Dodaj publikację
Autor
Beata Knyt
Data publikacji
2020-05-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
9

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęcia dla dzieci 4-letnich. Rozwijanie wyobraźni i współpracy w małych zespołach.
 Pobierz (docx, 14,2 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęcia w grupie 4-latków

Prowadząca: Beata Knyt

Data: czerwiec

Grupa dzieci: 4-letnie

Miejsce: sala zajęć

Temat: Morska przygoda- Ahoj, marynarze!

Cele główne:

rozwijanie sprawności ruchowej

wzbogacanie pozytywnych doświadczeń w kontaktach z rówieśnikami

rozwijanie wyobraźni

kształtowanie świadomego ruchu

Cele operacyjne: dziecko

współpracuje w grupie i odczuwa radość ze wspólnej zabawy

odzwierciedla ruchem słyszaną opowieść

przyjmuje aktywną postawę podczas zajęcia

rozwija swoją naturalną ruchliwość

Metody:

opowieść ruchowa

Formy pracy:

zbiorowa

grupowa

indywidualna

Środki dydaktyczne:

papierowe czapki marynarzy, naklejki, koce, rybki, wędki, wiadro, lina, płyta CD

Przebieg zajęcia:

Powitanie „Ahoj, marynarze!” na rozpoczęcie wspólnej zabawy

Rozmowa wprowadzająca. Nauczyciel zaprasza dzieci na wspólny rejs, morską przygodę. Rozdaje im marynarskie czapki.

Zabawa muzyczno- ruchowa „Płynęła szalupa”

Płynęła szalupa po morzu z bąbelkami i słoń z czerwonym nosem i z klapciastymi uszami. A cum cim ca, a cum cim ca, a cum cim ca, U!

Kciuki do przodu.

Płynęła szalupa.....

Nauczyciel zaprasza dzieci na statki (koce), by wyruszyć ku wielkiej przygodzie. Dzieci wchodząc na statki idą po wąskim mostku (spacer gęsiego po linie). Każde dziecko ma na bluzce przyklejony znaczek przyporządkowujący do danej załogi (na kocu jest znaczek tego samego koloru).

Improwizacja ruchem- żegnanie tych którzy zostali na lądzie, wiosłowanie, obserwacja morza i nieba, zarzucanie i wyciąganie sieci.

Na sygnał kapitana (nauczyciela) uczestnicy wyprawy udają się na połów ryb.

Marynarze otrzymują wędki zakończone magnesem. W stawach (obręcze hula-hop, w tych samych kolorach, co znaczki) znajdują się ryby- ilość ryb w stawie odpowiada liczebności poszczególnych załóg. Po złowieniu ryby dziecko umieszcza ją w wiadrze i siada w kręgu.

Wspólne przygotowanie posiłku- zabawa muzyczno- ruchowa „Jeny”.

Jeny, jeny, jeny ja x2

Matutu e tue papa, matutu e tue pa x2

Tutue tutua, tutue tue tue pa x2

Po „zjedzonym” posiłku marynarze wracają na statki, by powrócić do portu.

Na ląd dostają się idąc gęsiego po wąskim mostku (lina). Siadają w kole.

Na zakończenie zajęć nauczyciel mówi, że ich morska przygoda dobiega końca.

Dzieci kładą czapki przed sobą i leżąc słuchają nagrania muzycznego- szanty.