Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Ważyńska
Data publikacji
2020-06-21
Średnia ocena
0,00
Pobrań
6

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Tereny chronione występujące na obszarze powiatu płońskiego
 Pobierz (docx, 442,2 KB)

Podgląd treści

Walory przyrodnicze i turystyczne powiatu płońskiego.

Powiat płoński położony jest w Polsce Środkowej, mieści się w części północno – zachodniej województwa mazowieckiego, został utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Płońsk. Sąsiaduje z powiatami: Nowy Dwór Mazowiecki, Sochaczew, Płock, Sierpc, Żuromin, Mława, Ciechanów, Pułtusk. W skład powiatu wchodzą następujące gminy Baboszewo, Czerwińsk, Dzierzążnia, Joniec, Naruszewo, Nowe Miasto, Płońsk, Raciąż, Sochocin, Załuski oraz miasta Płońsk i Raciąż.

Powiat obejmuje Wysoczyznę Płońską i Równinę Raciążską. Wysoczyzna Płońska znajduje się na północ od Kotliny Warszawskiej i przedstawia równinę morenową urozmaiconą łańcuchem wzgórz morenowych i kremowych. Równina Raciążska - mezoregion położony na przedpolu zasięgu ostatniego zlodowacenia, na szlaku dopływów wód glacjalnych, który powtarzają dziś górna Wkra i jej dopływ Raciażnica. Powierzchnia równiny jest przeważnie pokryta piaskami, spod których miejscami odsłaniają się gliny morenowe. Na piaskach uformowały się wydmy.

Przez Powiat Płoński biegnie kilka rzek. Rzeka Wkra biegnie m.in. na terenie Gminy Joniec, Sochocin i rzeka Sona w Nowym Mieście, rzeka Wisła jest naturalną granicą południową powiatu.

Tereny chronione występujące na obszarze powiatu płońskiego obejmują 49 333,40 ha, czyli ok. 36 % jego powierzchni. Składa się na nie: 4 obszary chronionego krajobrazu o powierzchni 46 874,90 ha, 2 rezerwaty przyrody, które zajmują 81,20 ha terenu, jeden zespół przyrodniczo- krajoznawczy o powierzchni 2 330 ha, trzy obszary Natura 2000 o łącznej powierzchni ogólnej 51 438,1 ha oraz 32 użytki ekologiczne.

Na terenie Powiatu Płońskiego znajdują się dwa rezerwaty przyrody.

Rezerwat przyrody "Dziektarzewo" położony w północnej części powiatuo powierzchni 5,61 ha. Rezerwat częściowy utworzony w 1964 roku. Przedmiotem ochrony jest niewielki fragment starodrzewia o powierzchni 5.39 ha pochodzenia naturalnego, położony na wysokiej skarpie rzeki Wkry. Całą powierzchnię pokrywają drzewostany mieszane w wieku 91-135 lat. Występuje wiele gatunków drzew takich jak brzoza, dąb szypułkowy, grab, lipa drobnolistna, jesion, olsza, sosna, wiąz. Wiele z nich o wymiarach pomników przyrody. Z ciekawszych roślin naczyniowych występują tu ściśle chronione: brodaczka kępkowa, przylaszczka pospolita, kruszczyk szerokolistny, widłak jałowcowaty, paprotka zwyczajna. W rezerwacie notowano m.in. występowanie wydry, puszczyka, rzekotki drzewnej, padalca, jaszczurki zwinki i biegaczy.

Rezerwat przyrody "Noskowo" położony jest na południe od Płońska na terenie leśnictwa Tustań, w gminie Naruszewo. Rezerwat częściowy utworzony w 1977 roku, o powierzchni 75.79 ha., dla ochrony wielogatunkowego starodrzewu o charakterze naturalnym z licznymi pomnikami przyrody. Występują tam naturalne zbiorowiska lasów grądowych przechodzących do zbiorowisk lasów łęgowych. Głównymi gatunkami budującymi drzewostan są olsza czarna, jesion z ...