Dodaj publikację
Autor
Anna Kropidłowska
Data publikacji
2020-05-03
Średnia ocena
5,00
Pobrań
21

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zapoznanie z metodą ekstrakcji barwników naturalnych znajdujących się w zielonych i kolorowych liściach drzew i warzyw. Poznanie przyczyn przemiany zabarwienia liści w porze jesiennej.
 Pobierz (pdf, 467,0 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji chemii dotyczącej występowania karotenoidów w

przyrodzie (www. adamedsmartup.pl)

Poziom nauczania: 8 klasa szkoły podstawowej, liceum

Dział z podstawy programowej: Węgiel i jego związki z wodorem na przykładzie

barwników naturalnych.

Temat lekcji: Dlaczego jesienią liście się rumienią?

Cel ogólny: Zapoznanie z metodą ekstrakcji barwników naturalnych znajdujących się w

zielonych i kolorowych liściach drzew i warzyw. Poznanie przyczyn prze-

miany zabarwienia liści w porze jesiennej.

Cele szczegółowe: (uczeń)

 zna pojęcie: barwnik, ekstrakcja, chromatografia, efekt kapilarny,

 wie, na czym polega zjawisko fotosyntezy,

 potrafi omówić zjawisko ekstrakcji, czyli rozdziału barwników przy

pomocy chromatografii i samodzielnie wykonać doświadczenie,

rozdzielając barwniki na filtrze bibułowym,

 potrafi wyjaśnić znaczenie efektu kapilarnego występującego w

doświadczeniu i w przyrodzie,

 zna praktyczne zastosowanie związków organicznych, tj.: etanol, benzyna i

aceton,

 potrafi wyjaśnić zjawisko zmiany ubarwienia liści w przyrodzie,

 wie, jakie związki chemiczne występują w procesie fotosyntezy i jakie

substancje występują w zielonych częściach roślin ( β-karoten, luteina,

chlorofil a i b, czy antocyjany),

 potrafi analizować i formułować wnioski na podstawie obserwacji i

eksperymentu,

Metody pracy: podająca, burza mózgów, eksperyment

Forma pracy: indywidualna, zbiorowa,

Środki dydaktyczne: liście różnych gatunków roślin, alkohol etylowy 96%, aceton, benzyna,

moździerz, pipeta, słoik z nakrętką (ok. 300 ml), karta pracy i instrukcje do doświadczenia,

bibuła filtracyjna

Część wstępna: Nauczyciel wykonuje czynności organizujące lekcję (sprawdzanie obecności,

pracy domowej itp.:). Następnie podaje temat lekcji i omawia cele z nim związane.

Przypomina o przestrzeganiu podstawowych zasad BHP podczas wykonywania

i

obserwowania doświadczenia. Prowadzący dzieli uczniów na dwie grupy, potem wykonuje

doświadczenie pokazowe. Poleca uczniom wykonać podobne doświadczenie z wcześniej

przyniesionymi zielonymi i kolorowymi liśćmi roślin.

Część główna: Prowadzący wykonuje doświadczenie w/g instrukcji przekazanej wcześniej

wyznaczonym grupom.

BHP: ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ! Benzyna, alkohol i aceton mają trujące opary. Nie

wdychaj ich! Uważaj na łatwopalność tych substancji! Wykonaj eksperyment przy

uchylonym oknie lub dobrze wentylowanej sali, czy pod wyciągiem.

Instrukcja wykonania eksperymentu:

 Do moździerza wrzucamy najpierw 3÷ 4 zielone liście, zalewamy go ok. 5 ml etanolu

i wyrabiamy aż do momentu wyekstrahowania się barwnika do alkoholu. Podobnie

postępujemy z liśćmi kolorowymi.

 Za pomocą pipety pobieramy ekstrakty barwników i kilkakrotnie nanosimy krople na

bibułę filtracyjną. Po każdym zakropieniu należy ją osuszyć odmuchując papierek, aż

będzie suchy. Nanosimy krople w odległości nie mniejszej, niż 1 cm od brzegu

bibuły.

 W słoiku umieścić w proporcji 10:1 roztwór przygotowany z acetonu i benzyny (np.:

20 ml benzyny i 2 ml acetonu). Włożyć bibułę do słoika i szczelnie zamknąć. Należy

pamiętać, aby krople z ...