Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Tokarz
Data publikacji
2021-02-03
Średnia ocena
5,00
Pobrań
19

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć przeznaczony dla dzieci 5 -letnich
 Pobierz (docx, 12,9 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć dla dzieci 5 - letnich

Czego uczą bajki?

Cele: - dziecko umie dokonać prostej charakterystyki postaci

- dziecko potrafi dostosować gest , ruch ciała , mimikę do odtwarzanej

treści utworu literackiego czy muzycznego

- dziecko umie reagować nz na zmianę melodii ruchem ciała , mimiką ,

gestem

Metody : słowna , poglądowa, zadań stawianych dziecku , samodzielnych doświadczeń

Formy : indywidualna , zbiorowa

Środki dydaktyczne : sylwety postaci z bajek , nagrania walca oraz menueta , konturowa korona z wzorkami

Przebieg zajęcia:

Rozwiązanie zagadki o Kopciuszku

Jaka to dziewczynka

Ma roboty wiele

A na wielkim balu

Zgubi pantofelek Kopciuszek

Krótka inscenizacja bajki ,, Kopciuszek ‘’z wykorzystaniem sylwet postaci

Rozmowa ukierunkowana na temat charakterystyki i postępowania głównych bohaterów baśni

- jak zachowywały się siostry Kopciuszka ?

-dlaczego żle traktowały Kopciuszka?

-jak zachowywał się Kopciuszek w stosunku do sióstr i macochy?

- jak zakończyła się bajka?

4. Zabawa w formie twórczej ekspresji ruchowej.Bal Kopciuszka – wchodzenie w role

N: Bal na zamku

Dz: Radośnie tańczą solo lub w parach

N :Kopciuszek ucieka z balu

Dz: Biegną

N: Kopciuszek gubi pantofelek

Dz:Smutne

N:Kopciuszek szuka pantofelka

Dz: Rozglądają się zatroskane

N: Kopciuszek znalazł pantofelek

Dz: Radośnie podskakują

5.Zabawa muzyczno – ruchowa ,, Królewski ukłon” – dzieci patrzą sobie w oczy , tak jak Kopciuszek z królewiczem , kłaniają się sobie nawzajem pochylając się w przód . Dzieci chodzą swobodnie po sali w rytm menueta , w czasie przerwy w muzyce zatrzymują się i przez kilka sekund każde z nich patrzy w oczy partnera . Następnie wykonują ukłon i rozchodzą się po sali balowej.

6 . Zabawa muzyczno – ruchowa ,, Na balu’’ . W zależności od rodzaju muzyki (menuet, walc ) dzieci reagują na zmianę melodii ruchem ciała , mimiką , gestem .

7.Zabawa bieżna ,,Stop klatka ‘’. Dzieci biegają swobodnie po Sali . Na sygnał ,, Hokus – pokus ‘’ dzieci zatrzymują się i nieruchomieją jak posągi .

*Posąg smutnego Kopciuszka

*Posąg złej macochy

*Posąg dobrej wróżki

*Posąg zakochanego Królewicza

8. Skojarzenie rekwizytu z postacią bajkową N. podnosi do góry jeden z rekwizytów , np. koronę , a dzieci wymieniają postacie bajkowe , z którymi kojarzy im się korona

9 .Rysowanie po śladzie elementów graficznych . Każde dziecko otrzymuje wyciętą z kartonu koronę z konturowymi wzorkami . Kolorują wzorki , a następnie sklejają koronę.

Opracowała: Katarzyna Tokarz