Dodaj publikację
Autor
Paulina Sobieszczańska
Data publikacji
2020-05-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
71

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja zawiera scenariusz lekcji geografii w klasie VII SP
 Pobierz (doc, 48,5 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII
KLASA VII

Temat: Ukształtowanie powierzchni Polski.

Cel ogólny: Poznanie głównych cech ukształtowania Polski.

Cele operacyjne:

● Uczeń potrafi – wiadomości:
- wymienić pasy ukształtowania powierzchni Polski

- nazwać urządzenia, które służą do pomiaru składników pogody

- wymienić czynniki kształtujące rzeźbę terenu Polski

● Uczeń potrafi – umiejętności:

podać nazwy krain geograficznych wchodzących w skład poszczególnych pasów

ukształtowania i wskazać je na mapie

- scharakteryzować pasy rzeźby terenu Polski

- przedstawić wpływ zlodowaceń i ruchów górotwórczych w Europie na ukształtowanie powierzchni Polski

POSTAWY: - rozwijanie samodzielnego myślenia
- aktywne zdobywanie wiedzy i zastosowanie jej w praktyce
- rozwijanie umiejętności pracy twórczej

CELE KSZTAŁCENIA Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
IX. 5 - przedstawia wpływ ruchów górotwórczych i zlodowaceń w Europie na ukształtowanie
powierzchni Polski

TREŚCI NAUCZANIA W PODSTAWIE PROGRAMOWEJ:
wymagania szczegółowe:
1. ukształtowanie powierzchni Europy

2. cechy rzeźby terenu Polski

3. czynniki kształtujące pasy rzeźby terenu Polski

4. charakterystyka pasów rzeźby terenów Polski

CZAS TRWANIA: jedna godzina lekcyjna
FORMY ORGANIZACYJNE: indywidualna, zbiorowa
TYP LEKCJI: przeznaczona na realizację nowego materiału
FORMA NAUCZANIA: lekcja w klasie
METODY NAUCZANIA: metoda słowna - pogadanka, dyskusja, praca z tekstem i mapą,
oparta na obserwacji, pokaz filmu, oparta na działalności
praktycznej uczniów, aktywizujące- burza mózgów

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, tablica interaktywna, film
edukacyjny, karty pracy, atlas, ścienna mapa fizyczna Polski i
Europy, materiały do wykonania plakatu – szary papier,
mazaki, mapy konturowe, kolorowe kartki

PRZEBIEG LEKCJI

FAZA WPROWADZAJACA

1. Czynności organizacyjno - porządkowe.
2. Sprawdzenie wiadomości i pracy domowej z poprzedniej lekcji.
3. Podanie tematu lekcji „ Ukształtowanie powierzchni Polski.” Zapoznanie z celami lekcji.
4. Prowadzący zajęcia informuje, iż każdy z uczniów udzielający poprawnej odpowiedzi
podczas trwania lekcji będzie otrzymywał „Tajemne plusy” za poprawne udzielanie
odpowiedzi. Na koniec lekcji plusy będą sumowane, a uczniowie otrzymają oceny w
zależności od ilości zdobytych plusików.

FAZA REALIZACYJNA

1. Nauczyciel rozpoczyna zajęcia od zaprezentowania filmu ukazującego piękno naszego kraju.

2. Nauczyciel ustala z uczniem posiadającym opinię z PPP technikę pracy z dopasowaną do możliwości kartą pracy i plakatem.

3. Następnie analizuje cechy ukształtowania powierzchni Europy i Polski na podstawie map ogólnogeograficznych i krzywej hipsometrycznej.

4. Wspólnie z uczniami podczas „Burzy mózgów” ustala się cechy rzeźby Polski wraz z czynnikami, które ją kształtowały.

5. Uczniowie tworzą mapę mentalną ze zdobytych informacji. Następnie wspólnie rozwiązują zadanie 1 z karty pracy.

6. W dalszej części lekcji nauczyciel pozwala wylosować uczniom wybrany pas krajobrazowy z mapa konturową, kolorowymi kartkami i mazakami. Praca podopiecznych ma polegać na zlokalizowaniu krain fizycznogeograficznych wchodzących skład wybranego pasa oraz krótką charakterystykę pasa rzeźby terenu na podstawie ...