Dodaj publikację
Autor
Emilia Fafińska
Data publikacji
2020-06-02
Średnia ocena
0,00
Pobrań
41

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym o tematyce ekologicznej.
 Pobierz (pdf, 450,7 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć opiekuńczo – wychowawczych

w świetlicy szkolnej

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Z ekologią za pan brat.

Temat dziennego ośrodka pracy: Segregujmy śmieci!

Prowadząca: mgr Emilia Fafińska

Uczestnicy zajęć: Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym

i znacznym.

Cele ogólne:

 Doskonalenie przez uczniów umiejętności segregacji odpadów.

 Kształtowanie

świadomości

ekologicznej

uczniów,

związanej

z właściwym

zagospodarowaniem odpadów.

Cele operacyjne:

Uczeń:

 wie, że odpady szkodzą przyrodzie i środowisku;

rozumie, dlaczego tak ważne jest segregowanie odpadów;

słucha tekstu czytanego przez nauczyciela;

 prawidłowo segreguje odpady do odpowiednich pojemników;

rozumie, czym jest recykling;

samodzielnie lub z pomocą wypowiada się na zadany temat;

rozumie potrzebę dbania o środowisko poprzez ponowne wykorzystanie odpadów i ich

segregację;

rozwija kreatywne i twórcze myślenie na temat wykorzystywania surowców wtórnych;

 skupia uwagę na zadaniu;

 samodzielnie lub z pomocą wykonuje pracę plastyczno – techniczną według instrukcji;

 dba o porządek na stanowisku pracy.

Formy pracy:

 grupowa,

indywidualna.

Metody:

 słowna,

 pokazu,

1

 działanie praktyczne,

 ekspresja plastyczna.

Pomoce dydaktyczne: Tekst wierszyka edukacyjnego - „Rady Pana śmietnika dla wszystkich

dzieci”- Stowarzyszenie Zielona Stalówka, duże plansze przedstawiające pojemniki na odpady

oraz ilustracje śmieci przyczepiane na rzep, rolki po papierze toaletowym, paski krepy w

kolorze żółtym i czarnym, papier kolorowy, nożyczki, klej

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie się z dziećmi.

2. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez odczytanie części wierszyka edukacyjnego –

„Rady Pana śmietnika dla wszystkich dzieci”:

Jestem śmietnik drogie dzieci,

mam w swym brzuszku wiele śmieci.

Taki zwyczaj ludzie mają,

że mi wciąż je podrzucają.

No, cóż! Takie me zadanie!

Zjadam śmieci na śniadanie,

na obiadek i kolację.

To mój zawód – przyznam rację!

Ciężka dola, trudna praca,

ale to się nie opłaca.

Bo od wielkich tych ilości ,

wciąż dostaję niestrawności!

Od tych śmieci ledwo żyję,

na dodatek bardzo tyję!

Wciąż kłopoty mam ze zdrowiem.

Co mam zrobić? Kto mi powie?

3. Wypowiedzi dzieci, w jaki sposób mogą pomóc śmietnikowi. Wyjaśnienie tematyki

zajęć.

2

4. Odczytanie kolejnej części wierszyka edukacyjnego:

Nie mam na lekarzy kasy,

teraz bardzo ciężkie czasy!

Po co lekarz? Po co kasa?

Do was się o pomoc zwracam.

Wszystko będzie „superowo”,

Kiedy Wy ruszycie głową!

Wspomożenie mnie w chorobie.

A jak? Zaraz wam podpowiem.

Nie wrzucajcie w ten mój brzuszek,

reklamówek, pudeł, puszek,

buteleczek, szmat, plastików,

innych śmieci - tak bez liku!

Wrzućcie je na „talerzyki”,

- czyli takie pojemniki,

które są pomocą dużą,

bo do tego właśnie służą.

5. Rozmowa na temat pojemników na odpady, jakie mają kolory i co one oznaczają.

Zaprezentowanie dużych plansz z pojemnikami oraz odczytanie krótkiej rymowanki na ...