Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Szczęsna-Mączka
Data publikacji
2021-05-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
23

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zajęcie do przeprowadzenia w klasach 1-3, w klasach 4-8 na godzinie wychowawczej, przyrodzie lub biologii.
 Pobierz (pdf, 49,5 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI PRZEZNACZONEJ DO PRZEPROWADZENIA

W RAMACH EDUKACJI EKOLOGICZNEJ

TEMAT ZAJĘĆ: Porozmawiajmy o odpadach.
CELE ZAJĘĆ:
Wiadomości - uczeń:

- wie co to są odpady
- rozpoznaje rodzaje odpadów
- wie co to jest recykling
- wie w jaki sposób ograniczyć liczbę odpadów

Umiejętności - uczeń:

- potrafi segregować odpady
- dostrzega celowość segregacji odpadów
- podaje przykłady ponownego wykorzystania surowców

METODY PRACY: pogadanka, burza mózgów, praktycznego działania

WYKAZ ŚRODKÓW DYDAKTYCZNYCH: 5 zestawów różnych odpadów
umieszczonych w worku na śmieci, pojemniki do segregacji z naklejonymi na froncie
kolorowymi karteczkamim z napisem (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne,
bioodpady, odpady zmieszane), broszura „Jak prawidłowo segregować odpady?”,
doświadczenie wykonane przez uczniów 6 tygodni wcześniej – akwarium
z zakopanymi odpadami, plansza- symbol recyklingu

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Część wstępna: czynności organizacyjne.
Nawiązanie do nowego materiału:
1. Pogadanka- Co to są odpady? Gdzie możemy spotkać odpady?

II. Realizacja materiału:
1. Obserwacja wyników doświadczenia wykonanego 6 tygodni wcześniej.
Doświadzcenie: w akwarium zakopaliśmy ogryzek z jabłka, kartkę ksero, suszony
liść, szklaną buteleczkę, nakrętkę ze słoika oraz plastikową łyżeczkę. Raz w tygodniu
podlewaliśmy zakopane odpady.

by ocenić stopień

Wydobyliśmy z akwarium odpady,
ich rozkładu.
Zaobserwowaliśmy, że najszybciej zaczynają rozkładać się substancje naturalne
(liść, ogryzek z jabłka), kartka z ksero uległa rozpadowi w rękach, substancje
sztuczne tj. szklana buteleczka, zakrętka ze słoika, plastikowa łyżeczka pozostały
w nienaruszonym stanie. Na podstawie obserwacji wyciągneliśmy wnioski: Produkty
pochodzenia naturalnego rozkładają się zdecydowanie szybciej, niż produkty
wyprodukowane przez człowieka.
Nauczyciel przedstawia czas rozkładu wybranych substancji oraz wskazuje celowość
segregacji odpadów.

2. Nauczyciel dzieli klasę na pięć grup, wyjaśnia uczniom zasady oraz sposób pracy.
Każda grupa otrzymuje worek z przykładowymi śmieciami oraz rękawiczki.
Członkowie grup segregują odpady do odpowiednich pojemników umieszczonych
z przodu klasy (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady, odpady
zmieszane). Sprawdzają w grupie poprawność segregacji odpadów w oparciu
o broszurę przygotowaną przez nauczyciela „Jak prawidłowo segregować odpady?”.
Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania, koryguje ewentualne błędy.

3. Burza mózgów: W jaki sposób możemy ograniczyć liczbę odpadów? Co to jest
recykling, na czym polega?
Nauczyciel zapoznaje uczniów z symbolem recyklingu. Informuje uczniów,
że znajduje się on na towarach, które możemy ponownie wykorzystać.

4. Uczniowie w utworzonych wcześniej grupach nadają odpadom drugie życie.
Wykorzystują do tego posegregowane odpady oraz przybory szkolne (klej, nożyczki,
taśmę klejącą, mazaki, farby, plastelinę).
Grupa 1, 2 i 3 wykonuje zabawki (rakieta, lalka, robot) z butelki plastikowej typu pet.
Grupa 4 i 5 wykorzystuje opakowania po jajkach by przygotować kwiaty oraz
zwierzęta. Prezentacja prac grup.

III. Podsumowanie wiadomości:
1. Uczniowie ...