Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć rewalidacyjnych
ucznia słabowidzącego i uczennicy z wadą wzroku.
Data: 16.01.2018 r.
Czas: 60 minut
Temat: Ćwiczenie percepcji wzrokowej oraz wzrokowo-ruchowej - poszerzenie pola
Widzenia i kształtowanie umiejętności wyczytywania.
Cele ogólne:
• doskonalenie obszarów odpowiedzialnych za umiejętność czytania.
Cele operacyjne:
• trening oczu,
• trening pola widzenia,
• trening Schulza.
Cele rewalidacyjne:
• doskonalenie percepcji wzrokowej,
• doskonalenie percepcji wzrokowo-ruchowej,
• poszerzenie pola widzenia,
• doskonalenie umiejętności skupiania uwagi i koncentracji.
Metody pracy: trening
Formy pracy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: karty pracy, wskaźnik, piłka Marsdena, obrazki, na których wskazać trzeba różnicę, Test Muchy.
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
1. Trening wodzenia gałek ocznych za poruszającym się wskaźnikiem i piłką Marsdena
• test fiksacji,
• wodzenie gałek ocznych za wskaźnikiem góra, dół, lewo, prawo i naprzemiennie w pozycji stojącej i siedzącej,
• wodzenie gałek ocznych za piłką Marsdena w czterech kierunkach a także po okręgu w pozycji stojącej i siedzącej i leżącej,
• ćwiczenia konwergencji, dywergencji, patrzenie obuoczne,
• wodzenie wskaźnikiem po narysowanych liniach,
• test muchy.
2. Trening pola widzenia:
• test figur wizualnych Tansleya,
• „rysowanie” wskaźnikiem odwróconej litery „S”,
• „rysowanie” wskaźnikiem niezaokrąglonej odwróconej litery „S”,
• „rysowanie” wskaźnikiem litery „U”.
3. Krótki relaks oczu:
• patrzenie naprzemiennie blisko, daleko przed siebie,
• patrzenie naprzemienne blisko, daleko przez okno.
Część zasadnicza
1. Trening widzenia
• wyszukiwanie i zamalowywanie takich samych liczb,
• wyszukiwanie określonych wyrazów w wykreślance,
• wyszukiwanie i zamalowywanie takich samych liter,
Część końcowa
1. Wyszukiwanie różnic pomiędzy obrazkami
2. Relaksacja oczu
3. Podsumowanie zajęć, ocena pracy uczniów- zaangażowanie i aktywność uczniów