Dodaj publikację
Autor
Beata Adamczyk
Data publikacji
2020-08-25
Średnia ocena
5,00
Pobrań
24

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Temat lekcji: Cena, składniki cen – analiza czynników wpływających na cenę. Treści nauczania:  Definicja ceny  Funkcje ceny  Składniki ceny  Kalkulacja ceny  Marża sposoby ustalania
 Pobierz (pdf, 230,1 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ
Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie
opracowała Beata Adamczyk
Klasa: 2bt Technik Ekonomista
Liczba uczniów 26
Numer programu nauczania: 331403 o strukturze przedmiotowej
kwalifikacja A.35- Planowanie i prowadzenie działalności w organizacji
Przedmiot: Zarządzanie przedsiębiorstwem w gospodarce rynkowej.
Czas trwania jednostki lekcyjnej: 45 minut

data: 31.01.2020.

Temat lekcji: Cena, składniki cen – analiza czynników wpływających na cenę.

Treści nauczania:

Definicja ceny

Funkcje ceny

Składniki ceny

Kalkulacja ceny

Marża sposoby ustalania.

Cele lekcji:

Cel główny:

Wykształcenie umiejętności kalkulacji kosztów składających się na cenę.

Cele szczegółowe (operacyjne):

Wiadomości – uczeń potrafi: (Efekty z podstawy programowej kształcenia w zawodzie)

PDG(10)6 Określić związek miedzy narzędziami marketingu a prowadzoną działalnością.

A35.1(5)12 Określić powiązania między rynkiem a produktem

KPS(3)2 Uświadomić sobie konsekwencje działań

Umiejętności – uczeń potrafi:

Wyjaśnić pojęcie ceny
Wyjaśnić znaczenie ceny w działalności przedsiębiorstwa
Rozróżniać i wyodrębniać składniki ceny
Wymienić funkcje ceny
Skalkulować cenę
Naliczyć marżę
Współdziałać w grupie








Cel Wychowawczy

Kształtowanie prawidłowych motywów zachowania.

Zadanie: Kształtowanie umiejętności pracy indywidualnej oraz funkcjonowania w grupie.

Efekt : uczeń potrafi pracować indywidualnie i współdziałać z rówieśnikami


Postawy – uczeń potrafi:

pracować indywidualnie ( umiejętność samodzielnej analizy w celu wyodrębnienia czynników

istotnych dla prawidłowego rozwiązania zadania)

pracować w grupie ( umiejętność podziału zadań i delegowania uprawnień)

Metody:

Podające:

Pogadanka

wykład

objaśnianie

wyjaśnianie

Aktywizujące

dyskusja

burza mózgów

mapa myśli

pokaz

Ćwiczenia:

ćwiczenie indywidualne

praca w grupach

Środki dydaktyczne:

tablica i kolorowe markery

rzutnik

karty przedstawiające składniki cen różnych produktów ( forma papierowa lub elektroniczna)

Kartki formatu A4

Typ lekcji: wprowadzająca nowy materiał (pierwsza jednostka lekcyjna)

Formy nauczania (organizacja procesu nauczania):

praca indywidualna

praca w grupie

Kontrola uczniów:

aktywność na lekcji,

prezentacja wyników pracy w grupie,

wykonanie ćwiczenia indywidualnego- prezentacja wyników.

Przebieg lekcji / fazy lekcji:

Lp FAZA LEKCJI

CZAS

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIA

TRWANIA

WSTĘP

Powitanie uczniów, sprawdzenie
listy obecności, wpisanie tematu
do dziennika.

Zadanie pytań w celu
przypomnienia następujących
zagadnień:
- Co to jest dystrybucja?
- Jakie są kanały dystrybucji?
- Dlaczego jedne firmy wybierają
kanał dystrybucji bezpośredni a
inne pośredni?
- czym różni się kanał wąski od
szerokiego?

Przedstawienie zagadki
dotyczącej tematu lekcji:
Jest przypisana do każdego
produktu, bez niej żaden
producent nie osiągnie zysku.

Podanie celu lekcji, nauczyciel
formułuje cele lekcji w języku
ucznia.

ROZWINIĘCIE I

Nauczyciel rozpoczyna
dyskusje na temat ceny i zadaje
pytania.
Dyskusja w celu wyjaśnienia co
to jest cena:
- Co to jest cena?

Skierowanie pytania do
uczniów:
Jak myślicie jakie są funkcje
ceny?.
Podsumowanie wypowiedzi
uczniów dotyczących ceny i jej
funkcji ...