratoryjne (zlewki, probówki,
bagietki, łyżeczki, wkraplacze), spirytus, woda,
w płynie, prezentacja multimedialna,

Przebieg lekcji
1.Część wprowadzająca
-powitanie, sprawdzenie listy obecności
-przedstawienie tematu i celu zajęć,
-wskazanie substancji w codziennym otoczeniu, które są tłuszczami i z jakich surowców pochodzą
oraz jaką rolę pełnią w żywieniu. (na każdym stoliku są przygotowane tłuszcze, jest to też pokazane na
prezentacji).
- przypomnienie pojęcia estry i reakcja estryfikacji.

2. Część właściwa
- Podanie i zapisanie definicji tłuszczów jako estrów glicerolu i wyższych kwasów karboksylowych
wraz ze schematem otrzymywania.
- Odróżnianie tłuszczów czyli klasyfikowanie tłuszczy pod względem pochodzenia (z roślin lub
zwierząt) i stanu skupienia- Uczniowie oglądają różne tłuszcze i dostępne surowce, a potem
oddzielają tłuszcze roślinne od zwierzęcych, stałe od ciekłych. Następnie wypisują pogrupowane
tłuszcze na roślinne i zwierzęce, stałe i ciekłe oraz rodzaj tłuszczu z danego surowca.
- Przeprowadzanie doświadczeń chemicznych.. Nauczyciel pokazuje, że tłuszcz w wodzie się nie
rozpuszcza (tworzą się dwie warstwy cieczy), w spirytusie słabo się rozpuszcza, a w benzynie bardzo
dobrze. Uczniowie wąchają tłuszcze i uzupełniają kartę pracy o właściwościach tłuszczów.
Potem nauczyciel pokazuje co się stanie, gdy fioletowy roztwór manganianu (VII) potasu wymiesza
się osobno z olejem (tłuszczem roślinnym) i smalcem (tłuszczem zwierzęcym). Uczniowie
podkreślają właściwą obserwację i uzupełniają wniosek (w karcie pracy). Następnie przeprowadza
eksperyment, w którym uzyskuje trwałe rozproszenie oleju w wodzie za pomocą mydła, czyli emulsję.
Uczniowie uzupełniają obserwację i wniosek. Doświadczenia mogą też wykonywać uczniowie
samodzielnie w grupach 2-sobowych.

roztwór manganianu (VII) potasu, mydło

3. Część podsumowująca
- kontrola wiadomości przez rozwiązywanie zadania typu prawda/fałsz,
- ocena aktywności uczniów;
- czynności porządkowe.

Karta pracy

Polecenie 1 – Uzupełnij poniższe zdania lub podkreśl właściwe określenie dotyczące właściwości
fizycznych i zapachu tłuszczu.

-Stan skupienia: ………... –na przykład smalec lub ………… - olej
-Olej nie rozpuszcza się w …………, słabo w …………………, a w benzynie dobrze.
-Olej pływa na ...