Dodaj publikację
Autor
Aneta Gołębiowska
Data publikacji
2020-02-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
49

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w SOSW w Chełmie.
 Pobierz (docx, 19,9 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH PRZEPROWADZONYCH W DNIU 19.03.2019

DLA GRUPY III

TEMAT: DOBRY KOLEGA/DOBRA KOLEŻANKA

CEL OGÓLNY: Kształtowanie prawidłowych postaw prospołecznych.

CELE OPERACYJNE:

UCZEŃ:

- wymienia pożądane/niepożądane cechy i zachowania dobrego kolegi,

- układa rozsypankę wyrazową

-słucha w skupieniu wysłuchać tekst czytany przez nauczyciela,

- nazywa uczucia adekwatne do opisanej sytuacji,

- wyraża słownie opinie wobec postępowania innych,

- nawiązuje prawidłowe kontakty w grupie,

- wypowiada się na dany temat,

- zachowuje postawę empatii wobec innych,

- zna zasady kulturalnego zachowania się podczas zajęć.

CELE REWALIDACYJNE:

- usprawnianie percepcji wzrokowej,

- doskonalenie umiejętności czytania,

- doskonalenie logicznego myślenia,

- kształtowanie umiejętności społecznych,

- doskonalenie koordynacji wzrokowo- słuchowej,

- rozwijanie spostrzegawczości,

- rozwijanie koncentracji uwagi na wykonywanym zadaniu.

Metody pracy:

Podająca- pogadanka , instrukcja do zabaw

Praktycznego działania- wykonywanie jasno określonych czynności

Aktywizująca -burza mózgów- swobodne zgłaszanie pomysłów

Formy pracy:

Grupowa

Pomoce i środki dydaktyczne: karteczki z zapisanymi cechami, kleje, kartony duże, rozsypanka wyrazowa, markery, chusta

Czas trwania: 45 minut

Miejsce przeprowadzenia zajęć: świetlica telewizyjna ( I piętro)

Prowadząca: Aneta Gołębiowska

Przebieg zajęć

Ogniwa lekcji/Zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Uwagi

1.Faza wstępna

2. Faza właściwa

3. Faza końcowa

1. Powitanie uczniów, p. dyrektor, p. kierownika i p. opiekun stażu.

2. Przypomnienie o zasadach panujących podczas zajęć: grzeczne, kulturalne zachowanie, odpowiedzi udzielane pojedynczo, podczas zabaw ruchowych dbamy

o bezpieczeństwo swoje i innych.

3. Wprowadzenie do tematyki zajęć:

„Aby dowiedzieć się, jaki będzie dzisiejszy temat zajęć, dobierzcie kolorami sylaby tak, aby powstały wyrazy. Dowiecie się o czym będziemy rozmawiać na dzisiejszych zajęciach.”

1.Nauczyciel kładzie na podłodze dwa duże arkusze szarego papieru i prosi o zgłoszenie się dwóch ochotników. Ich kontury zostają odrysowane na arkuszach. Następnie wyjaśnia zadanie.

„ Kochani na jednej z odrysowanych postaci będziemy przyklejać pozytywne cechy kolegi a na drugiej te cechy, których nie chcemy i których nie powinien mieć dobry kolega/koleżanka”.

2. Nauczyciel wyjmuje na stolik kartoniki na których są zapisane pozytywne i negatywne cechy.

3. „ Wiemy już jakie cechy powinien mieć dobry kolega/koleżanka, ale chciałabym się od Was dowiedzieć jakich „ magicznych słów” powinien używać i w jakich okolicznościach”.

4. Nauczyciel wyjaśnia kolejne zadanie: „ Kolejna część zajęć będzie polegała na odczytaniu scenki a waszym zadaniem będzie zmiana jej zakończenia na pozytywne”

5. „ Kochani, wiecie, że osoby pogodne, miłe przyciągają do siebie innych ludzi. Niestety czasem wśród nas może znaleźć się ktoś kto chce nam w tym chce przeszkodzić. Taką osobą jest „ Dokuczacz”. Czy ktoś z Was wie może kto to jest? Rozmowa na temat osoby „ Dokuczacza”, o tym kim jest ...