Dodaj publikację
Autor
Anna Kusińska
Data publikacji
2020-09-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
87

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
 Pobierz (doc, 99,5 KB)

Podgląd treści


Szkoła Podstawowa im. J.H. Dąbrowskiego w Krobanowie

Krobanów 12c

98-220 Zduńska Wola

Anna Kusińska

Scenariusz apelu z okazji 100-letniej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

1. Cele apelu:

a) ogólne:

- kształtowanie postaw patriotycznych;

- wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej;

- wprowadzenie uczniów w świat wartości.

b) operacyjne:

uczeń:

- aktywnie uczestniczy w życiu szkoły;

- rozumie, jak ważnym wydarzeniem dla Polski i Polaków było odzyskanie niepodległości w 1918 roku;

- rozumie, czym jest patriotyzm (także patriotyzm lokalny);

- zna symbole narodowe i oddaje im należyty szacunek.

Uroczysty apel z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jest jednym
z końcowych wytworów innowacji pedagogicznej pod nazwą „Bycie Polakiem to stan umysłu. Patriotyzm jest w nas” realizowanej od 25 września do 21 grudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Krobanowie.

W innowacyjne przedsięwzięcie bezpośrednio zaangażowani są siódmoklasiści, którzy realizują zamierzone działania, ósmoklasiści oraz szóstoklasiści – w przygotowanie apelu, natomiast wszyscy uczniowie naszej szkoły stają się odbiorcami wytworów tych działań.

Osoby: Narrator 1, Narrator 2, Uczeń 1, Uczeń 2, Cztery Harcerki, Trzej Zaborcy, Żołnierz, Żona Żołnierza, Dwoje Dzieci, Patriota

Dekoracja:

W tle flaga Polski z godłem narodowym, orzeł, mapa Polski z datami 1918-2018, napis: „11 LISTOPADA, 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI”. Znicz, pień brzozy, porozrzucane liście.

„Wszyscy jesteśmy Polski żołnierzami” – scenariusz

Narrator 1

Proszę o ciszę. Serdecznie witam wszystkich zebranych na uroczystości zorganizowanej z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jakże pięknej, bo okrągłej, 100-letniej! Witam panią dyrektor, Wiolettę Owczarek, nauczycieli i Was – drodzy uczniowie.

Narrator 2

Jakże często słyszymy słowa: Polska, jesteśmy Polakami, ojczyzna. Na co dzień jednak nie myślimy o tym, co to jest dobro wspólne, interes narodowy, poczucie tożsamości, nasza kultura. Słyszymy patetyczne słowa typu patriotyzm, duma narodowa, ale czy potrafimy je odpowiednio wyjaśnić? Czasem może się to okazać trudne, tym bardziej, że dziś nie musimy walczyć z bronią w ręku o wolność ojczyzny, możemy żyć w pokoju zabiegając o lepszy byt.

Narrator 1

Dlatego nasi koledzy i koleżanki z klasy siódmej postanowili sprawdzić, czym jest współczesny patriotyzm, czym różni się patriota sprzed wielu lat od dzisiejszego Polaka. W tym celu przeprowadzili wywiad z Wójtem Gminy Zduńska Wola – panem Henrykiem Staniuchą oraz okolicznymi mieszkańcami. Zobaczcie i posłuchajcie.

WYWIAD (pytania dotyczące patriotyzmu)

Narrator 2

Patriotyzm, to nie tylko narażanie własnego życia, bezpośrednia walka z wrogiem. Dziś patriotyzm przejawia się nieco w inny sposób. Ten współczesny patriotyzm bardzo trafnie zdefiniował Wójt Gminy Zduńska Wola, pan Henryk Staniucha, który również udzielił wywiadu.

WYWIAD Z WÓJTEM

Narrator 1

To ...