Dodaj publikację
Autor
Aneta Gadomska
Data publikacji
2020-04-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
59

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz przykładowych zajęć z dzieckiem z opóźnionym rozwojem mowy spowodowanym niedosłuchem
 Pobierz (docx, 19,3 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

Imię dziecka: Julia

Wiek dziecka: 4 lata 1 miesiąc

Diagnoza logopedyczna: opóźnienie rozwoju mowy z powodu niedosłuchu (niedosłuch odbiorczy 60 dB, wrodzone obustronne zmysłowo- nerwowe uszkodzenie narządu słuchu)

Cel: Kształtowanie systemu językowego w mowie biernej i czynnej, rozwijanie słownictwa, wzbogacanie słownictwa biernego i czynnego, praca nad poprawą rozumienia, rozwijanie pamięci słownej, praca nad gotowością szkolną, praca nad poprawnością konstrukcji gramatycznych i form fleksyjnych, doskonalenie koncentracji uwagi.

Ogniwa zajęć

Rodzaje zajęć

Przebieg zajęć

Cele szczegółowe

Pomoce

Czas

Wstępne

Rozmowa

Rozmowa na temat ulubionych zabawek dziewczynki

- nawiązywanie kontaktu emocjonalnego z dzieckiem

ok. 2 minuty

Zasadnicze

Ćwiczenia w zakresie kompetencji językowej i komunikacyjnej: ćwiczenia w tworzeniu wypowiedzi słownych

Ćwiczenia słuchowe

Ćwiczenia w użyciu i rozumieniu części mowy: przymiotniki

Ćwiczenia przyimków i wyrażeń przyimkowych

Logopeda prosi dziewczynkę żeby opowiedział o tym co widzi na obrazku. Julia tworzy proste zdania, używa gestów w funkcji komunikatów, wyrazów dźwiękonaśladowczych i mowy własnej.

Dzieci są na placu zabaw.

Dziewczynka wchodzi na drzewo.

Na drzewie są jajka.

Ona chce zjeść jajka.

Jajka z drzewa bach.

Dziewczynka smutna. Jajek nie ma

Terapeuta zadaje pytania pomocnicze:

- Co się dzieje na pierwszym obrazku?

- Co zrobiła dziewczynka?

- Dlaczego dziewczynka jest smutna?

- Czy dziewczynka zrobiła dobrze?

Logopeda rozkłada na stoliku planszę z obrazkami a następnie prosi, żeby dziecko posłuchało i pokazało jakie odgłosy usłyszało:

- budzik,

- samolot,

- telefon,

- motor,

- pociąg,

- dzwonek,

- klucze.

Terapeuta gra z dziewczynką w grę planszową, w której trzeba dopasować do rzeczownika przymiotnik na zasadzie skojarzenia:

lalka (jaka?) ładna

książka (jaka?) gruba

auto (jakie?) nowe

miś (jaki?) mały

telefon (jaki?) stary

pióro (jakie?) brzydkie

Terapeuta pokazuje dziewczynce kolorowe pudełko i misia i pyta: gdzie jest miś?:

na pudełku,

za pudełkiem,

obok pudełka,

pod pudełkiem,

przed pudełkiem,

w pudełku.

Logopeda prosi żeby dziecko zapamiętało 4- elementowy ciąg wyrazów z zachowaniem kolejności:

kot, dom, buda, drzewo

pies, kubek, czapka, miś

piłka, klocek, lalka, but

auto, smoczek, choinka, nos

- rozwijanie zasobu słownictwa,

- doskonalenie składni i umiejętności tworzenia wypowiedzi słownych

- usprawnianie koncentracji uwagi i pamięci słuchowej

- poszerzanie zakresu słownictwa biernego i czynnego

- utrwalanie przyimków i wyrażeń przyimkowych podczas manipulacji przedmiotami

historyjka obrazkowa

plansze edukacyjne

gra planszowa

kolorowe pudełko i miś

ok. 10 min.

ok. 10 min.

ok. 10 min.

ok. 10 min.

ok. 7 min

Końcowe

Ćwiczenia umożliwiające „sukces”

Dziecko nawlekanie koralików o różnych kształtach: mysz i ser żółty, pies i kość, foka i ryba, krowa i trawa.

- rozwijanie koncentracji uwagi

- usprawnianie motoryki małej

szablony, sznurek

ok. 5 min.